Z najnowszego badania BIG InfoMonitor wynika, że w 2018 roku wartość zaległych długów Polaków wzrosła do 74 mld zł. Niemal 9 na 100 rodaków nie radzi sobie z terminowym spłacaniem zobowiązań, a jedną z najbardziej zadłużonych grup społecznych wciąż pozostają seniorzy. Przeciętna polska emerytura oscyluje na poziomie 2150 zł brutto, a większość senioralnego budżetu jest przeznaczana na czynsz, bieżące opłaty i leczenie. Seniorzy nie mają też wielu oszczędności, choć – jak wskazują badania – Polacy przed przejściem na emeryturę doskonale zdają sobie sprawę, że ich świadczenia emerytalne będą stanowiły ok. 30-40 proc. wcześniejszych zarobków. Jak podreperować senioralny budżet? Oto kilka pomysłów.
Polacy bardzo ostrożnie podchodzą do inwestowania – tylko niewielki odsetek decyduje się na oszczędzanie w jednostkach funduszy inwestycyjnych, inwestycje w akcje i obligacje czy odkładanie pieniędzy w ramach IKZE lub IKE. Zdecydowana większość gospodarstw domowych nadal trzyma środki w skarpecie lub na nisko oprocentowanych lokatach. Niechęć Polaków ma wiele przyczyn. Z jednej strony może to być brak jakiejkolwiek wiedzy o inwestowaniu i przekonanie, że ma się niewystarczające fundusze. Z drugiej strony mogą to być złe doświadczenia czy utrata zainwestowanych w przeszłości środków.
Co takiego dzieje się w życiu Polaków, gdy wkraczają w „jesień życia”? Dla znacznej części jest to okres wchodzenia ich pociech w dorosłe i samodzielne życie. Nadchodzi więc czas, w którym należy wypuścić dzieci z „gniazda” i ponownie pomyśleć o sobie. Jednak tylko 48% Polaków po 50-tce odkłada co jakiś czas pewne kwoty, a regularnie co miesiąc robi to zaledwie 22%. Na co więc przeznaczają oni swoje oszczędności, gdy mogą pozwolić sobie na ich gromadzenie i jak zmieniają się ich cele finansowe?
Od 2011 r. nadal więcej wydajemy niż oszczędzamy, wspomagając się przy tym kredytami i pożyczkami. Jako społeczeństwo dopiero zaczynamy odkładać z bieżących pensji. Polska znajduje się na końcu zestawienia krajów OECD pod względem oszczędności. Jeśli chodzi o poziom zamożności od tych naprawdę bogatych dzieli nas przepaść.
Posiadanie jakichkolwiek oszczędności deklaruje 3/4 Polaków. Większość z nich nie wie jednak, jak dobrze zainwestować swoje wolne środki. Zdecydowana większość robiłaby to częściej, gdyby znała odpowiedni sposób. Lokaty i rachunki oszczędnościowe, jako tradycyjne formy pomnażania gotówki, rzadko przynoszą duże zyski. Alternatywą może być inwestowanie w obligacje korporacyjne, ale wiedza na temat tych form inwestowania nie jest powszechna.
W sierpniu oprocentowanie wzrosło. Jest to dopiero drugi miesiąc pozytywnych dla deponentów zmian. Banki przede wszystkim polepszają ofertę depozytów dłuższych – sześcio i dwunastomiesięcznych.
Jednym ze efektywnych sposobów na gorszy nastrój jest „rozbicie skarbonki" i przeliczenie oszczędności.
Tylko 2,7 proc. oszczędności w bankach stanowią depozyty dłuższe niż dwa lata. I stale ich ubywa. Generalnie lokaty są w odwrocie. Z analizy ekspertów BGŻOptima wynika, że na rachunkach bieżących klienci trzymają już ponad 58 proc. swoich pieniędzy. 10 lat temu odsetek ten wynosił 49,2 proc.
Kiedy stajemy przed wyborem odpowiedniej lodówki, najczęściej zwracamy uwagę na wymiary oraz jej wygląd. Warto jednak bliżej przyjrzeć się etykietom energetycznym, które znajdują się na każdym sprzęcie AGD. Jeśli nauczymy się je czytać, okaże się, że są bardzo przydatne, ponieważ zawierają istotne informacje o klasie energetycznej i parametrach sprzętu. Dzięki temu z łatwością dokonamy trafnego zakupu urządzenia, którym będziemy cieszyć się przez lata, oszczędzając przy tym na rachunkach za prąd. W jaki sposób czytać etykiety, by już nigdy nie były trudnym do rozszyfrowania technicznym opisem?
Na tle innych państw Polacy oszczędzają niewiele. Tylko ok. 16 proc. odkłada środki z myślą o przyszłej emeryturze. Zła sytuacja demograficzna i wielomiliardowy deficyt w ZUS zmuszają młodsze pokolenia do zadbania o emerytury na własną rękę. Temu ma również służyć rządowy Program Budowy Kapitału, który wystartuje w przyszłym roku. Alternatywną formą mogą być ubezpieczenia oszczędnościowo-ochronne, które cieszą się w Europie dużą popularnością.
Ze statystyk GUS wynika, że co trzecie gospodarstwo domowe źle ocenia stan swoich finansów, a ponad 40 proc. nie ma możliwości pokrycia niespodziewanych wydatków z własnej kieszeni. Z drugiej strony dane pokazują, że sytuacja materialna polskich gospodarstw z roku na rok się poprawia, a 65 proc. ma możliwość regularnego oszczędzania. Eksperci wskazują, że pierwszym krokiem do kontroli domowego budżetu powinna być szczegółowa analiza wpływów i wydatków oraz kontrola nad nimi. Ułatwiają to innowacyjne rozwiązania specjalnie do tego celu projektowane przez banki.
Nawet 1,5 litra mniej paliwa na dystansie 100 kilometrów może spalać samochód, kiedy kierowca jeździ zgodnie z ideą ecodrivingu. Przede wszystkim chodzi o unikanie gwałtownego przyspieszania i hamowania, tak by jazda była jak najbardziej płynna. Nie musimy też jeździć bardzo wolno i unikać włączania radia czy klimatyzacji.
Osoby starsze, choć starają się być rzetelnymi płatnikami, to zadłużają się na coraz wyższe kwoty i nie zawsze radzą sobie ze spłatą długów. Niestety finanse osób starszych są w fatalnej kondycji.
Jeśli podjęliśmy już decyzję o zaciągnięciu pożyczki, czas na dobranie najkorzystniejszej oferty. Firmy pożyczkowe udzielają zobowiązań szybciej oraz ograniczają formalności. Obecnie na rynku działa wiele firm, dlatego pamiętajmy, aby przy wyborze nie kierować się jedynie niskim oprocentowaniem. Musimy być ostrożni, by finansowa pomoc nie stała się ciężarem.
Do Polaków coraz bardziej dociera świadomość niskiej emerytury w przyszłości. Według badań Prudential Family Index, dominującą postawą wobec oszczędzania na przyszłość jest obawa, że na emeryturze będziemy żyć krótko, albo wcale jej nie dożyjemy.