Powoduje zmiany struktury fizycznej kości i zmniejszenie ich masy. Rezultatem jest osłabienie i dysfunkcje układu kostnego, w konsekwencji prowadzące do groźnych złamań.
Przyczyny Czynniki ryzyka Objawy i diagnoza Leczenie Profilaktyka
Osteoporoza jest rzadziej diagnozowana u mężczyzn, ale ten fakt może przekładać się na to, że równie rzadko - a nie zawsze słusznie - jest podejrzewana u pacjentów płci męskiej.
Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty są powszechnie znane. Ten szlachetny napar oczyszcza organizm ze szkodliwych utleniaczy, wspomaga odporność, pobudza układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych, reguluje procesy trawienne. Do tej listy można dodać kolejny punkt - naukowcy z Hong Kongu wykazali, że zielona herbata pomaga wzmocnić kości.
W powszechnym przekonaniu osteoporoza jest chorobą, która dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Tymczasem osteoporoza wtórna, która jest wynikiem przebytych chorób lub towarzyszących im terapii (np. sterydoterapii), może dotyczyć każdego, bez względu na płeć i wiek.
Witaminę D trzeba wreszcie „zadenuncjować", bo choć każdy wie, że jej potrzebuje, to rzadko zdaje sobie w jakich dawkach i dlaczego.
Badania przeprowadzone przez brytyjskich uczonych dowiodły, że pacjenci, którzy doustnie przyjmują leki z grupy bisfosfonianów, tj. medykamenty stosowane przy osteoporozie, mają wyższe ryzyko zachorowania na raka przełyku.
Jeden z bardziej popularnych powodów, dla których ludzie angażują się w ćwiczenia i zdrowe odżywianie to chęć ładniejszego wyglądu i młodego samopoczucia. I choć połączenie odpowiedniej diety oraz ćwiczeń fizycznych nie jest dokładnie tak samo skuteczne, jak mityczna Fontanna Młodości, może być bardzo efektywne w utrzymaniu ciała i umysłu w dobrej formie. Okazuje się też, że mało popularny związek pełni tu trudną do przecenienia rolę - mowa o witaminie K.
Badania medyczne wskazują, że osoby przyjmujące preparaty uzupełniające poziom wapnia w organizmie, mają wyższe ryzyko zawału serca.
Złamanie nadgarstka może być problemem zdrowotnym prowadzącym do niepełnosprawności. Potrzeba odpowiedniej prewencji, by uniknąć urazów tego rodzaju, wskazują uczeni.
Naukowcy odkryli, że czynniki genetyczne, opalanie się oraz dieta ogrywają rolę w zagrożeniu danej osoby niedoborem witaminy D. Przeprowadzone badania asocjacyjne całego genomu, które w części zostały sfinansowane ze środków unijnych, ujawniają trzy miejsca genetyczne powiązane ze stężeniem witaminy D. Odkrycia zostały opublikowane w internetowym wydaniu magazynu The Lancet.
- W okresie menopauzy kobiety są bardziej narażone na różnorodne problemy zdrowotne, w tym osteoporozę, która prowadzi do bólów kręgosłupa, łamliwości kości, zmiany postawy i deformacji kręgosłupa - mówi dr Kiran Pandey z działu ginekologii w Upper India Sugar Exchange Maternity Hospital.
Lek na cukrzycę zwiększa ryzyko złamań kości u starszych kobiet. Kobiety chore na cukrzycę typu 2 i zażywające powszechnie przepisywane na tę dolegliwość leki są bardziej narażone na złamania, wynika z badań przeprowadzonych w Henry Ford Hospital.
Z andropauzą wiąże się spadek poziomu męskich hormonów. To zaś negatywnie wpływa na liczne funkcje organizmu mężczyzny. Procesu starzenia nie da się zatrzymać, można jednak spowolnić jego postępowanie. Tak jest podobnie w przypadku ilości testosteronu - styl życia może mieć znaczny wpływ na poziom tego hormonu w organizmie dojrzałego mężczyzny.
Obecnie dostępnych jest już wiele badań na temat szkodliwości lub wręcz odwrotnie - prozdrowotnych właściwości alkoholu. Nowe odkrycia naukowców po raz kolejny potwierdzają, że warto czasem nalać sobie „coś mocniejszego". Przy czym badacze zaznaczają, że racjonalne spożywanie alkoholu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jeśli równocześnie dbamy o zdrowy styl życia.
Dostarczanie organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D może znacznie zmniejszyć ryzyko upadków u osób dojrzałych.
W niedzielę, 4 października, w godzinach 10:00-15:00 w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbędzie się piknik rodzinny z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Starszych. Hasło pikniku brzmi: „Jarmark kreatywności".