Bliscy osoby przewlekle chorej często z dnia na dzień muszą wejść w nową rolę i zmierzyć się z nieznanymi dotąd problemami i emocjami. Strach, wątpliwości, smutek, poczucie bezradności – to najczęściej wymieniane uczucia, towarzyszące opiekunom w nowej sytuacji. Jakie wyzwania są dla nich najtrudniejsze? Jaka pomoc może okazać się dla nich najcenniejsza?
Prawie 20 procent gmin w Polsce nie zapewnia osobom starszym opieki w miejscu zamieszkania, mimo iż należy to do ich obowiązków – twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. Tymczasem jest to najmniej kosztowna dla samorządów forma pomocy seniorom. Problemem pozostaje brak określonych standardów takiej opieki, a co za tym idzie brak możliwości oceny jakości świadczonych usług. W 2016 r. opieką domową w skali kraju objęto nieco ponad 1 proc. seniorów powyżej 60. roku życia.
Pielęgniarki, opiekunowie medyczni – wszyscy oni mają swoje święto. Jednak jest jeszcze jedna grupa ludzi, o których mówi się niewiele, a ich poświęcenie oraz wkład w życie seniorów jest nieoceniony. Stąd pomysł, by 15 maja obchodzić ogólnopolski Dzień Opiekuna Osób Starszych. Tego dnia Akademia Opiekunów oferować będzie darmowe konsultacje dla wszystkich zainteresowanych.
Rośnie popularność zawodu opiekuna osób starszych. W tym roku osób decydujących się na pracę w tym charakterze może być jeszcze więcej, gdyż liczba ofert w krajach Europy Zachodniej (głównie w Niemczech) jest wciąż bardzo duża. Według szacunków firmy Promedica24, pomagającej w znalezieniu tego typu zatrudnienia, w 2009 wyjechało do pracy o 50 procent więcej opiekunów niż w roku 2008.
23 września rozpocznie się 11 edycja Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej. W ramach TDOD odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej. Wezmą w niej udział liderzy tego obszaru, menedżerowie placówek opiekuńczych, pielęgniarki i opiekunowie z 14 krajów europejskich, m. in. z Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Francji i z Rosji.
We wrześniu 2007 roku minister zdrowia wpisał do wykazu pracowników medycznych nowy zawód – opiekun medyczny. Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.
Od listopada bieżącego roku opiekunki z 10 nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej będą mgły pracować w Austrii legalnie, kroki w tym kierunku poczynił austriacki minister gospodarki Martin Bartenstein. Dotychczas chętnie zatrudniano kobiety jako opiekunki, ale był to nielegalny proceder, rodziny proponujące pracę, po wejściu w życie nowych przepisów, unikną płacenia kary.
Pomimo wielu organizowanych przez państwowy urząd pracy w Bydgoszczy kursów dla opiekunów osób starszych i niepełnosprawnych, w mieście nadal brakuje rąk do pracy.
Polskie szpitale cierpią na brak pielęgniarek. Z tego powodu w Toruniu zrodził się pomysł zatrudniania tzw. opiekunów, których zadaniem będzie pielęgnacja chorych – podaje "Gazeta Wyborcza".