Podczas opieki nad osobami starszymi zdarzają się sytuacje, gdy trzeba zmierzyć się z nadpobudliwością podopiecznego. To zazwyczaj trudna konfrontacja. Jeśli poznamy mechanizmy takich zachowań i nauczymy się odpowiednio reagować - łatwiej nam będzie nad nimi zapanować.
Mówi się, że ludzie z wiekiem dziecinnieją, trudno ich do czegoś przekonać, bywają uparci i zacietrzewieni. Opiekunowie nie mają łatwego zajęcia, podobnie dojrzałe dzieci starzejących się rodziców doświadczają stresujących sytuacji. Przekornie wypada jednak zapytać, dlaczego w przypadku kontaktów z osobami starszymi nie jesteśmy tak cierpliwi i wzruszeni, jak podczas nużących zabaw z wnukami?
Samotność osób starszych to poważny problem społeczny. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego. Dlatego praca opiekunki osób starszych często wykracza poza rutynowe czynności pielęgnacyjne i może pełnić również funkcję terapeutyczną.
Demencja i zaburzenia pamięci to jedne z najczęstszych problemów trapiących osoby starsze. Ta poważna choroba wymaga od opiekunek ogromnej wiedzy, a także wyrozumiałości.
Zapobieganie oraz właściwa pielęgnacja skóry są niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób chorych, które nie mogą wykonywać wszystkich czynności samodzielnie. Na co zwrócić uwagę podczas czynności pielęgnacyjnych?
Pacjenci zakładów opiekuńczo-leczniczych leczeni są w zatłoczonych salach, a dzienna stawka ich wyżywienia wynosi od 3 do 12 złotych - wynika z kontroli przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli. Samorządy chętnie kierują pacjentów do tych placówek, nawet, gdy stan zdrowia tego nie wymaga, bo nie muszą dopłacać do pobytu pensjonariuszy w zakładach. Opiekę bowiem w całości finansuje NFZ.
1. października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Starszych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1990 roku, aby przypomnieć o problemach ludzi starszych, których światowa populacja nie tylko wzrosła w ostatnich latach, ale i znacznie powiększy się w ciągu najbliższych dekad.
W ramach obchodów Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej do miasta Kopernika zjadą się autorytety z Polski i Europy, by uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej pt. „Między trzosem a etosem. Opieka długoterminowa wobec potrzeby zmiany systemu organizacji" oraz Sympozjum pt. „Problemy prawne i medyczne zakażeń w zakładach opieki zdrowotnej".
Matka zmarłego niedawno Michaela Jacksona, Katherine, otrzymała tymczasową opiekę nad trojgiem dzieci.
Wielu ludzi w średnim wieku przechodzi ciężkie ekonomicznie czasy. Osoby w wieku 40, 50, czy 60 lat zwykle mocno „inwestują” w swoje dzieci, które albo trzeba utrzymać na studiach, albo wspomóc finansowo w zakładaniu nowej rodziny. Do tego zwykle dochodzi konieczność współfinansowania opieki sędziwych już wówczas rodziców.
Wielu z nas uważa, że starzeniu się nieuchronnie towarzyszy stopniowa utrata sprawności intelektualnej przejawiająca się kłopotami z zapamiętywaniem nazwisk i twarzy, uczeniem się, spostrzeganiem, odbiorem nowych bodźców i wrażeń.
Tony Curtis twierdzi, że zawdzięcza życie swojej obecnej, szóstej żonie.
W opublikowanym 30 września pierwszym Europejskim Rankingu Opieki i Leczenia Chorych na Cukrzycę Polska zajęła dopiero 25 miejsce. Uzyskaliśmy zaledwie 544 punkty na 1000 możliwych.
23 września rozpocznie się 11 edycja Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej. W ramach TDOD odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej. Wezmą w niej udział liderzy tego obszaru, menedżerowie placówek opiekuńczych, pielęgniarki i opiekunowie z 14 krajów europejskich, m. in. z Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Francji i z Rosji.
We wrześniu 2007 roku minister zdrowia wpisał do wykazu pracowników medycznych nowy zawód – opiekun medyczny. Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.