Czy lecząc się w prywatnym ośrodku można uznać po zakończeniu terapii, że jej koszt jest zbyt wysoki i skierować sprawę do prokuratury? Okazuje się, że można. Tak właśnie postąpiła rodzina pacjenta Prywatnej Indywidualnej Kliniki Medycyny Manualnej i Rehabilitacji Leczniczej w Krakowie.
Ogłoszona w lipcu 2008 dyrektywa UE o opiece transgranicznej wejdzie w życie najwcześniej w 2010 roku - ogłosił 24 marca w Warszawie Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej Andrzej Ryś.
Jak wynika z badań zrealizowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) nadal istnieją poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.
26 listopada w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński ogłosił swoją decyzję odnośnie tzw. pakietu ustaw zdrowotnych.
Pisarz Ken Garfield apeluje – istnieje paląca potrzeba zobaczenia procesu starzenia się w nowym świetle, warto przewartościować powszechny pogląd na starość.
Instytut badawczy CSA we współpracy z Grupą Europ Assistance oraz Cercle Santé Société już po raz drugi przeprowadził badanie dotyczące jakości systemu opieki zdrowotnej w krajach europejskich.
Euro Health Consumer Index (EHCI) jest corocznym rankingiem systemów służby zdrowia w Europie. Nasza opieka medyczna w tym rankingu zajmuje dalekie 27. miejsce, wyprzedzając jedynie Bułgarię i Łotwę. Z tego zestawienia wynika, że polski system ochrony zdrowia jest jednym z najgorszych w Europie.
Prawidłowa opieka medyczna wymaga stałego podnoszenia jakości świadczonych usług, popartego rosnącymi możliwościami w zakresie diagnostyki i zaopatrzenia medycznego pacjentów. Dostęp szpitali do nowoczesnej aparatury medycznej o najwyższym standardzie ułatwiają programy finansowania inwestycji.
Z sondażu przeprowadzonego przez "Rzeczpospolitą" w przededniu strajków w służbie zdrowia wynika, że według większości respondentów - 85 procent lekarze powinni więcej zarabiać. Ponadto 61 procent badanych przyznało, że wyraziłoby zgodę na niewielkie opłaty za każdą wizytę u lekarza.
CBOS przeprowadził ankietę, z której wynika, że większość Polaków negatywnie ocenia politykę obecnych władz w zakresie opieki zdrowotnej.
Obsługujący blisko 250 tysięcy mieszkańców Woli i Bemowa szpital, od nowego roku ogranicza działalność - alarmuje "Życie Warszawy". Powód? Placówka nie zdołała porozumieć się z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Rozpoczęł się kolejny etap projektowania i testowania Ogólnopolskiego Systemu Ochrony Zdrowia OSOZ. System ten jest unikalnym projektem informacyjnym, dedykowanym dla kompleksowego i długofalowego wspomagania zarządzania opieką zdrowotną w całym kraju.
W wieku 68 lat Lilian Carter, mama prezydenta Jimmy’ego Cartera, wstąpiła do Korpusu Pokoju i spędziła w Indiach dwa lata pracując jako pielęgniarka. H G. Wells ukończył dysertację pozwalającą na uzyskanie stopnia doktora mając lat 76. Grandma Moses zaczęła parać się malarstwem mając lat 70, dziesięć lat później zorganizowano wystawę zawierającą tylko jej prace. W 1994 roku stulatek Ichijirou Araya wspiął się na najwyższy szczyt Japonii, Fuji (3776 m n.p.m.). To tylko kilka przykładów na to, że seniorzy z różnych pokoleń mogą dokonać spektakularnych dzieł. Starszy wiek nie musi stanowić przeszkody w pogoni za marzeniami, wręcz przeciwnie, wielu sądzi, że to najlepszy czas na realizację zamierzeń.
Starsi ludzie są regularnie dyskryminowani, mają ograniczany dostęp do usług służby zdrowia i generalnie uznani jako osoby bardziej problematyczne. W związku z tym ruszyła kampania mająca na celu zmianę obecnego stanu rzeczy w Irlandii.
Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że 45 procent ankietowanych jest niezadowolona z opieki medycznej. 49 procent Polaków przyznaje natomiast, że jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. 32 procent zaś chętnie wyjechałoby na leczenie za granicę, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zwróciłby koszty leczenia.