Już niedługo turyści odwiedzający Bałtów i okolice będą mogli usłyszeć lokalne legendy, baśnie i przypowieści z ust profesjonalnych, miejscowych opowiadaczy. Chętni do wykonywania tej profesji doskonalili swoje umiejętności podczas specjalnych warsztatów. Szkolenie pozwoliło poznać najważniejsze elementy budowania ciekawej narracji, ale także stało się okazją do integracji międzypokoleniowej.
Międzynarodowa inicjatywa edukacyjna The Legacy Project co roku organizuje konkurs Listen to a Life Contest, w którym dzieci w wieku 8 – 18 lat, po przeprowadzeniu wywiadu z seniorami, piszą eseje o ich życiu. Objętość prac ma wynosić 300 słów.
Niezwykłym przedsięwzięciem z zakresu propagowania historii i kultury jest Muzeum Opowiadaczy Historii. Zgromadziło unikatowe zbiory z licznych światowych tradycji ustnych, zaproponowało nową formę myślenia o eksponacie, oferuje zwiedzającym kolekcję stanowiącą dorobek wielu kultur.
Do księgarń trafiło pierwsze wydanie niepublikowanego opowiadania Gustawa Herlinga-Grudzińskiego „Wędrowiec cmentarny”, odnalezione w archiwum pisarza po jego śmierci. Tekst powstał tuż po zakończeniu krwawej wojny etnicznej w byłej Jugosławii i opowiada o masakrze cywilów w bośniackim mieście Srebrenica w 1995 roku, wspominanej przez przez serbskiego porucznika, ukrywającego się przed trybunałem w Hadze na europejskich cmentarzach.