Jeszcze kilkadziesiąt lat temu noszenie okularów mogło wprawiać w zakłopotanie, jednak dzisiejsze trendy na dobre wpisały okulary w modowe stylizacje, a trafnie dopasowane oprawki stały się symbolem dobrego gustu ich właściciela, podkreślającym jego charakter. M.in. z tych względów okulary zyskały popularność nawet wśród osób bez wad wzroku – w postaci tzw. „zerówek”, czyli okularów niepełniących funkcji korekcyjnej. Czy jednak takie okulary są zdrowe dla naszych oczu?
Praca, korzystanie z komputera, czytanie, uprawianie sportu… Z biegiem lat i pogłębianiem się wady wzroku zwiększa się liczba czynności, które „wymagają” od nas korzystania z okularów – a im częściej po nie sięgamy, tym większe ryzyko ich uszkodzenia czy zniszczenia. Co jaki czas wymieniać okulary i w jaki sposób dokonać ich odpowiedniego wyboru?
Czy zdarzyło ci się kiedyś pomyśleć: „nie do twarzy mi w okularach”? Jeśli do dziś podtrzymujesz tę tezę, prawdopodobnie twoje okulary były źle dobrane. Jednym z istotnych zadań należących do optyka, u którego wybieramy okulary, jest rekomendacja kształtu oprawek i „szkieł” – podkreślających naturalne walory estetyczne naszej twarzy. Jak to możliwe?
Poprzez wybór odpowiedniej fryzury, garderoby czy dodatków każdy z nas stara się wyrazić siebie. To, jak się prezentujemy, wpływa na opinię środowiska o naszej osobie. Latem okulary to jedne z tych akcesoriów, które potrafią wyróżnić nas z tłumu. Dokonując odpowiedniego doboru, możemy podkreślić swoją osobowość i wyglądać bardziej dostojnie czy profesjonalnie.
Gdy stajemy się „okularnikami” po raz pierwszy, bardzo ważną a wręcz podstawową kwestią jest wybór oprawy. Musimy jednak wiedzieć, że nie do każdej korekcji i nie do każdej twarzy, nadaje się każda oprawa. Mając to na uwadze musimy liczyć na doradztwo optyka. Dopiero wtedy w obrębie opraw, które będą odpowiednie dla naszej korekcji oraz geometrii naszej twarzy, możemy poszukiwać takich opraw, które nas usatysfakcjonują.
Źle dobrane dodają lat i odbierają nam urok. Dopasowane potrafią sprawić, że z przeciętnej, szarej myszki stajemy się bardziej kobiece, tajemnicze i uwodzicielskie. Bez względu na ich przeznaczenie, okulary są kropką nad i naszego stylu. Jaki zatem wybrać kształt oprawek, by wyglądać pięknie i stylowo?
Większość osób starszych narzeka na problemy ze wzrokiem i musi nosić okulary, jeśli nie na stałe, to przynajmniej do czytania. Okulary mogą dodawać urody, trzeba tylko dobrze dobrać oprawki do kształtu twarzy i odpowiednio wykonywać makijaż.