Na czele oscarowego wyścigu nadal pozostaje "Artysta". Czarno-biały film o kinie niemym zdobywa kolejne nagrody. Dziennikarze "The Hollywood Reporter" przygotowali zestawienie tytułów i artystów, którzy mają największe szanse na oscarowe nominacje.
Europejska Nagroda Filmowa to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom. Jest uznawana za europejski odpowiednik amerykańskiego Oscara. Przyznaje się ją w kilkunastu kategoriach. Z najlepszy europejski film uznano w tym roku „Melancholię" Larsa von Triera.
W wyścigu o nominację do Nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii najlepszy film zagraniczny stanęły 63 produkcje.
Redaktorzy serwisu Playlist wytypowali najsilniejszych kandydatów do Oscara w kategorii aktorskiej. Zdaniem dziennikarzy największe szanse na rywalizację w wyścigu oscarowym ma piątka artystów.
W 1991 roku Kathy Bates kompletnie nie spodziewała się Oscara za rolę psychopatki Annie Wilkes w filmie "Misery".
W dniach 9-15 września w warszawskim kinie Kultura będzie można obejrzeć najnowsze dzieło Agnieszki Holland - "W ciemności". Do szerokiej dystrybucji obraz trafi dopiero w styczniu 2012 roku.
Obraz "W ciemności" Agnieszki Holland został wybrany na polskiego kandydata do Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny.
Helen Mirren uważa, że kinowe i telewizyjne role oferowane kobietom dojrzalszym są bardziej interesujące.
Obraz "Jak zostać królem" zatriumfował podczas 83. gali wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej.
Czasem zapominamy, że przywódcy, monarchowie, bohaterzy to też zwykli ludzie. Z bardzo przyziemnymi słabościami, kompleksami i lękami. Tom Hooper przypomina nam o tym w zabawnym i błyskotliwym stylu.
Jakkolwiek znane są już nominacje do Oscarów, nim Amerykańska Akademia Filmowa podejmie decyzję o przyznaniu nagród konkretnym tytułom, AARP (American Association of Retired Persons, Amerykańskie Stowarzyszenie Emerytów) uhonorowało filmy dla dojrzałych. W oparciu o oscarowe kategorie (ale bez niewolniczego trzymania się ich) przyznano wyróżnienia m. in. obrazom: „Jak zostać królem", „127 godzin", „Secretariat", „Kolejny krok". Oto kolejni zwycięzcy w rankingu filmów dla „bardziej dorosłych".
Styczeń to czas podsumowań. Wybiera się ludzi i wydarzenia roku w przeróżnych dziedzinach. Dotyczy to również kina. Twórcy AARP obejrzeli oraz przeanalizowali dziesiątki filmów i dokonali selekcji - stosując oscarowe kategorie wyróżnili obrazy i role, które szczególnie zasługują na uznanie tych „bardziej dorosłych".
W tym roku Amerykańska Akademia Filmowa nominacje do Oscara wybierze spośród 247 tytułów. Między innymi "Social Network", "The Fighter", "Incepcja", "Czarny łabędź", "Jak zostać królem" oraz "Prawdziwe męstwo" powalczą w tym roku o nominację do najbardziej prestiżowej nagrody w świecie filmu.
Zmarła aktorka Gloria Stuart, która grała staruszkę opowiadającą swoją tragiczną historię miłosną w filmie „Titanic". Miała 100 lat.
Kiedy mieszkałem w Polsce, głęboko wierzyłem, że film jest niższym rodzajem sztuki. Nigdy nie mogłem zrozumieć, dlaczego bije się brawo po premierze. Jakim cudem za przesuwający się pasek filmu otrzymuje się oklaski? Tak naprawdę zawodowo zająłem się filmem dopiero w Los Angeles. Zobaczyłem, jak intensywnie się tu pracuje, jak nieprawdopodobna jest etyka pracy. Każdy film robi się tak, jakby był ostatni albo najlepszy na świecie. Teraz rozumiem te oklaski.