Obraz "Ciekawy przypadek Benjamina Buttona" otrzymał najwięcej nominacji do tegorocznych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Zdaniem amerykańskich krytyków Frank Langella i Mickey Rourke są najpoważniejszymi kandydatami do przyszłorocznych Oscarów.
Polskim kandydatem do Oscara 2009, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej, został dramat obyczajowy Andrzeja Jakimowskiego „Sztuczki”. Film został wybrany 20 września przez Komitet Selekcyjny powołany przez Ministra Kultury Bogdana Zdrojewskiego – poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej. Obraz zostanie zgłoszony do nagrody w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
O swoich umiejętnościach aktorskich wypowiada się skromnie: „w kinie powinieneś myśleć, że aktor gra samego siebie, jeśli jest tak dobry. Wydaje się to łatwe. Powinno. Ale nie jest. Zapewniam. Pozbyć się kompletnie swojego ja na rzecz roli jest dość trudne. Próbowałem 85 razy, a udało mi się dwa lub trzy.” A jednak jest jednym z najznakomitszych aktorów brytyjskich, wystąpił w ponad stu filmach, kilkakrotnie nagrodzony był Złotym Globem, dwukrotni zdobył Oscara, mimo dość „słusznego wieku” jest aktywny zawodowo i – lekko go przedrzeźniając – można powiedzieć, że „cholernie dobrze mu się żyje”. Oto Michael Caine.
Anthony Minghella – dramaturg i reżyser, twórca „Angielskiego pacjenta”, za którego otrzymał Oscara, zmarł dziś w wieku 54 lat.
"To nie jest kraj dla starych ludzi", nominowany do tegorocznych Oscarów aż w ośmiu kategoriach, zdobył w rezultacie cztery statuetki. Okazał się najlepszym filmem według Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Helen Mirren, zdobywczyni Oskara za fenomenalną rolę pierwszoplanową w "Królowej" ("The Queen"), pragnie, aby powstała kontynuacja filmu, który przyniósł jej drogocenną statuetkę.
Uroczystość odbyła się 26 stycznia br. w Zamku Królewskim. Prof. Władysław Bartoszewski otrzymał Honorowego Oskara, Businesswoman Roku 2007 została Anna Podniesińska, a Businessmanem Roku 2007 – Andrzej Wodziński i Jan Bogutyn.
Dramat Andrzeja Wajdy "Katyń" otrzymał nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny. Wśród obrazów, które stoczą walkę o Oscara znajdują się także filmy z Rosji, Kazachstanu, Izraela i Austrii.
Najnowszy film Andrzeja Wajdy – „Katyń” jest polskim kandydatem do Oscara 2008 w kategorii najlepszy film obcojęzyczny.
Whoopi Goldberg, aktorka kojarzona przede wszystkim z komediami, kończy karierę. Powodem takiej decyzji jest brak ciekawych propozycji – twierdzi aktora i dodaje, że większość ról przeznaczona jest w tej chwili dla młodych i atrakcyjnych kobiet.
W wieku 95 lat zmarł wczoraj Michelangelo Antonioni, wybitny włoski reżyser i scenarzysta, twórca tak znanych filmów jak „Powiększenie”, „Zabriskie Point” czy „Po tamtej stronie chmur”. Od kilku lat artysta ciężko chorował po wylewie.
Na bałtyckiej wyspie Faro w pobliżu Gotlandii w wieku 89 lat zmarł dzisiaj Ingmar Bergman, szwedzki reżyser filmowy i jeden z największych twórców kina, stawiany w jednym rzędzie z tak wielkimi mistrzami dużego ekranu i wizjonerami jak Federico Fellini i Luis Bunuel. Ostatnim dziełem wybitnego twórcy był film „Sarabanda” z 2003 roku.
75 osób bawiło się na urodzinach wielkiej gwiazdy światowego kina i - od 2000 roku - Lady Elizabeth Taylor (tytuł ten aktorka otrzymała z rąk królowej Elżbiety II). Urodzinowe party odbyło się 27 lutego w hotelu Ritz Carlton w Las Vegas.
Po raz 79- ty Amerykańska Akademia Filmowa rozdała Oscary, największy triumf święciły „Infiltracja” Martina Scorsese oraz meksykański obraz „Labirynt Fauna”. Gala odbyła się jak zwykle w Kodak Theatre w Los Angeles.