Sędziwymi mieszkańcami Irlandii opiekują się rzesze imigrantów, także z Polski, informuje Irish Centre for Social Gerontology.
„Wszyscy musimy liczyć się z tym, że przyjdzie taki czas, kiedy będziemy zupełnie zależni od innych. Jaką mamy gwarancję, że nikt nie wykorzysta wówczas naszej słabości i nie padniemy ofiarą zaniedbań lub nadużyć?", ostrzega Komisja Europejska wskazując, że nadużycia wobec osób w podeszłym są częstym zjawiskiem.
Jak informuje Radio Białystok, Uniwersytet w Białymstoku przeprowadził badania, z których wynika, iż w województwie podlaskim znaczny procent osób starszych doświadcza przemocy w rodzinie. W całej Polsce część ludzi w wieku seniorskim doznaje przemocy ze strony swoich bliskich - zjawisko może się nasilać w związku ze starzeniem się społeczeństwa.
Rozwój naszego kraju w ostatnim dziesięcioleciu był znaczny, nie oznacza to jednak, że wszyscy znaleźli w nim miejsce na spokojne i godne życie. Dane informują, że około 4 miliony Polaków żyje na granicy ubóstwa, nie mają środków na zakup artykułów pierwszej potrzeby, także leków.
Premier najszybciej starzejącej się nacji na świecie ocenił, że osoby starsze stanowią grupę „utykających symulantów”. Taro Aso, szef japońskiego rządu, dodał również, że płaci podatki, a z nich korzystają osoby leniwe, które tylko jedzą i piją, i nie robią nic innego”.
Starsi obywatele Japonii coraz częściej popełniają drobne przestępstwa, dokonują kradzieży kieszonkowych i kradzieży w sklepach, wynika z raportu japońskiego Ministerstwa Sprawiedliwości.
Holenderska Partia Socjalistyczna, przy pomocy stale współpracującej z nią agencji Thonik z Amsterdamu, rozpoczęła 14 lutego kampanię "Voor een menselijke thuiszorg", czyli "W imię ludzkiej opieki domowej". Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi na bardzo ważny problem – poszanowania godności, w tym intymności osób starszych – to wiąże się ze zrozumieniem ich potrzeb i zapewnieniem im należytej opieki.
Jak wynika z sondażu CBOS, małżeństwo osobom żyjącym w konkubinacie poleca 41% respondentów, niemal co piąty Polak (19%) sądzi, że partnerzy bezwzględnie powinni zalegalizować związek, 33% badanych zaś uznaje, iż jeśli para się kocha, nie jest istotnym, czy jest po ślubie, czy nie. Ogólnie rzecz biorąc, poglądy Polaków liberalizują się, najbardziej konserwatywne pozostają jednak osoby starsze.
Być może znaleziono rozwiązania niektórych problemów starzejących się społeczeństw – Komisja Europejska zdecydowała o wdrażaniu specjalistycznego programu badawczo-innowacyjnego „Ambient Assisted Living” (AAL), co można oddać po polsku jako system mający zapewnić komfortowe funkcjonowanie osób starszych w społeczeństwie informacyjnym.
Fundacja na rzecz Kobiet JA KOBIETA koordynator Forum 50+ Seniorzy XXI wieku! zaprasza na konferencję „Wizerunek osób starszych w mediach”, która odbędzie się 1 października 2007, w dniu Międzynarodowego Dnia Seniora, w godzinach 12.00 - 14.15 w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.
Podczas tegorocznego Światowego Dnia Praw Osób Starszych, którego główne obchody odbyły się w Helsinkach, zwrócono uwagę, że osoby starsze nierzadko są szykanowane, spotykają się z nadużyciami fizycznymi i mentalnymi, niedostateczną opieką, etc. Temu zagadnieniu poświecono specjalne seminarium.
Pomimo lepszych warunków życia i sprawniejszej opieki medycznej, pewne grupy społeczne – głównie przedstawiciele mniejszości etnicznych oraz osoby ubogie i seniorzy – są wciąż narażone na poważne choroby z powodu wadliwej służby zdrowia. Takie wnioski wypływają z raportu przygotowanego przez trzy europejskie organizacje charytatywne.