16 października odbędzie się I Wrocławskie Forum Senioralne pod hasłem: “Samorząd – Biznes – NGO”, którego celem jest zainicjowanie szeroko rozumianej dyskusji nad możliwymi strategiami wspólnego działania w starzejącym się społeczeństwie.
Stale postępujący proces starzenia się społeczeństwa zauważalny jest szczególnie w stolicy regionu Małopolski i powiatach przyległych. Kraków znajduje się w pierwszej dziesiątce miast, w których występuje największa liczba osób 60+.Osoby 60+, z każdym rokiem, stają się grupą społeczną, o której mówi się coraz częściej. Niejednokrotnie nie zwracając uwagi na znaczny potencjał i kapitał posiadany przez tą grupę osób.
Badania pokazują, że społeczne zaangażowanie Polaków jest kiepskie, a w śród seniorów wypada wyjątkowo marnie. Czy seniorzy nie są zaangażowani, bo nikt ich o to nie prosi, czy może nie ma dla nich stosownej oferty?- na te i inne pytania dotyczące działań wolontariackich seniorów odpowiada dr Walentyna Wnuk.
Senior Obywatel? Społecznik? Edukator? Dziennikarz? Kronika? Wyborca? Osoba 60 + może się spełniać w wielu odpowiedzialnych rolach i wpływać na swoje otoczenie. Niestety nie zawsze jest to takie proste. Każdemu z nas może brakować wiedzy, odwagi czy czasu. Warto jednak spróbować i włączyć się do działań publicznych. Satysfakcja z ich prowadzenia jest ogromna.
Ogólnopolska Federacja Stowarzyszeń UTW zaprasza do współpracy Stowarzyszenia Uniwersytetów Trzeciego Wieku z całej Polski. Dlaczego warto wstąpić do Federacji?
Od 14 do 27 kwietnia na stronie internetowej www.dobroczyncaroku.pl trwa głosowanie internetowe konkursu o tytuł „Dobroczyńca Roku 2008". Konkurs organizuje Akademia Rozwoju Filantropii, a jego celem jest nagradzanie dobroczynności przedsiębiorców, popularyzowanie skutecznych form współpracy organizacji społecznych z firmami, akcji i programów charytatywnych, wolontariatu oraz aktywności obywatelskiej społeczeństwa.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce i Regionalne Centrum Wolontariatu w Elblągu opublikowały wnioski z programu „Same plusy. Wolontariat 50 +”, który był realizowany w Elblągu i powiecie elbląskim w okresie od września 2006 roku do grudnia 2007 roku. Zdaniem organizatorów wnioski z realizacji projektu są pozytywne, bo udało się zwrócić uwagę opinii publicznej na ogromny, cały czas niewykorzystywany potencjał osób 50+ dla działań społecznych.
W Polsce rokrocznie ginie bez wieści ponad 15 tys. ludzi. Piętnaście tysięcy rodzin przeżywa dramat trudny do wyobrażenia. Giną dzieci, młodzież, ludzie starsi i chorzy, ale także zdrowi, w pełni sił kobiety i mężczyźni. Giną ludzie w miastach i na wsiach, biedni i zamożni, ci z wyższym wykształceniem, i ci z podstawowym. Giną z rozmaitych przyczyn: są chorzy, ulegają wypadkom, przerastają ich codzienne problemy, konflikty i napięcia. Bywa i tak, że ktoś zrobił im krzywdę, padli ofiarą przestępstwa. Ludzie giną w kraju i coraz częściej za granicą. Wszyscy – i zaginieni, i ich bliscy - potrzebują pomocy. Możemy wspomóc ich finansowo organizując 29 lub 30 listopada Podwieczorek dla ITAKI.
W porównaniu z rokiem 2006 spadła liczba Polaków działających w organizacjach społecznych. Jak pokazują wyniki najnowszego sondażu CBOS w 2007 roku należało do nich 11 procent ankietowanych, podczas gdy rok wcześniej – 23 procent. Tylko 7 procent spośród członków organizacji działa w nich aktywnie.
W Porto (Portugalia) w dniach 5 - 9 października odbędzie się Międzynarodowy Tydzień Spotkań „Generacja 50+”. Zaplanowano liczne wydarzenia kulturalne, konferencje, konkursy artystyczne.