Odkryto, że jesienno-zimowa pora roku, przede wszystkim ze względu na ilość światła słonecznego i niesprzyjającą pogodę, może skutkować depresyjnymi objawami. Taka sezonowa depresja (seasonal affective disorder, SAD) dotyczy nawet jednej na kilkanaście osób. Na szczęście w znacznej mierze można z nią skutecznie walczyć także na własną rękę.
Mówi się, że starość oznacza wyciszenie, uspokojenie, a wynika to z pewnego „zmęczenia materiału". Okazuje się, że choć w u osób dojrzałych w istocie znacznie zmienia się styl życia, starsi (może właśnie dzięki tej zmianie) mają więcej energii niż młodzi.
Zdolność do pokładania ufności w innych ludziach wzrasta wraz z wiekiem. Ma to znaczenie o tyle, że cecha ta sprzyja dobrostanowi psychofizycznemu.
Stres, szczególnie, gdy jest długotrwały, może zagrażać zdrowiu. Sprzyja intensyfikacji stanów zapalnych, które wpływają na rozwój wielu chorób. Jest na to jednak rada - jakkolwiek trudno stresu uniknąć całkowicie, pozytywne nastawienie rzeczywiście osłabia tak wywoływane stany zapalne.
Chcesz poprawić sobie nastrój i zyskać energię? Jest na to naprawdę prosty sposób - poświęć chwilę na obejrzenie filmiku z kotami. Efekt jest natychmiastowy.
Wiele zależy od nas samych, jeśli chodzi o stan zdrowia. Owszem, geny mogą sprzyjać wielu chorobom, a „wypadki chodzą po ludziach", ale i tak mamy duże możliwości w zakresie zapewnienia sobie długowieczności. Jeśli zastosujesz się do poniższych rad, z większym prawdopodobieństwem możesz liczyć na świętowanie setnych urodzin.
Masz w życiu cel, do którego uparcie dążysz? Dzięki temu lepiej się czujesz i chronisz swoje serce.
Warto widzieć „szklankę do połowy pełną", dzięki temu można liczyć na lepsze zdrowie, przekonują uczeni.
Dobry nastrój pomaga zapobiegać chorobom układu krążenia.
Nie trzeba wygrać w totolotka czy odziedziczyć willi w Konstancinie, by poczuć się szczęśliwym. Wystarczą zupełnie drobne zdarzenia, by nasz nastrój znacznie się poprawił. Uczeni przeprowadzili ankietę z udziałem 2 tysięcy ludzi i odkryli, że całkiem błahe sprawy dają dużą radość.
„Always look on the bright side of life" („Zawsze patrz na jasną stronę życia") śpiewała grupa Monty Pythona i miała rację, przynajmniej jeśli chodzi o profilaktykę udarów. Ludzie o pozytywnym nastawieniu nie tylko są szczęśliwsi, ale i mniej narażeni na problemy zdrowotne.
Po obejrzeniu "Sekretnego życia Waltera Mitty" nie rzucicie wszystkiego, by pojechać na Islandię bądź w Himalaje, ale przez chwile uwierzycie, że jeśli tylko zechcecie, możecie to zrobić.
Uczeni z Uniwersytetu w Kolonii sprawdzili jak fizyczne oczyszczenie wpływa na samopoczucie po porażce.
W zeszłym roku 93-latka z Nowego Jorku została uznana przez Guinness World Records za najstarszą na świecie nauczycielkę jogi. Teraz przygotowała instruktażowe DVD.
Ostatnio częściej mówi się o „emocjonalnym jedzeniu", które stanowi sposób na odreagowanie trudnych emocji. Jak się jednak okazuje, nie tylko negatywne uczucia kierują ludzi ku lodówce, poczucie szczęścia i radość także wiążą się z niezdrowymi zachowaniami żywieniowymi.