To bardzo częsta sytuacja: córka lub synowa chce po urlopie macierzyńskim wrócić do pracy, a o zajęcie się maluchem prosi dziadków. Zajmowanie się na co dzień wnukiem czy wnuczką może być źródłem radości i satysfakcji, jednak bywa także powodem pretensji i konfliktów rodzinnych – bo dziecko rozpieszczone, przekarmione, za długo siedzi przed telewizorem, za późno odbierane przez zapracowanych młodych rodziców…
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Austria liberalizuje przepisy o zatrudnieniu obywateli nowych państw członkowskich UE w sektorze opieki domowej. Nowe przepisy dotyczące legalizacji zatrudnienia w sektorze opieki domowej w Austrii wejdą w życie 1 listopada 2006 r. (rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 25 października br.).
Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Instytut Rozwoju Służb Społecznych zapraszają bezrobotne kobiety po 50 roku życia do udziału w projekcie „Przygotowanie bezrobotnych kobiet (50+) do świadczenia usług opiekuńczych”.
Jak podaje „Sueddeutsche Zeitung” coraz więcej osób z Europy wschodniej zatrudnianych jest w Niemczech jako opiekunowie starszych ludzi. Oczywiście nielegalnie. Często dzieje się tak, że kobiety w podeszłym wieku, na przykład z Węgier, pielęgnują „rówieśników” z Niemiec. Zjawisko to obejmuje ok. 70-100 tys. osób i może wzrosnąć nawet do 400 tys. w ciągu najbliższych 20 lat.
Pomimo wielu organizowanych przez państwowy urząd pracy w Bydgoszczy kursów dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, w mieście nadal brakuje rąk do pracy.
Wydłużanie się życia ludzi starszych powoduje koniecznosć zmian w dotychczasowym spojrzeniu na status pracowników. Coraz częściej zdarza się bowiem, że nie dzieci a rodzice osoby pracującej wymagają zwiększonej opieki. Tymczasem niemal w żadnym kraju prawo pracy nie przewiduje formy opieki nad starymi rodzicami podobnej do tej, jaką pracująca matka może otoczyć swoje dziecko. Problem okazał się w ostatnich latach szczególnie palący w Stanach Zjednoczonych.
Prostytutki w Niemczech dostały szanse przekwalifikowania się na pielęgniarki geriatryczne. Około 30 kobiet lekkich obyczajów z północnej Westfalii w wieku od 20 do 40 lat odbędzie dwuletnie szkolenie, które przygotuje je do pracy ze starszymi osobami. Sponsorami programu są Kościół Ewangelicki oraz Unia Europejska.
Dziadkowie najlepiej po rodzicach opiekują się dziećmi do 3 roku życia – orzekli eksperci australijskiego Instytutu Nauk o Rodzinie. Naukowcy odnaleźli dzieci, którymi kilka-kilkanaście lat wcześniej regularnie opiekowali się dziadkowie, 1 lub 2 dni w tygodniu, średnio 12 godzin tygodniowo.
Polskie szpitale cierpią na brak pielęgniarek. Z tego powodu w Toruniu zrodził się pomysł zatrudniania tzw. opiekunów, których zadaniem będzie pielęgnacja chorych – podaje "Gazeta Wyborcza".