Ważnym elementem, który buduje relacje z osobami bliskimi na każdym etapie naszego życia jest rozmowa. O tym, jak istotna jest dobra komunikacja nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Rozmowy z osobami starszymi nie zawsze należą do łatwych – z racji wieku i zmian z nim związanych może dojść do trudności w porozumiewaniu się. Jak należy rozmawiać z seniorami, aby uniknąć niepotrzebnych konfliktów?
Opieka nad osobą starszą jest zadaniem wymagającym wiele czasu i poświęcenia. Niestety nie każdy senior w naszym kraju może liczyć na pomoc. 49 procent Polaków przyznaje, że w żaden sposób nie udziela pomocy osobom starszym – pokazuje najnowsze badanie Millward Brown przeprowadzone na zlecenie Promedica24. Jeżeli już decydujemy się na wsparcie seniorów, jesteśmy w stanie poświęcić im zaledwie kilka godzin w tygodniu.
Pierwszego października obchodzimy ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Celem święta jest uznanie wkładu osób starszych w kształt społeczeństwa oraz analiza zagadnień dotyczących seniorów.
Ponad połowa kobiet powyżej 45. roku życia jest przekonana, że gdyby ich stan zdrowia tego wymagał, najtrudniej byłoby im zaakceptować pomoc drugiej osoby w codziennej pielęgnacji – wynika z badania „Między nami kobietami” przeprowadzonego na zlecenie marki TENA. Aby u chorego nie pojawiło się uczucie skrępowania, konieczna jest dobra komunikacja pomiędzy nim a opiekunem, która umożliwi poznanie potrzeb i emocji chorego.
Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Sopocie zamierza sprawdzić jak się żyje seniorom w tym mieście. Dzięki badaniu ankietowemu mieszkańców Sopotu w wieku 75. lat i starszych możliwe będzie dokonanie diagnozy ich potrzeb, poznanie sytuacji bytowej, a także przekazanie informacji na temat wsparcia, jakie mogą otrzymać tamtejsi seniorzy.
Osoby w wieku powyżej 50 lat czują się młodziej - średnio o 8 do 12 lat, wynika z badań stowarzyszenia Enéo.
Alicja Janosz twierdzi, że za 30 lat będzie wyglądać jak … mały zgred. Dariusz Dudek powiedział, że mniej martwi go, jak będzie wyglądał, bo liczy się by wtedy mieć blisko siebie kogoś bliskiego. A Maciej Balcar ucieszył się, że czas obejdzie się z nim łagodniej, niż sądził. To tylko część znanych i lubianych osób, które wzięły udział w akcji „I ty będziesz seniorem”.
Rok 2012 ogłoszony został Europejskim Rokiem Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Będzie to okazja do tego, by uświadomić sobie, że w Europie żyjemy dziś dłużej i że cieszymy się dobrym zdrowiem dłużej niż kiedykolwiek wcześniej, oraz bliżej przyjrzeć się możliwościom, jakie z tego wynikają.
Według najnowszego brytyjskiego badania prawie osiem na dziesięć osób w wieku powyżej 60 lat uważa, że osoby starsze są zazwyczaj ignorowane przez społeczność.
Kogo widzimy, gdy patrzymy na osoby starsze? Co zauważamy oglądając wiekowych przechodniów? Czy widząc kogoś zaawansowanego w latach dostrzegamy coś więcej niż zmarszczki? Nowa kampania „See the Person Not the Age" ma na celu walkę z wykluczeniem społecznym osób starszych.
Sędziwymi mieszkańcami Irlandii opiekują się rzesze imigrantów, także z Polski, informuje Irish Centre for Social Gerontology.
„Wszyscy musimy liczyć się z tym, że przyjdzie taki czas, kiedy będziemy zupełnie zależni od innych. Jaką mamy gwarancję, że nikt nie wykorzysta wówczas naszej słabości i nie padniemy ofiarą zaniedbań lub nadużyć?", ostrzega Komisja Europejska wskazując, że nadużycia wobec osób w podeszłym są częstym zjawiskiem.
Jak informuje Radio Białystok, Uniwersytet w Białymstoku przeprowadził badania, z których wynika, iż w województwie podlaskim znaczny procent osób starszych doświadcza przemocy w rodzinie. W całej Polsce część ludzi w wieku seniorskim doznaje przemocy ze strony swoich bliskich - zjawisko może się nasilać w związku ze starzeniem się społeczeństwa.
Rozwój naszego kraju w ostatnim dziesięcioleciu był znaczny, nie oznacza to jednak, że wszyscy znaleźli w nim miejsce na spokojne i godne życie. Dane informują, że około 4 miliony Polaków żyje na granicy ubóstwa, nie mają środków na zakup artykułów pierwszej potrzeby, także leków.
Premier najszybciej starzejącej się nacji na świecie ocenił, że osoby starsze stanowią grupę „utykających symulantów”. Taro Aso, szef japońskiego rządu, dodał również, że płaci podatki, a z nich korzystają osoby leniwe, które tylko jedzą i piją, i nie robią nic innego”.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca