Biuro Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania opublikowało poradnik dla opiekunów osób starszych, w którym można znaleźć wiele wskazówek dotyczących między innymi praw przysługujących seniorom oraz ich opiekunom.
W Polsce wciąż panuje przekonanie, że najlepszą opiekę przewlekle chory otrzyma w domu. Tymczasem opiekunowie takich osób coraz częściej zapadają na depresję.
Kiedy bliska osoba starsza zaczyna zapominać słów, ma trudności z wykonywaniem najprostszych czynności, jest rozdrażniona lub otępiała, nie możemy w nieskończoność zrzucać tego na karb wieku lub „gorszego dnia“. To może być choroba Alzheimer lub inna postać demencji – schorzenia coraz częściej występującego wśród seniorów. Opieka nad chorym, szczególnie w bardziej zaawansowanych stadiach choroby, jest zajęciem całodobowym, dlatego koniecznie trzeba się nią dzielić.
Sejm wczoraj, w ostatnim dniu 65. posiedzenia, zmienił ustawę o świadczeniach rodzinnych. Nowe przepisy podnoszą wysokość świadczenia pielęgnacyjnego dla rodziców lub opiekunów, którzy nie podejmują zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej bądź z rezygnują z tych zajęć, aby opiekować się stale swoimi niepełnosprawnymi dziećmi. Dotyczy to opiekunów osób, u których niepełnosprawność wystąpiła do 18. roku życia lub w przypadku uczących się albo studiujących do 25. roku życia. Sejm przyjął też ustawę przywracającą wsparcie finansowe dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.
3 grudnia jest Międzynarodowym Dniem Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych w 1992 roku wieńcząc Dekadę Osób Niepełnosprawnych, która miała na celu przybliżyć problemy osób niepełnosprawnych, zintegrować z otoczeniem i wyrównać szanse normalnego funkcjonowania w społeczeństwie.
Telekomunikacja Polska oferuje osobom niepełnosprawnym szereg udogodnień, m.in. 50 proc. ulgi na abonament telefoniczny oraz specjalne faktury dla niewidomych i niedowidzących. Zapewnia też telefony i sprzęt dostosowany do potrzeb niedosłyszących.
Według Narodowego Spisu Powszechnego z 2002 roku w Polsce żyje 5 mln 456 tys. niepełnosprawnych osób, co stanowi 14,3% ogółu mieszkańców kraju. Przy okazji Światowego Dnia Inwalidów i Osób Niepełnosprawnych warto przyjrzeć się ich sytuacji.
Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych jest obchodzony od 1992 roku. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych na zakończenie Dekady Osób Niepełnosprawnych.