Uważasz, iż nie jesteś dość dobry/a, by utrzymać stanowisko, zdobyć wymarzoną pracę? Cóż, być może masz rację... ale z większym prawdopodobieństwem po prostu nie doceniasz siebie i fiksujesz się na punkcie zaniżonej samooceny. W każdym razie - jeśli sądzisz, że nie masz dostatecznych umiejętności, by czemuś podołać, postaraj się jednocześnie pamiętać o tych siedmiu poniższych sprawach.
Gorszy nastrój może się na coś przydać - z badań wynika, że pozwala efektywniej myśleć. Zły nastrój pomaga być bardziej refleksyjnym i ustalić dokładniejsze kroki w rozwiązywaniu wymagających sytuacji.
Winston Churchill był politykiem, żołnierzem, pisarzem (laureatem literackiej Nagrody Nobla). Doskonale znał zarówno smak sukcesu, jak i porażki. Nie dostał się do szkoły wojskowej za pierwszym razem, doświadczył nieudanych prób zdobycia miejsca w parlamencie, kilkakrotnie musiał podawać się do dymisji z ministerialnych stanowisk, zdobywał i tracił możliwości zasiadania w rządach. Jednocześnie w swej karierze kierował kilkoma ministerstwami, był Pierwszym Lordem Admiralicji, premierem, wreszcie jedną z najsłynniejszych i najbardziej znaczących postaci współczesnej historii. Oto kilka błyskotliwych lekcji Churchilla, którymi warto się zainspirować.
Mahatma (w sanskrycie „wielka dusza") Gandhi był liderem indyjskiego ruchu narodowego przeciw rządom brytyjskim i jest powszechnie uważany za twórcę indyjskiej państwowości. Gandhi stał się symbolem pacyfizmu. Był niezwykłym filozofem, pisarzem, prawnikiem, politykiem. Zainspiruj się jego słowami.
Czasem nie potrafisz zdecydować, jak postąpić. Nie wiesz, czy możesz zareagować w określony sposób. Zastanawiasz się, czy uniknąć konfrontacji. Czas na działanie. Jeśli chodzi o wyszczególnione niżej sprawy, nie wahaj się. Życie jest zbyt, krótkie, by je tolerować.
We współczesnym świecie duchowość kojarzy się raczej z indolencją, ascezą, czy ekstrawagancją. Te z kolei nie są wiązane z sukcesem, który w powszechnej opinii oznacza przebojowość, przepych, rządzicielstwo. Nic bardziej mylnego, pielęgnowanie duchowej strony życia ma także bardzo praktyczny wymiar, który pomaga osiągać cele w życiu zawodowym i prywatnym.
Zadajesz sobie pytanie, dlaczego niektórzy koledzy z podwórka czy znajomi ze studiów robią imponującą karierę? Może mieli inwestujące w ich rozwój bardzo troskliwe rodziny, są genialni, a może po prostu im się poszczęściło? Owszem, czynników pomyślności jest wiele. Okazuje się jednak, że ludzie sukcesu zwykle odznaczają się kilkoma przymiotami, które - jak się uważa - w najwyższym stopniu odpowiadają za największe osiągnięcia.
Nie warto nazbyt starać się o ulepszanie swojego wizerunku. Kiedy ludzie starają się poprawić opinię innych o sobie, często przesadzają w autopromocji i wywołują odwrotny efekt.
Czasem nie potrafisz zdecydować, jak postąpić. Nie wiesz, czy możesz zareagować w określony sposób. Zastanawiasz się, czy uniknąć konfrontacji. Czas na działanie. Jeśli chodzi o wyszczególnione niżej sprawy, nie wahaj się. Życie jest zbyt, krótkie, by je tolerować.
Starożytna filozoficzna teza głosząca, że poczucie szczęścia zależy przede wszystkim od nas samych, a w niewielkiej tylko mierze od warunków zewnętrznych, nie straciła na aktualności. Działaj systematycznie, krok po kroku wprowadzaj niezbędne zmiany, a spostrzeżesz, że Twój dobrostan psychiczny będzie bardziej stabilny. Zerknij na podane wskazówki i sprawdź, jak samodzielnie możesz na stałe poprawić sobie nastrój.
Zabawny, inteligentny, ciekawy, niezwykle popularny, towarzyski, utalentowany - taki był Mark Twain. William Faulkner nazwał go „ojcem literatury amerykańskiej". Któż z nas nie zna „Przygód Tomka Sawyera" czy „Przygód Hucka Finna"? To jedne z najpoczytniejszych książek dla młodzieży. A to nie wszystko - wiele innych jego powieści zyskało ogromną popularność i wielkie uznanie. Oto kilka wartościowych lekcji, które dał nam Twain:
„Pesymizm daje słabość, optymizm - moc", pisał słynny amerykański filozof William James. Ta moc na pewno ma wiele wymiarów, jednym z nich jest dłuższe i zdrowsze życie.
Wszyscy miewamy kiepski nastrój, który daje się we znaki nie tylko nam samym, ale i całemu otoczeniu. Niektórzy jednak stale są humorzaści i negatywnie nastawieni do świata. Trudno wytrzymać w takim towarzystwie, choć bywa, że zarówno w pracy, jak życiu prywatnym, możemy być na nie skazani... Poddajemy kilka propozycji radzenia sobie z toksycznymi ludźmi.
Dobry dzień to taki, na którego wspomnienie lub nadejście się uśmiechasz. I wcale nie musi wiązać się z niezwykłym wydarzeniem w Twoim życiu - w dużej mierze od nas samych zależy, czy kolejne godziny w pracy i poza nią będą miały pozytywny wydźwięk. Sprawdź, co robić, by codziennie zapewnić sobie nieco lepszy nastrój.
Nietrudno jest popaść melancholię, a nawet mocno depresyjny stan, gdy w TV podaje się kolejne przygnębiające informacje, atmosfera w pracy jest nerwowa, a w życiu prywatnym piętrzą się rozmaite problemy. Przyznajmy jednak - mamy skłonność do wyolbrzymiania trudności i umniejszania sukcesów. Tymczasem może wcale nie jest z nami tak źle - przejrzyj dziesięć symptomów „dobrostanu".