Maksymalny limit pozaodsetkowych kosztów kredytu i odsetek naliczanych za nieterminową spłatę – to niektóre z nowych regulacji chroniących konsumentów, którzy korzystają z usług firm pożyczkowych. Dziś, 11 marca 2016 roku, weszła w życie ustawa o nadzorze nad rynkiem finansowym, wprowadzająca między innymi istotne regulacje w zakresie kredytów konsumenckich.
W grudniu banki chciały pożyczyć rodzinom na mieszkanie wyraźnie mniej niż przed rokiem. Czas pokaże czy jest to preludium przed zmianami, które czekają rynek w przyszłym roku. Większość z nich utrudni dostęp do bankowego finansowania.
Porównywanie ofert kredytowych nie należy do łatwych zadań, ponieważ banki stosują różne zasady naliczania kosztów. Jak wybrnąć z sytuacji, gdy jedna instytucja finansowa proponuje nam kredyt bez odsetek, ale z prowizją wynoszącą np. 10 procent, a druga nalicza jedynie odsetki na poziomie 10 procent?. Podpowiadamy również, że oferty o dokładnie takim samym koszcie wcale nie muszą być tak samo atrakcyjne.
Rozglądam się za lokatą i znalazłam kilka ofert, które nie różnią się wysokością oprocentowania, ale jego rodzajem – jedna lokata ma oprocentowanie zmienne, a druga stałe. Jakie oprocentowanie w obecnych czasach jest bardziej korzystne? Na czym polega różnica?
Pojęcia „procent” i „punkt procentowy” nie są synonimami. Istnieje wyraźna różnica między tymi sformułowaniami - wskazuje analityk Comperia.pl.
Terminologia bankowa dla większości laików jest tematem raczej mało przystępnym. RRSO, APR to skróty, które często towarzyszą informacjom o kosztach i pojawiają się w dokumentach kredytowych. Niestety większości z nas mówią niewiele. Jak odczytywać te tajemniczo brzmiące nazwy? Kiedy brać je pod uwagę?
Zaczyna się szaleństwo kredytów świątecznych. Już teraz banki bombardują nas ofertą specjalnych kredytów, np. na prezenty świąteczne. Pieniądze dostaniemy od ręki, bez poręczycieli i bez zbędnych formalności. Jednak oprocentowanie, na pozór niskie, jest tak naprawdę rekordowo wysokie – ostrzega „Gazeta Wyborcza".