Mówi się, że odpowiednia osobowość może pomóc w osiągnięciu sukcesu w życiu. Ale czy może również chronić przed ryzykiem chorób? Nowe badanie pokazuje, że pozytywne cechy charakteru, takie jak optymizm, mogą rzeczywiście pomóc w zmniejszeniu prawdopodobieństwa rozwoju cukrzycy typu 2.
Chociaż małżeństwo lub długotrwały związek jest często postrzegane jako norma, coraz więcej osób pozostaje singlami do końca życia. Jednak życie w pojedynkę może wiązać się z niedogodnościami ekonomicznymi i medycznymi, zwłaszcza gdy ludzie się starzeją i mogą stać się bardziej zależni od innych.
Ludzie stają się mniej narcystycznymi w miarę starzenia się. Jednak różnice między jednostkami pozostają stabilne, pomimo upływu czasu - osoby, które są bardziej narcystyczne niż ich rówieśnicy w dzieciństwie, mają ciągle wyróżniają się tą cechą jako dorośli.
Każdy z nas kiedyś był oczarowany dźwiękiem czyjegoś głosu: ale czy możemy uwierzyć własnym uszom? Co głos może naprawdę ujawnić na temat naszego charakteru?
Pacjenci w podeszłym wieku często są negatywnie nastawieni wobec spotkania z lekarzem. Hierarchiczne struktury, presja czasu i tradycje w sektorze opieki zdrowotnej sprawiają, że ci pacjenci i ich bliscy są bierni w obliczu lekarza i jego pozycji władzy, mówią eksperci z Akademii Sahlgrenska na Uniwersytecie w Göteborgu.
Starsi ludzie, którzy przeceniają swoje zdrowie, rzadziej chodzą do lekarza. Może to mieć poważne konsekwencje dla, na przykład, gdy choroby zostaną wykryte zbyt późno. Z kolei osoby, które uważają, że są bardziej chore, niż w rzeczywistości, chodzą do lekarza częściej. Badanie z udziałem 80 tysiącach Europejczyków ujawnia, jak samoocena zdrowia wpływa na profilaktykę i koszty opieki medycznej.
Wyraz twarzy danej osoby dostarcza nam kluczowych informacji, które pozwalają nam rozpoznać jej emocje. Ale proces ten jest bardziej skomplikowany niż można by przypuszczać.
Zbadano pięć cech osobowości - neurotyczność, ekstrawersję, sumienność, ugodowość i otwartość - oraz ich powiązania ze stanami rozwijającymi się przed demencją, zwanymi motorycznym ryzykiem poznawczym i łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
W pewnych okolicznościach neurotyczność może być korzystna dla zdrowia.
Pomimo popularnej hipotezy, że cechy osobowości są stosunkowo odporne na presje środowiskowe, pandemia Covid-19 mogła zmienić pewne elementy osobowości, uważają uczeni z Florida State University College of Medicine.
Zarówno tancerze amatorzy, jak i zawodowi są mniej neurotyczni niż osoby, które nie tańczą. Ci pierwsi są także bardziej ugodowi, otwarci i ekstrawertyczni. Znaczenie ma tu również gatunek tańca.
Mężczyźni, którzy wybuchają gniewem lub oczekują od innych najgorszego, są bardziej narażeni na nieregularny rytm serca zwany migotaniem przedsionków.
W większości przypadków ludzie formułują cele zgodne z cechami osobowości, a cele danej osoby są powiązane z późniejszymi zmianami jej osobowości w czasie.
Badania sugerują, że ludzie z różnych pokoleń są równie samotni, ale z odmiennych powodów.
Okazuje się, jedna z cech osobowości - ugodowość - ma pożądany wpływ na setki wskaźników fizycznych, psychologicznych i zawodowych, które wpływają nie tylko na wydajność w pracy, ale także na ogólne samopoczucie i życiowy sukces.
Sotagliflozyna – lek na choroby nerek i cukrzycę pomaga uchronić się przed udarem