Żałujesz przeszłych zdarzeń i decyzji? Daj sobie spokój, pozwól odejść resentymentom, w przeciwnym razie możesz spodziewać się smutnej i nieszczęśliwej starości...
W ciągu ostatnich kilku dekad rozmaite badania wykazały, że negatywne stany, takie jak depresja, gniew, lęk i wrogość, mogą być szkodliwe dla układu krążenia. Mniej wiadomo na temat pozytywnych psychologicznych aspektów związanych ze zdrowiem serca.
W roku 2011 w porównaniu z rokiem poprzednim samopoczucie Polaków nie uległo zasadniczym zmianom, natomiast w ciągu ostatnich dwudziestu lat znacząco się poprawiło - wynika z badania CBOS. Jesteśmy coraz częściej są zadowoleni z życiowych osiągnięć, a także przekonani, że wszystko układa się dobrze. Rzadziej odczuwamy zniechęcenie, znużenie, zdenerwowanie czy smutek.
Naukowcy z Instytutu Medycyny Społecznej i Zapobiegawczej Uniwersytetu w Zurychu przeanalizowali dane ponad 8000 osób obejmujących okres ponad 30 lat. W latach 1977 - 1979 uczestnicy zostali poproszenio ocenę swojego stanu zdrowia jako doskonałego, dobrego, dostatecznego, słabego, albo bardzo słabego. Wyniki badań wskazują, że to jak oceniasz własne zdrowie, ma wpływ na długość życia.
Bardzo religijni Amerykanie cieszą się lepszym ogólnym samopoczuciem niż ci, którzy luźniej traktują kwestie wiary i osoby zupełnie nie interesujące się sprawami tego rodzaju, wynika z sondażu Gallupa.
Większość Polaków jest zadowolona z życia - wynika z sondażu przeprowadzonego przez CBOS. Ponad połowa Polaków (54%) jest raczej zadowolona z życia, a około jednej siódmej (14%) jest bardzo zadowolonych. Co trzeci Polak (34%) zalicza się do szczęśliwców, natomiast trzykrotnie mniejsza grupa (11%) określa się mianem pechowców. Ponad połowa badanych (55%) stwierdza, że różnie z tym bywa.
Więcej oleju w głowie, święty spokój i pełnia życia - mówią seniorzy o plusach swojego wieku. W drugim tygodniu grudnia pytali o nie ankieterzy w największych miastach Polski. Sonda „60 plusów bycia seniorem" została przeprowadzona na zlecenie organizatorów Programu 60+.
Robienie czegoś dla innych powoduje, że ludzie wystawiają samym sobie wysoką ocenę i dobrze oceniają zajmowane przez siebie „miejsce w świecie". Jak wynika z badań, drobne aktywności, takie jak pomoc w przyniesieniu zakupów starszej sąsiadce czy napisanie komuś liściku z podziękowaniami za przysługę, mogą stanowić skuteczne i tanie elementy terapii w depresji.
George Clooney wystosował apel do swoich kolegów po fachu apel, aby przestali narzekać, że są tacy biedni. Hollywoodzki gwiazdor przyznał, że ma dość marudzących aktorów, którzy wciąż utyskują na ciężkie życie. Jego zdaniem, powinni raczej dziękować za szczęście.
Co prawda życzliwym i miłym powinno się być przez cały rok, ale dziś mamy po temu szczególną okazję. 21 listopada to Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.
Regularne uczestnictwo w nabożeństwach jest związane z bardziej optymistycznym spojrzeniem na świat i mniejszymi skłonnościami do depresji.
Starsze osoby, które deklarują, że są zadowolone ze swojego życia, mają większe szanse na długowieczność, wynika z brytyjskich badań.
W Rzeszowie trwa dziewiąta już edycja Multimedia Happy End Festiwal - czyli Festiwalu Filmów Optymistycznych. Podczas przeglądu pokazwywane sa wyłącznie obrazy z optymistycznym, radosnym przesłaniem.
Ochrona przed udarem wydłuża listę korzyści zdrowotnych płynących z optymizmu. Dotychczas wykazano, że optymiści mają zdrowszy system immunologiczny, szybciej goją im się rany i notuje się u nich mniejsze ryzyko chorób serca.
Zadowolenie z życia nie tylko podnosi jego jakość, może być także dobre dla serca. To odkrycie z nowych badań, które obejmowały prawie 8000 brytyjskich urzędników w średnim wieku 49 lat.