Powoduje zmiany struktury fizycznej kości i zmniejszenie ich masy. Rezultatem jest osłabienie i dysfunkcje układu kostnego, w konsekwencji prowadzące do groźnych złamań.
Przyczyny Czynniki ryzyka Objawy i diagnoza Leczenie Profilaktyka
W naszej kulturze alkohol jest obecny i od święta, i w życiu codziennym. Wielu ludzi też nadużywa trunków. Jednocześnie, umiarkowane raczenie się napojami wyskokowymi nie jest niczym zdrożnym, a nawet może sprzyjać zdrowiu. Zobacz, jak rozsądnie spożywać alkohol.
Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia za chorobę cywilizacyjną. W Polsce problem ten dotyczy blisko 2 mln pacjentów po 50 roku życia, z pośród których aż 168 000 doświadczyło złamania osteoporotycznego w ciągu roku. Jednocześnie, aż 92% kobiet po 40 roku życia, które ta choroba dotyka najczęściej, ignoruje problem i twierdzi, że osteoporoza ich nie dotyczy, mimo tego, że nigdy wcześniej nie badały się w tym kierunku. Światowy Dzień Osteoporozy to dobra okazja, aby przypomnieć jak rozpoznać objawy i na co zwrócić szczególną uwagę w konfrontacji z tą chorobą.
Tegoroczna jesień nie należy do najprzyjemniejszych. Jest zimno, deszczowo i pochmurno. Pomimo takiej aury, warto jednak codziennie spędzać choć trochę czasu na zewnątrz, bo to przydaje ważnych korzyści dla zdrowia i samopoczucia.
Każda część naszego ciała się starzeje. Kości też. A ponieważ to od ich siły w dużej mierze zależy nasza mobilność, warto zawczasu o nie zadbać. Działań jest kilka, obejmują: dietę, ćwiczenia czy suplementację, ale wcale nie są trudne. Zobacz, jak zadbać o słabnące wraz z wiekiem kości.
Wiele kobiet w dojrzałym i starszym wieku zażywa suplementy z wapniem, by wzmocnić kości, które wraz z czasem mogą stawać się bardziej kruche i zagrożone osteoporozą. Takie preparaty jednak w określonych okolicznościach mogą wiązać się z wyższym ryzykiem rozwoju demencji, ostrzegają szwedzcy uczeni.
Kwas foliowy jest niezbędny nam wszystkim m. in. do prawidłowego funkcjonowania układu krwiotwórczego i nerwowego.
Oregano (lebiodka pospolita) powinno znaleźć się na stałe w naszej diecie. Popularna przyprawa pomoże zachować zdrowie młodzieniaszka chroniąc m. in. przed miadżycą.
Trening siłowy może znacznie zmniejszyć ryzyko wcześniejszej śmierci i poprawić ograniczenia funkcjonalne u osób starszych.
Jest bardzo popularny na polskich stołach. Stanowi świetny dodatek do wielu dań, a także smaczny składnik kanapek - chodzi o biały ser (twaróg), który - jak się okazuje - ma wiele zastosowań.
Możesz o siebie świetnie zadbać - musisz jedynie regularnie robić samodzielny „przegląd" organizmu, a dzięki temu szybko dostrzeżesz ewentualne zagrożenia i będziesz mógł/mogła bezzwłocznie zareagować.
Dieta śródziemnomorska jest polecana jako jedna z najzdrowszych. Pomaga zachować dobre samopoczucie pomimo upływu czasu. Do długiej listy dobroczynnych działań tego sposobu odżywiania się można dodać ochronę starszych kobiet przed złamaniami.
To jaki styl życia prowadziłeś/aś w młodości, ma wpływ na proces starzenia się. Zobacz, co mogło zaszkodzić dobrej starości oraz jak naprawić ewentualne szkody.
Wiadomo już od jakiegoś czasu, że regularna aktywność pomaga zachować dobre zdrowie, w tym może zmniejszyć ryzyko różnych nowotworów. Teraz jednak badacze wyjaśniają, skąd bierze się wspomniany efekt treningów.
Rodzynki są świetnym dodatkiem i do deserów i do innych potraw. Warto je jednak uwzględniać w jadłospisie nie tylko ze wzgledu na smak, ale i liczne właściwości prozdrowotne oraz przeciwstarzeniowe.
Kolejne doniesienia ze świata nauki potwierdzają dobroczynną dla kości moc herbaty.