Badania przeprowadzone w USA pokazują, iż prowadzone przez wolontariuszy domy opieki troszczą się lepiej o swoich rezydentów niż placówki komercyjne. Zbadano 16 tysięcy domów opieki w całym kraju i stwierdzono, że osoby przebywające w domach opieki działających na zasadzie wolontariatu mają lepsze warunki niż osoby przebywające płatnych w domach opieki prowadzonych przez firmy, które zarządzają nie jednym a całą siecią domów opieki.
Starsi Australijczycy mogą dłużej mieszkać samodzielnie, jeśli otrzymają rządową pomoc w zakresie podstawowych domowych czynności oraz odpowiednia opiekę zdrowotną. Taka forma opieki nad seniorami jest dla nich korzystniejsza a przy tym tańsza niż pobyt w domach spokojnej starości - wynika z badań australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej.
Listopad bieżącego roku stanie się miesiącem kolejnej akcji Global Youth Impact mającej na celu pomoc ubogim rodzinom w Meksyku. Tym razem do meksykańskiego Vicente Guerrero wyjedzie 40 seniorów.
Jak podaje „Sueddeutsche Zeitung” coraz więcej osób z Europy wschodniej zatrudnianych jest w Niemczech jako opiekunowie starszych ludzi. Oczywiście nielegalnie. Często dzieje się tak, że kobiety w podeszłym wieku, na przykład z Węgier, pielęgnują „rówieśników” z Niemiec. Zjawisko to obejmuje ok. 70-100 tys. osób i może wzrosnąć nawet do 400 tys. w ciągu najbliższych 20 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała swój najnowszy raport dotyczący standardów leczenia w szpitalach Unii Europejskiej. Z publikacji tej wynika, że polskie szpitale są najbiedniejsze w Europie i przez to często szukają pieniędzy w kieszeniach pacjentów - podaje "Metro".
W Anglii rusza nowy rządowy program pomocowy o nazwie Link Age Plus skierowany do ludzi powyżej 50 roku życia. Ma on na celu dotarcie do społeczności lokalnych w postaci tzw. specjalnych punktów obsługi "one-stop-shops" i pomoc ludziom starszym w ich samorealizacji.
Seniorzy pokolenia „baby boomers” coraz częściej rozglądają się za urządzeniami, które uprzyjemnią i ułatwią im życie. Obecnie na rynku istnieje mnóstwo elektronicznych gadżetów, które z pewnością znajdą nabywców wśród nowoczesnych emerytów.
W rosyjskim mieście Rostov-on-Don powstał specjalny program pomocowy o nazwie "Colors of Summer" (Kolory Lata) skierowany do osób starszych i samotnych. Dzięki inicjatywie żydowskiej organizacji charytatywnej Chesed Sholom Ber i społeczności żydowskiej w Rostov-on-Don, seniorzy mogą liczyć na bezpłatne paczki z żywnością.
Po kontroli przeprowadzonej w II połowie 2005 Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła prawidłowość świadczenia w domach pomocy społecznej usług bytowych, opiekuńczych i wspomagających w domach pomocy społecznej na poziomie obowiązujących standardów. Sytuacja dotyczy zarówno placówek komercyjnych jak i tych podlegających lokalnym władzom. Dziś wiadomo już, że nie zostaną w terminie zrealizowane wskazane przez NIK programy naprawcze.
Masz 50 lat i nadwagę? Pozbądź się jej jak najszybciej bo możesz stać się niepełnosprawnym emerytem, alarmują lekarze. Otyłym 50-latkom grożą także liczne choroby a krajom, w którym znajdzie się wiele starszych osób z nadmiarowymi kilogramami - nawet bankructwo systemu ubezpieczeń zdowotnych.
Coraz więcej seniorów w USA rezygnuje z pobytu w typowych domach opieki, korzystając z zapewniających większą niezależność usług opiekuńczych w miejscu zamieszkania czy bardziej otwartych placówek typu "assisted living".
68-letni schorowany pacjent wsiadł do windy w jednym ze szpitali w Berlinie i... utknął w niej aż na trzy dni! Ponieważ winda znajdowała się w odludnym skrzydle szpitala, personelowi w trakcie poszukiwań pacjenta nawet nie przyszło do głowy, aby sprawdzić rzadko używane urządzenie.
Jednym z największych lęków starszych ludzi, którzy mieszkają samotnie a także najbliższych takich osób jest ten, że kiedyś przyjdzie dramatyczny moment, gdy będzie potrzebna szybka i fachowa pomoc, ale nie będzie komu jej wezwać. Co stanie się ze mną, gdy zasłabnę, dopadnie mnie zawał serca, wylew lub zapaść i zabraknie sił na dotarcia do telefonu? – zastanawiają się – I jak się przed tym zabezpieczyć?
Szef rządu francuskiego Dominique de Villepin zapowiedział uruchomienie nowego programu opieki nad osobami starszymi, którym choroba uniemożliwia samodzielne życie. Już niedługo zamiast trafiać do specjalistycznych placówek opiekuńczych, seniorzy będą mogli mieszkać u siebie w domach, a opiekunowie będą przychodzić do nich.
Czasami dane jest nam z daleka obserwować zmagania znajomych z problemem opieki nad zniedołężniałymi rodzicami lub dziadkami. Wcześniej czy później sprawa opieki nad najbliższymi zaczyna dotykać i nas. Warto więc już w tej chwili zastanowić się nad tym zagadnieniem.