Wysokie temperatury w sezonie letnim zachęcają do zakupu domowych urządzeń klimatyzujących. Eksperci szacują, że dobowy koszt ich działania wynosi nawet 10 złotych. Aby upały nie obciążały portfela, warto wiedzieć jak się schłodzić, by letni skwar nie roztopił domowego budżetu przeznaczonego na energię elektryczną. Kilka praktycznych porad pozwoli w pełni wyeliminować niepotrzebne zużycie prądu.
Brak silnej woli, systematyczności i podbieranie pieniędzy - to jedne z wielu błędów, które popełniają Polacy gromadząc oszczędności. Jak się zmobilizować i czego unikać, żeby nasz kapitał się powiększał a nie malał? Najlepiej unikać pięciu najczęstszych błędów, jakie popełniamy przy oszczędzaniu.
Polskie gospodarstwo domowe płaci za energię elektryczną średnio 1200 zł rocznie, największym prądożercą jest w większości domów lodówka. Warto zapoznać się z tym, jak za pomocą kilku prostych kroków obniżyć rachunki i oszczędzić nawet kilkaset złotych rocznie.
Polacy w grudniu, zamiast opłacać rachunki, kupują prezenty – wynika z badań Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. Ankietowani mówią, że właśnie w okolicach świąt Bożego Narodzenia mają największe problemy z uregulowaniem bieżących płatności. Wydrenowane zakupowym szaleństwem budżety domowe dochodzą do siebie dopiero w marcu.
Przed nami grudzień i koniec roku. To czas odpoczynku, ale również zwiększonych wydatków. Święta, Sylwester oraz następujące po nich ferie to wydarzenia, które mogą bardzo nadwyrężyć domowy budżet. Jak się do nich przygotować, by nowego roku nie rozpocząć z pustym portfelem?
Co prawda święta dopiero za kilka tygodni, jednak już dziś warto zadbać o domowy budżet, by nie odczuć w grudniu pustki w portfelu. W ubiegłym roku, wg raportu Deloitte „Zakupy świąteczne 2014″, polska rodzina na przygotowania do świąt Bożego Narodzenia wydała ok. 1158 zł. To spora kwota biorąc pod uwagę fakt, iż jest ona wydawana w krótkim czasie, zwykle tuż przed świętami. Jak bez bólu rozstać się z tymi pieniędzmi?
Około 75 proc. komputerów w Polsce ma więcej niż 5 lat – wynika z szacunków firmy Intel. Starsze komputery to nie tylko niższa wydajność i krótszy czas pracy na baterii – to przede wszystkim dużo wyższe zużycie energii elektrycznej. Z analiz Intela wynika, że korzystając z komputerów osobistych starego typu rocznie, jako społeczeństwo, marnujemy 730 tysięcy megawatogodzin prądu. To ilość energii, która wystarczyłaby do zasilenia II linii warszawskiego metra przez blisko 21 lat.
Ostatnia decyzja Rady Polityki Pieniężnej sprawiła, że stopy procentowe pozostają na tym samym poziomie 1,5 proc. Dla kredytobiorców oznacza to atrakcyjne oprocentowanie kredytów hipotecznych, czyli niskie raty. Powodów do zadowolenia nie mają jednak oszczędzający, gdyż przekłada się to również na bardzo niskie oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych.
Z badań przeprowadzonych przez TNS Polska wynika, że aż w 58% gospodarstw domowych cały budżet przeznaczany jest na bieżące potrzeby. Jednocześnie ponad połowa z nas jest przekonana, że nie odkładamy żadnych pieniędzy, ponieważ mamy ich za mało. Systematyczne oszczędzanie może jednak rozpocząć każdy z nas, redukując zbędne wydatki.
W światowym rankingu zamożności Global Wealth Report, Polska spadła o 5 pozycji i ostatecznie znalazła się na 39. miejscu. Jako znak czasu pojawiła się inna istotna zmiana – wartość aktywów finansowych mieszkańców Chin przekroczyła wartość aktywów mieszkańców Japonii.
Dziewięciu na dziesięciu Polaków wie, że regularne oszczędzanie zapewnia spokój i bezpieczeństwo. Jednocześnie – systematycznie – próbuje oszczędzać tylko co piąty ankietowany, a jakiekolwiek oszczędności ma 67% respondentów. Barierą często nie jest brak środków. To najważniejsze wnioski płynące z ogólnopolskiego badania „Podejście od oszczędzania”, przeprowadzonego przez TNS Polska na zlecenie PKO Banku Polskiego.
Zwykle po śmierci właściciela konta osobistego jego rachunek zostaje „uśpiony” do momentu, kiedy przypomną sobie o nim spadkobiercy. W odnajdywaniu kont po zmarłych ma teraz pomóc centralna informacja o rachunkach, która powstanie na mocy nowelizacji Prawa bankowego.
Święta Bożego Narodzenia zwykle mocno nadwyrężają nasze możliwości finansowe. Wielu Polaków w tym czasie decyduje się zaciągnąć zobowiązania finansowe, aby zorganizować święta zgodnie z tradycją i kupić bliskim osobom prezenty. Niestety coraz częściej święta postrzegane są w kategoriach finansowych. Jak przygotować się do świąt, aby Nowego Roku nie zacząć od problemów z domowym budżetem, podpowiada ekspert Expander Advisors.
Wyniki Barometru Providenta wskazują, że ponad 58 procent gospodarstw domowych w Polsce nie posiada żadnych oszczędności. Odkładamy głównie z myślą o wydatkach na zdrowie i leczenie.
Po co mi konto bankowe? W dalszym ciągu wielu Polaków zadaje sobie to pytanie. W 2012 roku prawie co czwarty z nas nie posiadał rachunku rozliczeniowego, a co trzeci nie miał karty lub z niej nie korzystał – wynika z badań NBP. Czy konta bankowe są nieprzydatne? Jakie korzyści płyną z ich posiadania i regularnego użytkowania wyjaśniają eksperci Związku Firm Doradztwa Finansowego (ZFDF).