Wszczęcie kontroli we wszystkich polskich placówkach opiekuńczo-leczniczych to tylko jedna z reakcji na reportaż wyemitowany przez telewizję TVN. Dziennikarze,,Superwizjera’’, a wcześniej "Faktu" ujawnili skandaliczne warunki panujące w jednym z krakowskich zakładów opiekuńczo- leczniczych.
W Polsce funkcjonuje wiele nielegalnych, prowadzonych przez niewykwalifikowane osobydomów opieki dla seniorów. W placówkach tych osoby starsze częstokroć mieszkają w bardzo złych warunkach, pozbawione są opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Mają za to jeden obowiązek - comiesięcznego regulowania słonych rachunków. Możliwe jednak, że już wkrótce "biznesmeni" prowadzący takie placówki będą traktowani bardzo rygorystycznie.
Norwegia ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę społeczną. Głównym założeniem jest, aby każdy obywatel miał prawo do opieki społecznej i zdrowotnej bez względu na swoje dochody. Państwo odgrywa główną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki społecznej.
Starsi ludzie, którzy nie mają pomocy przy codziennych czynnościach takich jak ubieranie i kąpanie są bardziej narażeni na hospitalizację z powodu nagłych zachorowań niż ich rówieśnicy, którzy otrzymują tego typu opiekę wykazują badania przeprowadzone, przez Purdue University. Ponadto badania wskazują na to, że zredukowanie kosztów opieki zdrowotnej może być łatwe i nastąpić poprzez zagwarantowanie drobnej pomocy w czynnościach domowych.
Według badań przeprowadzonych przez dr Linley Denson z University of Adelaide, większość emerytowanych nie planuje z wyprzedzeniem swojej opieki i tego, kto się będzie nimi zajmował. Ankietę przeprowadzono wśród ludzi starszych wciąż mieszkających ze swoimi krewnymi, młodszymi członkami rodzin oraz osobami zawodowo trudniącymi się opieką społeczną.
Polski Komitet Pomocy Społecznej oraz Instytut Rozwoju Służb Społecznych zapraszają bezrobotne kobiety po 50 roku życia do udziału w projekcie „Przygotowanie bezrobotnych kobiet (50+) do świadczenia usług opiekuńczych”.
Projekt o nazwie „Dziadek, babcia z półkolonii” to nowa inicjatywa gdańskiego Domu Pomocy Społecznej „Ostoja”. Idea pomysłu Ewy Zawadzkiej – dyrektora ośrodka dla seniorów, polega na organizowaniu wspólnego wypoczynku dzieciom ze Stogów, które wakacje spędzają w domu i pensjonariuszom ośrodka Ostoja.
Prowadzenie pojazdów przez seniorów stało się kwestią kontrowersyjną, raporty wskazują, że starsi ludzie są drugą co do wielkości grupą powodującą wypadki. Bardziej narażają siebie i innych uczestników ruchu tylko nastoletni kierowcy. Badania przeprowadzone przez the Johns Hopkins School of Medicine dowodzą jednak, że seniorzy, którzy prowadzą samochody, dłużej pozostają samodzielni i rzadziej trafiają do domów opieki.
8 milionów funtów, mających zasilić nowy program pomocowy dla osób starszych w Szkocji pozwoli seniorom pozostać w domach na stare lata. Według ekspertów, aż 75 tys. osób w podeszłym wieku skorzysta z nowoczesnych alarmów montowanych w domach.
Jest 4 razy bardziej prawdopodobne, że matki w wieku 65-75 lat wybiorą raczej córkę niż syna na swego opiekuna w razie choroby lub inwalidztwa. Jest też bardziej prawdopodobne, że matki wybiorą to dziecko, z którym czują się bardziej związane emocjonalnie i które ma wartości zbliżone do wartości matki – twierdzą profesor Karl Pillemer i socjolog Jill Suitor.
Badania przeprowadzone w USA pokazują, iż prowadzone przez wolontariuszy domy opieki troszczą się lepiej o swoich rezydentów niż placówki komercyjne. Zbadano 16 tysięcy domów opieki w całym kraju i stwierdzono, że osoby przebywające w domach opieki działających na zasadzie wolontariatu mają lepsze warunki niż osoby przebywające płatnych w domach opieki prowadzonych przez firmy, które zarządzają nie jednym a całą siecią domów opieki.
Starsi Australijczycy mogą dłużej mieszkać samodzielnie, jeśli otrzymają rządową pomoc w zakresie podstawowych domowych czynności oraz odpowiednia opiekę zdrowotną. Taka forma opieki nad seniorami jest dla nich korzystniejsza a przy tym tańsza niż pobyt w domach spokojnej starości - wynika z badań australijskiego Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej.
Listopad bieżącego roku stanie się miesiącem kolejnej akcji Global Youth Impact mającej na celu pomoc ubogim rodzinom w Meksyku. Tym razem do meksykańskiego Vicente Guerrero wyjedzie 40 seniorów.
Jak podaje „Sueddeutsche Zeitung” coraz więcej osób z Europy wschodniej zatrudnianych jest w Niemczech jako opiekunowie starszych ludzi. Oczywiście nielegalnie. Często dzieje się tak, że kobiety w podeszłym wieku, na przykład z Węgier, pielęgnują „rówieśników” z Niemiec. Zjawisko to obejmuje ok. 70-100 tys. osób i może wzrosnąć nawet do 400 tys. w ciągu najbliższych 20 lat.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała swój najnowszy raport dotyczący standardów leczenia w szpitalach Unii Europejskiej. Z publikacji tej wynika, że polskie szpitale są najbiedniejsze w Europie i przez to często szukają pieniędzy w kieszeniach pacjentów - podaje "Metro".