Jakkolwiek znane są już nominacje do Oscarów, nim Amerykańska Akademia Filmowa podejmie decyzję o przyznaniu nagród konkretnym tytułom, AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów) uhonorowało filmy dla dojrzałych. W oparciu o oscarowe kategorie (ale bez niewolniczego trzymania się ich) przyznano wyróżnienia m. in. obrazom: „Jak zostać królem", „127 godzin", „Secretariat", „Kolejny krok". Oto kolejni zwycięzcy w rankingu filmów dla „bardziej dorosłych".
Styczeń to czas podsumowań. Wybiera się ludzi i wydarzenia roku w przeróżnych dziedzinach. Dotyczy to również kina. Twórcy AARP obejrzeli oraz przeanalizowali dziesiątki filmów i dokonali selekcji - stosując oscarowe kategorie wyróżnili obrazy i role, które szczególnie zasługują na uznanie tych „bardziej dorosłych".
W tym roku Amerykańska Akademia Filmowa nominacje do Oscara wybierze spośród 247 tytułów. Między innymi "Social Network", "The Fighter", "Incepcja", "Czarny łabędź", "Jak zostać królem" oraz "Prawdziwe męstwo" powalczą w tym roku o nominację do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie filmu.
Zmarła aktorka Gloria Stuart, która grała staruszkę opowiadającą swoją tragiczną historię miłosną w filmie „Titanic". Miała 100 lat.
Kiedy mieszkałem w Polsce, głęboko wierzyłem, że film jest niższym rodzajem sztuki. Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego bije się brawo po premierze. Jakim cudem za przesuwający się pasek filmu otrzymuje się oklaski? Tak naprawdę zawodowo zająłem się filmem dopiero w Los Angeles. Zobaczyłem, jak intensywnie się tu pracuje, jak nieprawdopodobna jest etyka pracy. Każdy film robi się tak, jakby był ostatni albo najlepszy na świecie. Teraz rozumiem te oklaski.
Reżyser musi być pomiędzy poetą a kapralem, a jeszcze teraz trzeba dodać biznesmenem. Ja tych zdolności menedżerskich absolutnie nie mam i już się ich nie nauczę, ale mam trochę więcej pieniędzy. Jak mówi kontrabasista: olewam tych menedżerów i sobie zapłacę sam - mówi ironicznie Jerzy Stuhr.
Sukces "The Hurt Locker. W pułapce wojny" jest zrozumiały. To kino akcji bez akcji. Sensacyjny film z silnym rysem psychologicznym. Kino polityczne, które w swym wydźwięku jest w zasadzie neutralne. Pełen pakiet z pH 5,5.
Nagrodzony sześcioma Oscarami obraz "The Hurt Locker. W pułapce wojny", który co prawda miał już w Polsce premierę na DVD oraz w telewizji, trafi również do kin.
Niełatwo opowiadać o umieraniu w lekki i przejmujący sposób. Japończyk Yojiro Takita wywiązał się z tego zadania perfekcyjnie.
Ogłoszono nominacje do Oscarów za rok 2009. Najwięcej statuetek, bo aż po 8, otrzymać może hit Jamesa Camerona, "Avatar" oraz dzieło jego byłej żony, Kathryn Bigelow, "The Hurt Locker. W pułapce wojny".
Steve Martin i Alec Baldwin połączą siły jako gospodarze przyszłorocznej gali oscarowej. Dwóch aktorów przejmie obowiązki od Hugh Jackmana, który poprowadził ubiegłoroczną ceremonię. Dla Martina nie będzie to pierwszy występ w roli gospodarza prestiżowego show - komik był odpowiedzialny za sukces imprezy w latach 2001 oraz 2003. Pierwszy z nich przyniósł Martinowi nominację do nagrody Emmy.
Zachwycająca twarz, ogromne migdałowe oczy, orli nos, pięknie wyrzeźbione podbródek i szyja, biodra podkreślające kobiecą figurę - jej wizerunek wykreował setki fantazji i zarobił miliony dolarów. Uroda Sophii Loren wydaje się nieprzemijająca, jako 71-latka otrzymała miano naturalnie najpiękniejszej osoby na świecie, a rok później pojawiła się nago na zdjęciach w kalendarzu Pirelli. Dziś kończy 75 lat.
Tommy Lee Jones urósł w naszym kraju do miana legendy. Z Oscarem na koncie i 50 filmami w dorobku jest jednym z najbardziej rozpoznawanych aktorów na świecie. Teksańska fantazja jego ról to zapewne wypadkowa pochodzenia artysty. Wkrótce skończy 63 lata, ale nie opracowuje planu emerytalnego, obecnie pracuje nad obrazem podejmującym tematy egzystencjalne - "The Sunset Limited".
Minęło 17 lat od kiedy aktorka na trwałe zapisała się w historii kina sceną przesłuchania z „Nagiego instynktu". Potem kilkakrotnie jeszcze udowadniała, że umie grać (otrzymała nominację do Oscara i Złoty Glob za rolę w „Kasynie" Martina Scorsese). Jej aktywność nie kończy się jednak na pracy zawodowej - adoptowała trzech synów, a wystąpiwszy w licznych epizodach zarobiła 10 milionów dolarów na badania nad AIDS. Ostatnio wzięła udział w uroczystości otwarcia pięciogwiazdkowego hotelu Ramadan Palace w Turcji.
"Baader-Meinhof" to kolejny po "Upadku" przykład, że Niemcy znakomicie radzą sobie ze swoją historią. Scenariusz filmu oparto na bestsellerowej książce byłego redaktora naczelnego tygodnika "Der Spiegel" Stefana Austa. Przedstawia historię założycieli organizacji terrorystycznej RAF, której głównym założeniem była walka z kapitalistycznym systemem Niemiec.