Powoduje zmiany struktury fizycznej kości i zmniejszenie ich masy. Rezultatem jest osłabienie i dysfunkcje układu kostnego, w konsekwencji prowadzące do groźnych złamań.
Przyczyny Czynniki ryzyka Objawy i diagnoza Leczenie Profilaktyka
Rozwija się wiele lat, podstępnie i bezobjawowo. Może się pojawić w różnym wieku, najczęściej jednak dotyczy osób starszych – kobiet w okresie menopauzalnym i mężczyzn po 65. roku życia. Polega na powolnej demineralizacji i osłabianiu kości. Jej pierwszym klinicznym objawem, świadczącym jednocześnie o zaawansowaniu choroby, bywa złamanie. Osteoporoza. Co zrobić, by jej uniknąć?
Międzynarodowa Fundacja Osteoporozy (International Osteoporosis Foundation, IOF) wydała nowe oświadczenie zawierające zalecenia spożywania witaminy D dla osób starszych. Witamina D jest ważna dla rozwoju kości i mięśni oraz zachowania ich funkcji. Z tego powodu niezwykle istotnym elementem dla utrzymania wytrzymałości kości i zapobieganie upadkom, jak również złamaniom osteoporotycznym.
Szacuje się, że na osłabienie układu kostnego narażonych jest ponad 8 milionów Polaków. To ponad 1/5 osób mieszkających w naszym kraju. Ta zatrważająca statystyka każe zapytać, dlaczego jest to tak powszechne.
Zbytnia ilość znamion to zwykle powód do wstydu i zwiększonej ostrożności w poruszaniu się. Naukowcy twierdzą jednak, że tak być nie powinno, dzięki znamionom bowiem dłużej wygląda się młodziej i łatwiej o ochronę przed różnymi chorobami.
Aktywność fizyczna jest doskonałym sposobem na poprawę i zachowanie zdrowia. Ruch nie tylko wydłuża życie, zapobiega różnym dolegliwościom, ale także pomaga w walce z poważnymi chorobami cywilizacyjnymi. Wysiłek fizyczny nie jest przeznaczony tylko dla młodych ludzi, lecz również ma zbawienny wpływ na zdrowie osób w starszym wieku.
Nowe badania wiążą niższy poziom sodu (soli) we krwi z podwyższonym ryzykiem złamań i upadków u osób starszych.
O czym ma decydować ukończenie 65 lat? Zdaniem uczonych z Gerontological Society of America, forma i samopoczucie w tym właśnie wieku ma decydujące znaczenie dla jakości dalszego życia. Uczeni podkreślają wagę aktywności fizycznej.
Osteoporoza jest groźna dla zębów. Osłabione kości szczęki mogą prowadzić do ich wypadania – alarmują dentyści. Według ostatnich szacunków na osteoporozę cierpi w Polsce prawie 3 miliony ludzi, zagrożonych jest aż 9 milionów. Najczęściej schorzeniem dotknięte są osoby po 50 roku życia, cierpi na nią ponad 30% osób w tym wieku. O tym, że wpływa ona na zęby wie jedynie 5% ankietowanych on-line – to już dane z ankiety Dentim clinic.
Zmorą wielu starszych ludzi jest groźba przewrócenia się i złamanie kości, które wraz z wiekiem stają się słabsze. Rozmaite testy wykazały, że w przypadku złamań niezwykle trudno jest dojrzałym pacjentom wrócić do normalnego funkcjonowania. Dlatego zapobieganie upadkom stanowi istotną troskę zarówno lekarzy, jak i ich pacjentów.
Nikomu nie trzeba tłumaczyć jak ważny dla organizmu człowieka jest wapń. Reguluje on np. równowagę elektrolitową, stanowi ważny składnik tkanki kostnej oraz zapewnia właściwe działanie mięśni.
Osteoporoza jest rzadziej diagnozowana u mężczyzn, ale ten fakt może przekładać się na to, że równie rzadko - a nie zawsze słusznie - jest podejrzewana u pacjentów płci męskiej.
Właściwości prozdrowotne zielonej herbaty są powszechnie znane. Ten szlachetny napar oczyszcza organizm ze szkodliwych utleniaczy, wspomaga odporność, pobudza układ krążenia, obniża poziom cholesterolu, zapobiega zwężaniu się naczyń krwionośnych, reguluje procesy trawienne. Do tej listy można dodać kolejny punkt - naukowcy z Hong Kongu wykazali, że zielona herbata pomaga wzmocnić kości.
W powszechnym przekonaniu osteoporoza jest chorobą, która dotyczy wyłącznie osób w podeszłym wieku. Tymczasem osteoporoza wtórna, która jest wynikiem przebytych chorób lub towarzyszących im terapii (np. sterydoterapii), może dotyczyć każdego, bez względu na płeć i wiek.
Witaminę D trzeba wreszcie „zadenuncjować", bo choć każdy wie, że jej potrzebuje, to rzadko zdaje sobie w jakich dawkach i dlaczego.
Badania przeprowadzone przez brytyjskich uczonych dowiodły, że pacjenci, którzy doustnie przyjmują leki z grupy bisfosfonianów, tj. medykamenty stosowane przy osteoporozie, mają wyższe ryzyko zachorowania na raka przełyku.