Powoduje zmiany struktury fizycznej kości i zmniejszenie ich masy. Rezultatem jest osłabienie i dysfunkcje układu kostnego, w konsekwencji prowadzące do groźnych złamań.
Przyczyny Czynniki ryzyka Objawy i diagnoza Leczenie Profilaktyka
Czy opalanie się jest głupim i zupełnie nieodpowiedzialnym zachowaniem grożącym zachorowaniem na złośliwego czerniaka czy też przeciwnie – dbaniem o swoje zdrowie? Do czego potrzebna jest nam witamina D?
Już ponad 1,4 tys. osób poddało się bezpłatnym badaniom diagnozującym stan zdrowia nerek. Wcześniejsze edycje akcji prowadzone były w w Ostrowi Mazowieckiej, Tarnobrzegu, Wrocławiu, Żywcu i Zamościu. Kolejne, w najbliższych miesiącach odbędą się w Kraśniku, Puławach, Piotrkowie Trybunalskim i Mrągowie. Od dziś program prowadzony jest w Radomiu.
Jak bardzo wytrzymałe są kości pewnych amerykańskich szczurów? Niemal nie do złamania! Tajemnica leży jednak nie w wyjątkowo silnym szczurzym kośćcu, ale w… soku pomarańczowym. Soki cytrusowe, regularnie podawane gryzoniom w laboratorium uniwersytetu w Kingsvill w Teksasie, zwiększyły gęstości ich kości, chroniąc tym samym przed osteoporozą, chorobą dotąd uważaną za milczącą towarzyszkę starości.
Do tej pory uważano osteoporozę za chorobę dotykającą głownie kobiety, zwłaszcza te, które przeszły już menopauzę. Tymczasem wcale nierzadko występuje również u mężczyzn, lecz często bywa źle zdiagnozowana – alarmuje w swym czerwcowym raporcie Amerykańskie Stowarzyszenie Chirurgów Ortopedów. Dopiero złamanie jakiejkolwiek kości może odegrać istotną rolę w prawidłowym zidentyfikowaniu winowajcy i podjęciu odpowiedniego leczenia.
Badania tureckich naukowców wykazują, że leczenie raloksifenem (preparat powstrzymujący niszczenie kości) redukuje zaburzenia rytmu serca u starszych kobiet cierpiących na osteoporozę. Lek ten, może pozytywne wpływać na osoby cierpiące na choroby układu krążenia lub znajdujące się w grupie wysokiego ryzyka, twierdzą lekarze z uniwersyteckiego szpitala Dokuz Eylul.
Duża różnica w wielkościach ciśnienia skurczowego (górnego) i rozkurczowego (dolnego) krwi może mieć istotny wpływ na pogorszenie się podstawowych funkcji mózgu u osób po 80 roku życia - informuje Forbes.
Główną przyczyną osteoporozy będącej szeroko rozpowszechnionym schorzeniem wśród ludności Australii jest zatrważający brak wapnia i witaminy D. Aby zwiększyć poziom świadomości społecznej, rząd tego kraju poczynił odpowiednie kroki pozwalające na lepsze zrozumienie istotności roli minerałów i witamin jako budulca kości.
Osteoporoza określona jest mianem „cichego złodzieja kości”. W chorobie tej tkanka kostna powoli sie odwapnia. Osteoporoza może bardzo długo przebiegać nie powodując żadnych dolegliwości. Często pierwszym objawem zaawansowania osteoporozy jest złamanie towarzyszące banalnemu upadkowi.