W Koszalinie w zachodniopomorskim i w Jaworze na Dolnym Śląsku otwarto kolejne dzienne domy Senior-Wigor. Z zajęć tam organizowanych skorzystają osoby w wieku 60+.
Deweloperzy coraz częściej oferują specjalne mieszkania dla osób starszych wraz z całą infrastrukturą ułatwiającą i wzbogacającą ich życie. "Osiedla dla seniorów" stają się rzeczywistością. Czy rzeczywiście jest na nie zapotrzebowanie?
W Jarocinie w województwie wielkopolskim został otwarty „rockowy” Dom Senior-Wigor. Dom powstał w miejscu dawnego Jarocińskiego Ośrodka Kultury przy Placu Festiwalu Muzyki Rockowej, w którym odbywał się Festiwal Muzyki Rockowej.
Opieka nad bliskim w podeszłym wieku wymaga nie tylko zaangażowania, ale i znajomości, np. zasad zdrowego odżywiania się seniorów. Starsze osoby mają wiele potrzeb, ich świat wymaga jednak małego przemeblowania i dostosowania do nowych warunków. Rolą opiekuna jest nie tylko umiejętne wprowadzenie zmian, ale i przekonanie do nich bliskiego.
Lista domów Senior-Wigor wydłuża się. W poniedziałek, 2 listopada 2015 roku otwarto domy Senior-Wigor w Grabowie w woj. łódzkim oraz w Opatowie w woj. świętokrzyskim. Ich oferta skierowana jest do osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+.
W ostatnich dniach otwarto kolejne domy Senior-Wigor: w Złotowie oraz w Szczecinie. W tym roku powstanie ok. 100 takich miejsc w całej Polsce. Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy na utworzenie dziennych domów seniora 370 mln zł.
Dywan, kapcie czy goła podłoga w łazience mogą być poważnym zagrożeniem dla seniora. Jak zapewnić sobie poczucie bezpieczeństwa w domu? – Warto przystosować pomieszczenia do swoich możliwości i zadbać o to, aby wezwanie pomocy było możliwe w każdej sytuacji – mówi prof. Shlomo Noy, ceniony w świecie geriatra i współzałożyciel kompleksowego centrum seniora Angel Care.
W Ostrowcu Świętokrzyskim, jako pierwszym mieście w województwie świętokrzyskim, a trzecim w Polsce, otwarto Dzienny Dom „Senior-Wigor”. Jego oferta skierowana jest do osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+. Dom „Senior-Wigor” w Ostrowcu Świętokrzyskim przyjmie 30 osób.
W Radomiu ruszył dziś pierwszy dom Senior-Wigor na Mazowszu. Jego oferta adresowana jest do osób nieaktywnych zawodowo w wieku 60+. Placówka powstała dzięki wsparciu z rządowego programu Senior-Wigor. Na utworzenie domu dziennego przeznaczono prawie 267 tys. zł. Radomski dom Senior-Wigor przyjmie 30 osób.
W Gdańsku rozpoczął działalność pierwszy dom Senior-WIGOR. Oferta domu Senior-WIGOR adresowana jest do 30 gdańszczan w wieku 60+. Realizatorem projektu jest Caritas Archidiecezji Gdańskiej.
Społeczeństwa Zachodu coraz bardziej się starzeją, a wiek to główny czynnik ryzyka zachorowania na alzheimera. – 40% przypadków demencji wymaga fachowej pomocy – powiedział w poniedziałek we Wrocławiu geriatra prof. Shlomo Noy.
21 września przypada Światowy Dzień Choroby Alzheimera. W przeddzień tego święta 20 września inicjatywa społeczna "Przystanek Alzheimer" we współpracy z warszawskim oddziałem Stowarzyszenia "mali bracia Ubogich" organizuje obchody Światowego Dnia Choroby Alzheimera na terenie osiedla Jazdów w Warszawie.
Samorządy, które otrzymają dofinansowanie na utworzenie dziennych domów Senior-WIGOR odebrały dziś promesy z rąk premier Ewy Kopacz oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza, ministra pracy i polityki społecznej. W tym roku powstanie 119 domów dla osób starszych.
Człowiek sukcesu kojarzy się z osobą „pozbieraną", zdecydowaną, panującą nad sobą, etc., okazuje się jednak, że ludzie po pięćdziesiątce, którzy ogólnie mają bardzo dobrze rodzinnie, społecznie, finansowo, częściej nadużywają alkoholu.
W tym roku dofinansowanie dziennych domów opieki w ramach programu Senior-Wigor otrzyma 119 samorządów z całej Polski. Rozstrzygnięto tegoroczną edycję konkursu Senior-Wigor. Najwięcej placówek powstanie w województwie śląskim i wielkopolskim.