Ponad jedna trzecia osób w wieku 65 lat i więcej ulega uszkodzeniom ciała w wyniku wypadków, mówią statystyki w USA. Jest to też najczęstsza przyczyna pobytów w jednostkach medycznych lub śmierci wynikłej na skutek fatalnego upadku.
Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” zaprasza wszystkich chętnych do udziału w grupie wsparcia dla osób opiekujących się osobami starszymi. Grupa ta jest organizowana w ramach projektu „Starszy pan, starsza pani”, finansowanego ze środków Urzędu Miasta st. Warszawy.
Seniorzy, czyli osoby, które ukończyły 60- ty rok życia stanowią 13% polskiego społeczeństwa, w samym Poznaniu jest ich ok. 100 tys. Ponieważ, ta już teraz niemała liczba będzie rosnąć, władze Poznania postanowiły poprawić jakość życia osób w wieku emerytalnym.
54-letnia pielęgniarka z Berlina została oskarżona o zamordowanie dwóch ciężko chorych pacjentów. Siostra twierdzi, że skróciła życie umierającym z litości i współczucia dla cierpiących, jednak prokuratura nie daje wiary wyjaśnieniom i uważa, że czyn 54-latki to zwykłe morderstwo.
Dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Według międzynarodowych standardów sytuacja w Szwecji wygląda raczej dobrze. Bardzo niska śmiertelność noworodków, 3.4 przypadki śmierci na 1000 w pierwszym roku życia. Średnia życia u kobiet to 81,9 roku a u mężczyzn 77,1. Znacznie wzrasta populacja ludzi starszych w wieku 80 lat i więcej. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat.
W trosce o seniora i z myślą o tym, aby zapewnić mu jak najlepsze warunki i traktowanie z godnością w Wielkiej Brytanii powstała inicjatywa The Dignity In Care.
Unia Europejska sfinansowała projekt mający na celu monitorowanie osób przewlekle chorych, które wymagają stałej opieki w postaci ciągłego sprawdzania stanu ich zdrowia. W ramach projektu opracowano narzędzia wspomagające pacjentów, lekarzy i opiekunów.
Wiele osób z pokolenia wyżu demograficznego musi stawić czoło wyzwaniom związanym z pracą, a jednocześnie opiekować się starzejącymi się i często niedomagającymi rodzicami. Ponieważ seniorzy stanowią coraz liczniejszą grupę w społeczeństwie kanadyjskim, lepiej rozpoznawane są ich potrzeby i wydaje się nań więcej pieniędzy, twierdzi Satya Brink, gerontolog z Simon Fraser University.
Liczbę chorych na Alzheimera Polaków ocenia się na około 250 tys, a związku ze starzeniem się społeczeństwa chorych będzie gwałtownie przybywać. Tymczasem opiekunowie i rodziny chorych na Alzheimera są w naszym pozostawieni sami sobie. Brakuje lekarzy specjalistów oraz sieci placówek - takie są wnioski z konferencji prazowej zrganizowanej z okazji przypadającego dziś Światowego Dnia Choroby Alzheimera.
Czwórka studentów kierunku pielęgniarstwa Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy fotografowali kąpiącą się nagą pensjonariuszkę Domu Pomocy Społecznej im. Helclów w Krakowie, już wkrótce staną przed sądem karnym. Oskarżeni odpowiedzą za naruszenie godności osobistej staruszki - pisze "Gazeta Wyborcza".
Wszczęcie kontroli we wszystkich polskich placówkach opiekuńczo-leczniczych to tylko jedna z reakcji na reportaż wyemitowany przez telewizję TVN. Dziennikarze,,Superwizjera’’, a wcześniej "Faktu" ujawnili skandaliczne warunki panujące w jednym z krakowskich zakładów opiekuńczo- leczniczych.
W Polsce funkcjonuje wiele nielegalnych, prowadzonych przez niewykwalifikowane osobydomów opieki dla seniorów. W placówkach tych osoby starsze częstokroć mieszkają w bardzo złych warunkach, pozbawione są opieki lekarskiej i pielęgniarskiej. Mają za to jeden obowiązek - comiesięcznego regulowania słonych rachunków. Możliwe jednak, że już wkrótce "biznesmeni" prowadzący takie placówki będą traktowani bardzo rygorystycznie.
Norwegia ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę społeczną. Głównym założeniem jest, aby każdy obywatel miał prawo do opieki społecznej i zdrowotnej bez względu na swoje dochody. Państwo odgrywa główną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki społecznej.
Starsi ludzie, którzy nie mają pomocy przy codziennych czynnościach takich jak ubieranie i kąpanie są bardziej narażeni na hospitalizację z powodu nagłych zachorowań niż ich rówieśnicy, którzy otrzymują tego typu opiekę wykazują badania przeprowadzone, przez Purdue University. Ponadto badania wskazują na to, że zredukowanie kosztów opieki zdrowotnej może być łatwe i nastąpić poprzez zagwarantowanie drobnej pomocy w czynnościach domowych.
Według badań przeprowadzonych przez dr Linley Denson z University of Adelaide, większość emerytowanych nie planuje z wyprzedzeniem swojej opieki i tego, kto się będzie nimi zajmował. Ankietę przeprowadzono wśród ludzi starszych wciąż mieszkających ze swoimi krewnymi, młodszymi członkami rodzin oraz osobami zawodowo trudniącymi się opieką społeczną.