Powoduje zmiany struktury fizycznej kości i zmniejszenie ich masy. Rezultatem jest osłabienie i dysfunkcje układu kostnego, w konsekwencji prowadzące do groźnych złamań.
Przyczyny Czynniki ryzyka Objawy i diagnoza Leczenie Profilaktyka
Nasilone poziomy zanieczyszczeń powietrza są związane z uszkodzeniem kości u kobiet po menopauzie. Najbardziej widoczne jest to w odcinku lędźwiowym kręgosłupa: podtlenki azotu uszkadzały tę część dwa razy silniej niż dzieje się to w procesie normalnego starzenia się.
Zidentyfikowano cząsteczkę we krwi, która jest wytwarzana podczas ćwiczeń i może skutecznie zmniejszyć ilość spożywanego jedzenia oraz otyłość u myszy.
Dodanie oleju z siemienia lnianego do diety może zmniejszyć ryzyko osteoporozy.
Wiadomo już, że suszone śliwki są dobre dla jelit, ale nowe badania z Penn State sugerują, że owoce te być też korzystne dla zdrowia kości.
Jeśli chcesz zwiększyć ilość witaminy D w organizmie, nie zapomnij równocześnie o magnezie.
Przewlekły stan zapalny spowodowany otyłością może wywołać rozwój komórek, które rozkładają tkankę kostną, w tym tę utrzymującą zęby, ostrzegają badacze z Uniwersytetu w Buffalo.
Im bardziej zaznaczają się zmarszczki na skórze kobiety w ciągu pierwszych kilku lat menopauzy, tym mniejsza jest gęstość jej kości.
Osłabieniu funkcji poznawczych towarzyszy szybsze tempo utraty masy kostnej. W pięcioletnim okresie pogarszania się funkcji poznawczych zwiększa się ryzyko złamań u kobiet.
Każdego dnia nasze organizmy narażone są na „bombardowanie" promieniami UV, ozonem, dymem papierosowym, chemikaliami przemysłowymi i innymi związkami.
Złamane kości u osób starszych zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci nawet przez 10 kolejnych lat.
Zbyt krótki sen wiąże się z wyższym ryzykiem niskiej gęstości mineralnej kości i rozwojem osteoporozy, mówią lekarze, którzy przeprowadzili badania z udziałem kobiet po menopauzie.
Złamanie kości powoduje utratę gęstości tkanki kostnej w całym ciele, nie tylko w pobliżu miejsca złamania, ostrzegają lekarze.
Nawet nieznacznie obniżony poziom sodu we krwi oznacza w przypadku seniorów wyższe ryzyko upadków i złamań.
Epidemia koronawirusa wykluczyła wielu przewlekle chorych z sytemu. Wśród tych, którzy ucierpieli najbardziej są pacjenci z osteoporozą, którzy ze względu na inne schorzenia, wiek, niepełnosprawność nie zawsze są w stanie kontynuować leczenie, narażając się tym samym na dramatyczne skutki przerwania terapii: śmiertelnie groźne dla nich złamania. Polskie Amazonki Ruch Społeczny, inicjator ogólnopolskiej kampanii społeczno - edukacyjnej „Osteomisja, Misja Ratunkowa dla Kości" alarmuje: nie można zostawiać pacjentów samych z tym problemem, trzeba natychmiast interweniować i sprawić, by jak najszybciej powrócili do systemu.
Resweratrol, naturalna substancja znajdująca się m. in. w czerwonym winie, działa jak estrogen w aktywacji białek przeciwstarzeniowych zwanych sirtuinami, wynika z nowych badań przeprowadzonych na Univeristy College London.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem