Społeczeństwa Zachodu coraz bardziej się starzeją, a wiek to główny czynnik ryzyka zachorowania na alzheimera. – 40% przypadków demencji wymaga fachowej pomocy – powiedział w poniedziałek we Wrocławiu geriatra prof. Shlomo Noy.
21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W przeddzień tego święta 20 września inicjatywa społeczna "Przystanek Alzheimer" we współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" organizuje obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera na terenie osiedla Jazdów w Warszawie.
Samorządy, które otrzymają dofinansowanie na utworzenie dziennych domów Senior-WIGOR odebrały dziś promesy z rąk premier Ewy Kopacz oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej. W tym roku powstanie 119 domów dla osób starszych.
Człowiek sukcesu kojarzy się z osobą „pozbieraną", zdecydowaną, panującą nad sobą, etc., okazuje się jednak, że ludzie po pięćdziesiątce, którzy ogólnie mają bardzo dobrze rodzinnie, społecznie, finansowo, częściej nadużywają alkoholu.
W tym roku dofinansowanie dziennych domów opieki w ramach programu Senior-Wigor otrzyma 119 samorządów z całej Polski. Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu Senior-Wigor. Najwięcej placówek powstanie w województwie śląskim i wielkopolskim.
Ze względu na starzejące się społeczeństwo będą się rozwijać nowe usługi w służbie zdrowia oraz opiece. Model opieki rodzinnej staje się coraz trudniejszy trudny do zrealizowania, dlatego potrzebne będą zarówno placówki oferujące opiekę specjalistyczną, całodobową lub dzienną, jak i ośrodki rehabilitacyjne. Dziś to dopiero raczkujący segment rynku. To jednak będzie musiało się zmienić.
Od dziś samorządy w całej Polsce mogą aplikować o rządowe dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior-Wigor. Do składania wniosków zachęcają w specjalnym spocie premier Ewa Kopacz i ambasadorzy programu, wśród których znaleźli się m.in. DJ Wika i podróżnik Aleksander Doba.
Możliwość rozwiązania umowy ze skutkiem natychmiastowym lub jednostronnego podniesienia stawek w przypadku pogorszenia się stanu zdrowia pacjenta, wygórowane kary umowne czy wyłączanie odpowiedzialności za szkody - to tylko niektóre z wykrytych przez UOKiK nieprawiedliwości we wzorcach umów stosowanych przez domy opieki.
W Polsce brakuje geriatrów, a specjalistycznych poradni i oddziałów szpitalnych jest jak na lekarstwo - alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Główną barierą jest metoda rozliczania świadczeń medycznych przez NFZ, która zakłada finansowanie tylko jednej choroby, choć ludzie starsi z reguły cierpią na kilka schorzeń jednocześnie. Tymczasem z przeprowadzonej przez NIK analizy wynika, że pacjent w podeszłym wieku kompleksowo prowadzony przez geriatrę funkcjonuje lepiej, a jego leczenie kosztuje mniej.
Projekt „ustawy czekowej” jest już gotowy. Jego autorzy mają nadzieję, że jeszcze w tej kadencji Sejmu zostanie on poddany głosowaniu. Jeśli zyska poparcie parlamentarzystów, w przyszłym roku wejdzie w życie, zapewniając opiekę i wsparcie osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji.
Rząd zdecydował, że realizowany będzie program "Senior-WIGOR" w ramach którego będą powstawać dzienne domy opieki dla starszych osób. Osoby starsze otrzymają w takich placówkach ofertę aktywnego spędzenia wolnego czasu, możliwość realizowania pasji oraz profesjonalną opiekę dostosowaną do swoich potrzeb.
Policjanci z Żywca zatrzymali 60-letnią kobietę, która zamiast opiekować się 76-latkiem znęcała się nad nim. Mężczyzna mając już dość tej sytuacji usiłował targnąć się na swoje życie. Kobieta usłyszała już zarzuty. Odpowiedzialność karną poniesie także jej 23-letni syn. Na wniosek śledczych żywiecki prokurator objął ich policyjnym dozorem. Wydał również zakaz kontaktowania się z pokrzywdzonym oraz przebywania na terenie jego posesji. Za popełnione przestępstwo zarówno kobiecie, jak i jej synowi, grozi kara do 5 lat więzienia.
Polacy coraz częściej biorą pod uwagę ośrodek opieki długoterminowej jako jedną z możliwości, gdy bliska im osoba przestaje być samodzielna. 44 procent badanych wybrałoby taką placówkę dla osoby bliskiej, która wymaga stałej troski.
Miejsce w domu pomocy społecznej (DPS) i opieka lekarska w zamian za majątek – rozwiązanie to od dawna funkcjonuje w Europie. Teraz małymi krokami zaczyna być wprowadzane w Polsce. Na razie na to, aby oddać gminie mieszkanie, decydują się nieliczni seniorzy z DPS, ale już niedługo rozwiazanie takie może stać się powszechne.
Dziadkowie zwykle uwielbiają spędzać czas z wnukami. Nierzadko są też nieodzowną pomocą dla zapracowanych rodziców. Dobra relacja międzypokoleniowa obu stronom daje wiele korzyści. Do rozległej ich listy można dopisać zachowanie przez starszych umysłu w dobrej formie.