Coraz więcej seniorów w USA rezygnuje z pobytu w typowych domach opieki, korzystając z zapewniających większą niezależność usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania czy bardziej otwartych placówek typu "assisted living".
68-letni schorowany pacjent wsiadł do windy w jednym ze szpitali w Berlinie i... utknął w niej aż na trzy dni! Ponieważ winda znajdowała się w odludnym skrzydle szpitala, personelowi w trakcie poszukiwań pacjenta nawet nie przyszło do głowy, aby sprawdzić rzadko używane urządzenie.
Jednym z największych lęków starszych ludzi, którzy mieszkają samotnie a także najbliższych takich osób jest ten, że kiedyś przyjdzie dramatyczny moment, gdy będzie potrzebna szybka i fachowa pomoc, ale nie będzie komu jej wezwać. Co stanie się ze mną, gdy zasłabnę, dopadnie mnie zawał serca, wylew lub zapaść i zabraknie sił na dotarcia do telefonu? – zastanawiają się – I jak się przed tym zabezpieczyć?
Szef rządu francuskiego Dominique de Villepin zapowiedział uruchomienie nowego programu opieki nad osobami starszymi, którym choroba uniemożliwia samodzielne życie. Już niedługo zamiast trafiać do specjalistycznych placówek opiekuńczych, seniorzy będą mogli mieszkać u siebie w domach, a opiekunowie będą przychodzić do nich.
Czasami dane jest nam z daleka obserwować zmagania znajomych z problemem opieki nad zniedołężniałymi rodzicami lub dziadkami. Wcześniej czy później sprawa opieki nad najbliższymi zaczyna dotykać i nas. Warto więc już w tej chwili zastanowić się nad tym zagadnieniem.
Conajmniej 35 tysięcy dzieci mieszkających w Australii jest pod opieką swoich dziadków. Właśnie dlatego seniorzy-opiekunowie nierzadko są zmuszeni korzystać ze swoich oszczędności lub po prostu rozejrzeć się za pracą, aby finansowo wesprzeć swoje nowe obowiązki wychowawcze.
Jak co roku i tym razem, w środę rozpocznie się święto seniora. Władze miasta w samo południe przekażą symboliczny klucz do bram miasta najstarszym członkom społeczności opolskiej i będzie to znak do rozpoczęcia zabawy.
Częstym problemem starszych osób jest radzenie sobie z czynnościami życia codziennego. Okazuje się, że znalezienie odpowiedniej pomocy też nie jest sprawą łatwą. Aby ustrzec się oszustów i niesolidnych agencji oferujących takową pomoc, w USA powstał rządowy system informacyjny o nazwie "Eldercare Locator".
Dageu to czwarte co do wielkości miasto w Południowej Korei i pierwsze w kraju, które wprowadzi rewolucyjny program opieki medycznej dla osób starszych. "U-Healthcare Service” bo tak się nazywa ów program to przełom w dziedzinie opieki zdrowotnej nad seniorami cierpiącymi na przewlekłe choroby lub tymi niedomagającymi.
Najnowszy raport opublikowany przez Scottish Executive prezentuje szereg innowacyjnych rozwiązań z zakresu opieki medycznej nad osobami starszymi. Ideą przyświecającą nowemu projektowi jest umożliwienie seniorom pozostania na stare lata w ich własnych domach, co ma być alternatywą dla domów opieki i szpitali.
Informacje medyczne jakie przekazują starszym pacjentom lekarze, pracujący dla jednego z amerykańskich programów zdrowotnych, często są niewłaściwe lub niepełne – podaje The Washington Post.
W społeczeństwach całego świata krąży wiele mitów na temat starzenia się i osób w podeszłym wieku. Głęboko zakorzenione przekonanie, że ludzie starsi są słabi, bezsilni i bardzo uciążliwi dla otoczenia trafiło wkońcu na opór w postaci zawartych w książce pt. "Successful Aging" autorstwa Johna W. Rowe i Roberta L. Kahn wynikach badań nad ludźmi starszymi w Ameryce.
Komputery i urządzenia elektroniczne w niedługim czasie niemal całkowicie całkowicie zastąpią rodzinę w opiece nad starszymi ludźmi. Prawdą jest, że w starzejącym się społeczeńswtie Europy trzeba szukać nowych rozwiązań opieki medycznej nad seniorami. Ludzie żyją dłużej, a co za tym idzie osób opiekujących się chorymi wkrótce może być mniej, niż tych co tej opieki wymagają.
Boone Hospital Center (USA) prawdopodobnie wprowadzi na sale chorych nowy zwyczaj – młodzi pacjenci będą przebywać w ciągu dnia razem ze starszymi. – Ten pomysł może naprawdę pomóc dwóm segmentom naszej populacji – mówi Barbara Weaver, prezes szpitala. Może to pomóc seniorom odnaleźć ponowny sens życia, dzieci będą za to czuły się potrzebne i będą miały ciągłe towarzystwo dorosłych, które jest im potrzebne do poczucia bezpieczeństwa.
Firma Medicover przygotowała program zapewnienia całodobowego bezpieczeństwa osobom w podeszłym wieku. Specjalny system przywoławczy umożliwi starszej osobie po naciśnięciu jednego przycisku noszonego na przegubie lub na szyi natychmiastowy kontakt z lekarzem.