Informacje medyczne jakie przekazują starszym pacjentom lekarze, pracujący dla jednego z amerykańskich programów zdrowotnych, często są niewłaściwe lub niepełne – podaje The Washington Post.
W społeczeństwach całego świata krąży wiele mitów na temat starzenia się i osób w podeszłym wieku. Głęboko zakorzenione przekonanie, że ludzie starsi są słabi, bezsilni i bardzo uciążliwi dla otoczenia trafiło wkońcu na opór w postaci zawartych w książce pt. "Successful Aging" autorstwa Johna W. Rowe i Roberta L. Kahn wynikach badań nad ludźmi starszymi w Ameryce.
Komputery i urządzenia elektroniczne w niedługim czasie niemal całkowicie całkowicie zastąpią rodzinę w opiece nad starszymi ludźmi. Prawdą jest, że w starzejącym się społeczeńswtie Europy trzeba szukać nowych rozwiązań opieki medycznej nad seniorami. Ludzie żyją dłużej, a co za tym idzie osób opiekujących się chorymi wkrótce może być mniej, niż tych co tej opieki wymagają.
Boone Hospital Center (USA) prawdopodobnie wprowadzi na sale chorych nowy zwyczaj – młodzi pacjenci będą przebywać w ciągu dnia razem ze starszymi. – Ten pomysł może naprawdę pomóc dwóm segmentom naszej populacji – mówi Barbara Weaver, prezes szpitala. Może to pomóc seniorom odnaleźć ponowny sens życia, dzieci będą za to czuły się potrzebne i będą miały ciągłe towarzystwo dorosłych, które jest im potrzebne do poczucia bezpieczeństwa.
Firma Medicover przygotowała program zapewnienia całodobowego bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku. Specjalny system przywoławczy umożliwi starszej osobie po naciśnięciu jednego przycisku noszonego na przegubie lub na szyi natychmiastowy kontakt z lekarzem.
Niepełnosprawni umysłowo pensjonariusze czeskich domów opieki społecznej są przetrzymywani jak dzikie zwierzęta - w klatkach. Proceder zamykania niepełnosprawnych w dwumetrowych klatkach, w których oprócz poduszki i kołdry nie mają żadnej rozrywki, został rozpoczęty przez komunistów w latach 60-tych i trwa do dziś.
Najlepszym towarzyszem ponad połowy pensjonariuszy domów starców w Północnej Irlandii jest telewizor. Dla ponad 100 000 starszych ludzi w tym kraju telewizor jest substytutem życia towarzyskiego, a także rodzinnego.
Pani Lietaert, businesswoman z Belgii kupiła swojej matce dom opieki za 5,7 miliona funtów. Chciała mieć w ten sposób pewność, że matka będzie miała odpowiednią opiekę.
Wydłużanie się życia ludzi starszych powoduje koniecznosć zmian w dotychczasowym spojrzeniu na status pracowników. Coraz częściej zdarza się bowiem, że nie dzieci a rodzice osoby pracującej wymagają zwiększonej opieki. Tymczasem niemal w żadnym kraju prawo pracy nie przewiduje formy opieki nad starymi rodzicami podobnej do tej, jaką pracująca matka może otoczyć swoje dziecko. Problem okazał się w ostatnich latach szczególnie palący w Stanach Zjednoczonych.
Arcybiskup Paul Josef Cordes powiedział, ze nie można pozwolić żeby politycy złożyli w ofierze godność ludzi starszych w zamian za interesy ekonomiczne. Jednocześnie zwrócił uwagę że społeczeństwo świata, szczególnie Europy jest z każdym rokiem coraz starsze.
Każdego dnia jeden Belg umiera w wyniku eutanazji - czytamy w rządowym raporcie. Teraz będzie to jeszcze łatwiejsze - w aptekach w tym kraju pojawiły się bowiem specjalne pakiety, zawierające wszystko co jest potrzebne do przeprowadzenia eutanazji w domu.
Japońska firma Kawada zaprezentowała humanoidalnego robota o nazwie HRP-2 "Promet", który ma trafić do sprzedaży jako "elektroniczna pomoc domowa".
W polskich szpitalach przebywa około 800 osób, które mogłyby już wrócić do domu. Mogłyby… gdyby miały dokąd wracać. Jeden z łódzkich szpitali opuścił niedawno pacjent – rekordzista: leżał na oddziale chirurgicznym przez dwa lata – informuje "Życie Warszawy".
Kilka dni temu pod Urzędem Miejskim w Białymstoku osoby w starszym wieku protestowały przeciwko dyskryminowaniu ich w życiu społecznym przede wszystkim w szpitalach i innych placówkach służby zdrowia.