Osobowość współmałżonka może mieć duży wpływ na twoją zdolność do powrotu do zdrowia po chorobie.
Dzieci rozwiedzionych rodziców częściej się rozwodzą niż te, które dorastały w pełnych rodzinach- a wyjaśnieniem mogą być tutaj czynniki genetyczne, mówią eksperci.
Ludzie zakochują się z wielu powodów - podobnych zainteresowań, atrakcyjności fizycznej, czy podobnych wartości. Jeśli się pobierają i zostają razem, ich długoterminowe szczęście może zależeć od ich indywidualnych genów lub genów współmałżonka, mówią eksperci z Yale School of Public Health.
Pewne cechy osobowości mają związek z satysfakcją z życia i pomimo zmian w rolach społecznych i nasileniu obowiązków w ciągu dorosłego życia, relacja ta jest stabilna, niezależnie od wieku.
Każdego dnia stajemy w obliczu niepewności i zastanawiamy się nad wynikiem naszych starań. W obliczu nieznanego większość ludzi odczuwa pewien stopień niepokoju i dyskomfortu.
Bez względu na to, jak egoistyczna, żądna władzy lub chciwa jest dana postać, dla wielu z nas ta ciemna strona osobowości jest pociągająca - częściowo ze względu na nasze przypuszczenia, że niektórzy mogą mieć i dobre nieujawniane cechy. Na University of Michigan sprawdzono, jak oceniamy bohaterów filmowych i odkryto, że zarówno dorośli, jak i dzieci częściej twierdzili, że złoczyńcy są wewnętrznie dobrzy, niż że bohaterowie są wewnętrznie źli.
Można lepiej wspierać seniorów w miarę ich starzenia się, gdy bierze się pod uwagę ich osobowość.
To raczej inteligencja ludzi, a nie ich osobowość, prowadzi do sukcesu.
Osoby zorganizowane, o wysokim poziomie samodyscypliny, mogą mieć niższe ryzyko rozwoju łagodnych zaburzeń poznawczych wraz z wiekiem, tymczasem ludzie łatwo poddający się nastrojom lub niestabilni emocjonalnie, częściej doświadczają problemów poznawczych na starość, czytamy na stronach Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego.
Umiejętność bycia otwartym na nowe sytuacje pozwala przewidywać poziom inteligencji na wcześniejszym etapie życia, a bycie przykrym dla innych może być predyktorem IQ w późniejszym okresie.
Powszechnie się uważa, że ludzie nie mogą zmienić swojej osobowości, bo w dużej mierze jest ona stabilna i dziedziczna. Okazuje się jednak, że pewne cechy daje się zmienić dzięki konsekwentnemu działaniu i ważnym wydarzeniom życiowym.
Mężczyźni z większym zakresem cech osobowości, zwłaszcza ci uważani za ekstrawertycznych, stabilnych emocjonalnie, ugodowych lub sumiennych, częściej uprawiają seks i mają więcej dzieci.
Okazuje się, że osobowość i starzenie się mózgu w seniorskich latach może być ze sobą powiązane.
Zdjęcia przestrzeni życiowej danej osoby mogą dokładnie wskazywać cechy osobowości i nastrój mieszkańca, zwłaszcza gdy człowiek się starzeje.
Osobowość ma wpływ na układ odpornościowy, a on na nasze szanse na długowieczność, mówią uczeni University of Limerick w Irlandii.