Chociaż często nie zdajemy sobie sprawy z jego istnienia, to zawdzięczamy mu prawidłowe działanie wielu urządzeń elektronicznych. Firmware znajdziemy w praktycznie każdym sprzęcie, z którego korzystamy na co dzień. Dlaczego słowo „aktualizacja” wywołuje wśród wielu użytkowników przerażenie?
Dni Windowsa XP są policzone - jeszcze tylko przez kilka tygodni jego użytkownicy będą otrzymywać aktualizacje i łatki do swojego systemu. Microsoft kończy program wsparcia technicznego 8 kwietnia tego roku. Tego samego dnia zakończy się także wsparcie dla pakietu Office 2003.
Serwisy wymiany plików powstają coraz liczniej, a internauci czerpią z bogatych zasobów filmowych i muzycznych. Jednak nie wszystkie udostępnione pliki, nawet te płatne, możemy pobrać bez obaw o wejście w konflikt z prawem. Co można zgodnie z prawem ściągnąć, a co wrzucić do sieci?
Już raz odchodził, w 2000 roku Bill Gates zrezygnował z pełnienia funkcji kierowniczej w Microsofcie, aby mieć więcej czasu na działalność charytatywną. Tym razem jednak ma to być pełna emerytura, miliarder na dobre rozstaje się z firmą.
„Komputery są tylko dla młodych”, „Internet jest drogi”, „To za trudne, nie dla starszych, nie dam rady się nauczyć” – takie i podobne sformułowania często padają z ust 50 - 60 – latków. Czy są prawdziwe? Czy rzeczywiście obsługa komputera jest tak skomplikowana, że starsze osoby nie są w stanie jej opanować? Czy Internet nie może być atrakcyjny dla seniora?
Pod koniec ubiegłego tygodnia specjaliści z firmy Trend Micro odkryli nowego wirusa. TROJ_ARCHIVEUS.A należy do kategorii ransomware, czyli programów, które szyfrują zawartość folderów na dysku twardym zainfekowanego komputera. ARCHIVEUS jest jednak przypadkiem szczególnym: twórcy trojana obiecują odszyfrowanie danych pod warunkiem, że ofiara dokona zakupu w pewnej internetowej aptece.