Dziś przypada Ogólnopolski Dnzień Transplantacji, którego założeniem jest podkreślenie znaczenia transplantologii i podniesienie świadomości społecznej wśród Polaków. Każda osoba dorosła może podpisać oświadczenie woli, wyrażając zgodę na pobranie po śmierci swoich tkanek i narządów do przeszczepienia, a tym samym dać dowód świadomej chęci ratowania życia i przywracania zdrowia ciężko chorym ludziom
Inżynieria tkankowa wywiera ogromny wpływ na świat nauki. Hodowanie organów i części ciała człowieka w laboratorium jest możliwe poprzez sztuczne rusztowania, w których nowe komórki są pobudzane do rozwoju. To oznacza możliwość symulowania nanostruktury tkanek organizmu oraz hodowania organów i części ciała człowieka w laboratorium.
26 marca zainaugurowano ogólnopolską akcję społeczną „Łańcuch Krewniaków”, której celem jest promowanie zgody na przekazywanie organów do transplantacji po śmierci oraz rozpowszechnienie kart Oświadczenie Woli.
W tym roku w styczniu wykonano w Polsce 102 przeszczepy, ale już w kwietniu ich liczba spadała do 45. Dzieje się tak dlatego, że Polacy bardzo niechętnie decydują się przekazanie swoich organów po śmierci. Tej trudnej sytuacji chcą zaradzić księża, którzy będą rozdawali formularze zgody na pobieranie narządów w swoich parafiach - donosi "Metro".
Japońscy naukowcy badają krew menstruacyjną, która może ona być pomocna przy produkcji komórek macierzystych. Te z kolei można byłoby wykorzystać do produkcji różnych tkanek.