Zabawny, inteligentny, ciekawy, niezwykle popularny, towarzyski, utalentowany - taki był Mark Twain. William Faulkner nazwał go „ojcem literatury amerykańskiej". Któż z nas nie zna „Przygód Tomka Sawyera" czy „Przygód Hucka Finna"? To jedne z najpoczytniejszych książek dla młodzieży. A to nie wszystko - wiele innych jego powieści zyskało ogromną popularność i wielkie uznanie. Oto kilka wartościowych lekcji, które dał nam Twain:
„Pesymizm daje słabość, optymizm - moc", pisał słynny amerykański filozof William James. Ta moc na pewno ma wiele wymiarów, jednym z nich jest dłuższe i zdrowsze życie.
Wszyscy miewamy kiepski nastrój, który daje się we znaki nie tylko nam samym, ale i całemu otoczeniu. Niektórzy jednak stale są humorzaści i negatywnie nastawieni do świata. Trudno wytrzymać w takim towarzystwie, choć bywa, że zarówno w pracy, jak życiu prywatnym, możemy być na nie skazani... Poddajemy kilka propozycji radzenia sobie z toksycznymi ludźmi.
Dobry dzień to taki, na którego wspomnienie lub nadejście się uśmiechasz. I wcale nie musi wiązać się z niezwykłym wydarzeniem w Twoim życiu - w dużej mierze od nas samych zależy, czy kolejne godziny w pracy i poza nią będą miały pozytywny wydźwięk. Sprawdź, co robić, by codziennie zapewnić sobie nieco lepszy nastrój.
Nietrudno jest popaść melancholię, a nawet mocno depresyjny stan, gdy w TV podaje się kolejne przygnębiające informacje, atmosfera w pracy jest nerwowa, a w życiu prywatnym piętrzą się rozmaite problemy. Przyznajmy jednak - mamy skłonność do wyolbrzymiania trudności i umniejszania sukcesów. Tymczasem może wcale nie jest z nami tak źle - przejrzyj dziesięć symptomów „dobrostanu".
Jeśli ich nie masz dzięki genom, postaraj się je wypracować - tych pięć cech pomaga odczuwać radość i satysfakcję z życia.
Mówi się, że starsi ludzi są rozsądniejsi i mniej skłonni do nieodpowiedzialnych zachowań niż osoby młode. Niekonecznie. W istocie obserwuje się pewne zmiany w osobowości związane z wiekiem i należy do nich np. większy optymizm, ale jednocześnie - co wiąże się z optymizmem właśnie - u seniorów odnotowuje się silniejszą skłonność do podejmowania ryzyka.
Wraz z upływem czasu ludzie stają się bardziej optymistyczni i bardziej doceniają jakość swojego życia.
Nie bądź malkontentką i oglądaj świat przez różowe okulary. Dzięki temu będziesz mogła liczyć na dłuższe życie. Kobiety, które nie popadają w pesymizm i pielęgnują nadzieję na lepsze jutro, cechują się niższym ryzykiem przedwczesnej śmierci z powodu raka, choroby serca, choroby układu oddechowego lub infekcji.
Starość może zapewnić nam... przyjemne wspomnienia i dobry humor. Wraz z wiekiem zmienia się nasz sposób utrwalania zdarzeń i łatwiej skupiamy się na tym, co pozytywne.
Problem wydaje się paradoksalny, przecież okres świąteczny to czas, na który niemal wszyscy czekamy. Czekamy na jego nadejście długie miesiące i specjalnie się do niego przygotowujemy. A jednak okazuje sie, że właśnie w tym czasie wzrasta liczba przypadków nie tylko osłabienia nastroju, ale i po prostu objawów depresji. Dotyczy to nie tylko ludzi samotnych, także tych, którzy mają okazję spedzić Boże Narodzenie w licznym gronie rodzinnym. Zobacz, skąd bierze się „świąteczna depresja" i jak jej zapobiec.
Chcąc zachować młodość ducha, aż 57 proc. z nas podróżuje kilka razy w roku, a 34 proc. wybiera małe przyjemności, którymi cieszy się kilka razy w tygodniu – wynika z badania Maison & Partners. Poznaj 6 prostych i niezawodnych sposobów, które pozwolą Ci zachować młodość ducha i celebrować kochanie życia.
Kult młodości opanował prawdopodobnie cały świat, ale dojrzałość ma swoje zalety - tak duże, że coraz częściej bardzo doceniane. Dotyczy to np. kobiet. Choć w mediach ciągle dominują młode lub silnie odmładzające się celebrytki, daje się też dostrzegać nowy trend: naturalności, dojrzałości, propagowania dystansu do siebie i świata, a tym cechują się nie najmłodsze już panie. Oto, dlaczego starsze kobiety to fantastyczne partnerki i przyjaciółki.
Życie towarzyskie pomaga zachować optymizm, dobre relacje z innymi i lepsze zdrowie fizyczne. Okazuje się jednak, że bywa też meczące i stresujące. Przeprowadzono badania, z których wynika, że zaproszenie gości na kolację oznacza wyższy stres niż ten związany z pracą.
Nie jest łatwo zachować optymizm. Wielu ludzi ma skłonności do zamartwiania się tym, co było jest lub będzie. Choć z naszej natury (w dużym stopniu) wynika, że o radość jakoś trudniej, można popracować na tym, by jej częściej doświadczać. Zobacz, jak niewiele trzeba, by poprawić sobie humor.