„W nadchodzących dziesięcioleciach Unia Europejska stanie w obliczu wyzwań związanych ze starzeniem się społeczeństwa. Istnieją trzy główne czynniki, które tłumaczą ten trend:. utrzymujący się niski współczynnik dzietności, wzrost długości życia i pokolenie wyżu demograficznego, które wkrótce zacznie osiągać wiek emerytalny", czytamy w roczniku Eurostatu z 2010 roku.
Hobby, które nie wymaga wychodzenia z domu i wielkich nakładów finansowych - czy to możliwe? Oczywiście. Wystarczy rozejrzeć się dokoła, a okaże się, że rzeczy codziennego użytku mogą stać się materiałem dla interesujących odkryć własnego talentu, źródłem satysfakcji z posiadania pasji i nabywania nowych umiejętności.
Martin Sheen twierdzi, że jego syn, Charlie, jest "emocjonalnie upośledzony". 70-letni aktor postanowił usprawiedliwić ostatnie wyskoki swojego syna.
Martin Sheen porównał uzależnienie swojego syna, Charliego, do choroby nowotworowej. Charlie Sheen od dłuższego czasu boryka się z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu. Obecnie aktor poddaje się kolejnej już terapii odwykowej we własnym domu.
Relacje między babciami i dziadkami a wnukami są niezwykłe. Cechuje je duża wrażliwość, troska, cierpliwość i zaangażowanie. Dziadkowie to także doskonała „instytucja" dla zapracowanych rodziców, którzy chętnie zostawiają swoje pociechy pod opieką seniorów. Ci z kolei dokładają zwykle wszelkich starań, by być najczulszymi i najcierpliwszymi opiekunami. Zdarza się jednak, że w ferworze obowiązków wychowawczych dziadkowie popełniają charakterystyczne błędy.
Umiejętne sprawowanie opieki to wielka sztuka. W ferworze zajęć łatwo przeoczyć sprawy, które osobom z zewnątrz wydają się oczywiste. Jedną z prawd, o której warto pamiętać, jest fakt, że im więcej podopieczny może wykonać samodzielnie, tym więcej ma satysfakcji, a opiekun mniej pracy. Pomocne są tu rozmaite, proste, powszechnie dostępne przyrządy. Jeśli masz pod opieką sędziwą osobę, rozejrzyj się za odpowiednim sprzętem rehabilitacyjnym.
Sprawowanie opieki to wielki obowiązek. Wymaga poświęcenia, wiedzy, cierpliwości. To stresujące i odpowiedzialne zajęcie. Uczeni sprawdzili jednak, co w największym stopniu wzmaga odczuwanie stresu przez opiekunów i okazało się, że nie jest to kwestia wagi wykonywanej pracy, a brak wsparcia i zainteresowania ze strony innych.
Wiadomo już, że dzieci mające częsty kontakt z babciami i dziadkami lepiej się rozwijają i wykazują większą empatię w porównaniu do rówieśników. Teraz okazuje się, że maluchy pozostające pod opieką babć rzadziej doznają skaleczeń i innych wypadków.
Dziadkowie to świetna „instytucja". Chętnie zajmą się wnukami, mają dużo cierpliwości, rozpieszczają maluchy i pobłażają im. Poza tym badania wykazały, że dzieci często przebywające z dziadkami wyrastają na bardziej wyrozumiałych i odpowiedzialnych ludzi. Do tego deficyt placówek opiekuńczych skłania rodziców do oddawania swoich pociech pod opiekę seniorów. To wydaje się być świetnym rozwiązaniem dla wszystkich członków rodziny, a jednak seniorzy nie zawsze dobrze na tym „wychodzą".
Powszechnie stosowany termin „opieka" ma m. in. znaczenie prawne. Rozumie się pod nim dbałość o dziecko, sprawowanie pieczy nad nim, troskę o jego rozwój i niesienie wszelkiej potrzebnej mu pomocy. Standardową sytuacją jest, gdy opiekę sprawują rodzice dziecka, do czego uprawnia ich władza rodzicielska. Zdarzają się jednak sytuacje, w których rodzice nie mogą lub nie chcą tego czynić, wówczas opiekuna ustanawia sąd opiekuńczy.
Podczas opieki nad osobami starszymi zdarzają się sytuacje, gdy trzeba zmierzyć się z nadpobudliwością podopiecznego. To zazwyczaj trudna konfrontacja. Jeśli poznamy mechanizmy takich zachowań i nauczymy się odpowiednio reagować - łatwiej nam będzie nad nimi zapanować.
Mówi się, że ludzie z wiekiem dziecinnieją, trudno ich do czegoś przekonać, bywają uparci i zacietrzewieni. Opiekunowie nie mają łatwego zajęcia, podobnie dojrzałe dzieci starzejących się rodziców doświadczają stresujących sytuacji. Przekornie wypada jednak zapytać, dlaczego w przypadku kontaktów z osobami starszymi nie jesteśmy tak cierpliwi i wzruszeni, jak podczas nużących zabaw z wnukami?
Samotność osób starszych to poważny problem społeczny. Jak pokazują badania, ponad połowa seniorów obawia się wyobcowania i wykluczenia z życia społecznego. Dlatego praca opiekunki osób starszych często wykracza poza rutynowe czynności pielęgnacyjne i może pełnić również funkcję terapeutyczną.
Demencja i zaburzenia pamięci to jedne z najczęstszych problemów trapiących osoby starsze. Ta poważna choroba wymaga od opiekunek ogromnej wiedzy, a także wyrozumiałości.
Zapobieganie oraz właściwa pielęgnacja skóry są niezwykle ważne szczególnie w przypadku osób chorych, które nie mogą wykonywać wszystkich czynności samodzielnie. Na co zwrócić uwagę podczas czynności pielęgnacyjnych?