Zgryźliwy starzec bywa bohaterem komedii Plauta, znajdziemy go wśród postaci komedii dell'arte, a także współczesnych filmach kinowych i serialach. To wręcz archetypiczna kreacja. W rzeczywistości jednak taki obraz nie jest uprawomocniony. Dojrzali panowie częściej widzą świat w jaśniejszych barwach.
Śpiewaj sobie „Always Look On The Bright Side Of Life" („Zawsze patrz na jasną stronę życia"), a łatwiej będzie ci się zabezpieczyć przed chorobami serca.
Osoby dojrzałe o pozytywnym nastawieniu do świata żyją dłużej, przekonują amerykańscy naukowcy. Jeśli wyznaczają sobie jakieś dodatnie cele, ich szanse na dłuższe życie znacznie rosną.
Wydatki na żywność, stałe opłaty, leki oraz inne artykuły pierwszej potrzeby to dziedziny życia, w których internauci najbardziej odczuwają skutki kryzysu finansowego. Takiej odpowiedzi udzieliła jedna piąta użytkowników sieci powyżej 18 roku życia, która dostrzega negatywne konsekwencje załamania gospodarczego. W mniejszym lub większym stopniu kryzys dotyka co trzeciego dorosłego internautę.
Pozytywne myślenie ma niezwykłą moc. Czy zauważyłeś, że wśród osób starszych część czuje się dobrze i pozostaje aktywna nawet w sędziwym wieku, część natomiast starzeje się gwałtownie i szybko doświadcza problemów zdrowotnych. Dlaczego tak się dzieje? Znaczącą rolę może tu odgrywać pozytywne myślenie.
Mijający rok przyniósł znaczną poprawę samopoczucia Polaków. Obecnie jest ono najlepsze w całym okresie 1988–2007. W stosunku do przełomowego roku 1989 umocniły się emocje pozytywne, a osłabły negatywne. Nadal jednak co trzeci Polak często ma poczucie, że jako obywatel jest lekceważony przez władzę. To wyniki grudniowego badania CBOS.
Ile razy marzyłeś, by wokół ciebie ludzie chodzili bardziej uśmiechnięci? Jak często pragnąłeś najmniejszych przejawów życzliwości ze strony współpasażerów komunikacji miejskiej, kierowców w korku, mijanych przechodniów czy kolegów w pracy i na uczelni? Dlatego Wrocław 21 listopada już po raz drugi obchodzi Dzień Życzliwości.
O tym, że optymistom żyje się łatwiej wiemy wszyscy, jednocześnie większość z nas nie docenia roli jaką pozytywne myślenie odgrywa w codziennym życiu.
Tuż przed wyborami CBOS przeprowadził sondaż, w którym zapytano Polaków o ocenę sytuacji w kraju. Okazuje się, że wzrósł odsetek osób, które wystawiły ogólnej i politycznej sytuacji w Polsce pozytywną ocenę. Ponadto zmalał również pesymizm, co do przewidywań dotyczących kondycji kraju w najbliższym roku.
Naukowcy twierdzą, że aby egzystować dłużej i lepiej, trzeba wprowadzić niezbyt drastyczne, ale znaczące zmiany w swym życiu. Oto niektóre rady mające pozwolić na dożycie sędziwego wieku:
Jesteś optymistą? Masz dobre stosunki z rodziną i przyjaciółmi? Jeśli tak, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziesz żyć dłużej. Według badań przeprowadzonych przez Mayo Clinic osoby, które pragną długowieczności, powinny zadbać o pozytywne nastawienie do świata.
Amerykańscy naukowcy przeprowadzili badania mające wskazać na zależność pomiędzy usposobieniem, a odpornością. Okazało się, że nastawienie wobec świata ma wypływ nie tylko na to jak często chorujemy, ale i na to, w jaki sposób chorobę znosimy.
Pozytywnie nastawieni do życia seniorzy, którzy przebyli złamanie biodra, mają większe szanse na szybsze wyleczenie niż ich mniej szczęśliwi rówieśnicy – stwierdza prowadząca badanie dr Lisa Fredman z Uniwersytetu Bostońskiego.
Kolejene pokolenia "lepsze" od poprzednich, brzmi to jak amerykański sen, w który jednak jak się okazuje wierzy coraz mniej osób. Dlaczego ludzie starsi tak pesymistycznie wypowiadają się o przyszłości najmłodszego pokolenia próbowała wybadać ankieta przeprowadzona przez Pew Research Center.