Rząd przyjął ustawy pakietu zdrowotnego jesiennej ofensywy legislacyjnej. Projekty te dotyczą restrukturyzacji i oddłużania szpitali oraz refundacji leków.
Świadomość Polaków na temat praw pacjentów jest bardzo niska. Jak wynika z sondażu opinii publicznej na temat praw pacjenta aż 42 procent badanych nie wie nic o prawach przysługujących pacjentowi. Z 50 proc. badanych, które słyszało o prawach pacjenta, zaledwie 20 procent potrafi wymienić choć jedno prawo.
Wzrost poziomu życia, postępujące starzenie się społeczeństwa, przystępne ceny ubezpieczenia zdrowotnego oraz niezadowalający dostęp do publicznej służby zdrowia to czynniki wpływające na rozwój sektora prywatnej opieki medycznej w Polsce - podaje raport opracowany przez firmę doradczą Frost & Sullivan. Sprzyja temu również rządowy "Plan B" wsparcia finansowego dla samorządów, które zdecydują się przekształcic podległe im szpitale w spółki, oraz rozwijająca się turystyka medyczna. Główni gracze na rynku - prywatni inwestorzy finansowi - coraz częściej decydują się zainwestować we własne obiekty szpitalne, aby zaspokoić rosnący popyt.
W 2009 r. rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce osiągnął wartość 27,9 mld zł, co stanowiło wzrost o około 8 procent w porównaniu do 2008 r. - wynika z raportu firmy PMR. Na wartość rynku składają się opłaty za leki i sprzęt medyczny, usługi rehabilitacyjne, badania diagnostyczne i wizyty lekarskie ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta, opłaty w szarej strefie, abonamenty oferowane przez firmy medyczne, prywatne ubezpieczenia zdrowotne oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe oraz inne opłaty ponoszone bezpośrednio z kieszeni pacjenta.
W polskim społeczeństwie przeważa niechęć do ponoszenia jakichkolwiek dodatkowych kosztów związanych z opieką zdrowotną - wynika z badania zrealizowanego przez CBOS. Ponad połowa respondentów uważa za zły pomysł wprowadzenia częściowej odpłatności za usługi publicznej służby zdrowia, nawet jeśli miałoby to usprawnić jej funkcjonowanie.
Ocena sytuacji w opiece zdrowotnej nie przedstawia się najlepiej - wynika z sondażu zrealizowanego przez CBOS. Polacy są świadomi tego, że społeczeństwo się starzeje, a co za tym idzie - coraz częściej korzysta z porad i pomocy lekarzy. Co do tego, że w systemie opieki zdrowotnej potrzebne są zmiany, nie ma wątpliwości niemal trzy czwarte Polaków.
Unia Europejska wspiera nowe badania nad jakością systemów opieki zdrowotnej w państwach członkowskich. Badania warte 3,99 mln EUR zostaną najpierw przeprowadzone w 7 państwach unijnych, a następnie w trakcie 4-letniego projektu obejmą kolejne państwa.
Europejczycy są zadowoleni ze swojego życia prywatnego, martwi ich jednak sytuacja gospodarcza i poziom bezpieczeństwa socjalnego w ich krajach - wynika z najnowszego badania opinii publicznej Eurobarometr. Najbardziej zadowoleni ze swojej sytuacji osobistej są z reguły mieszkańcy krajów skandynawskich oraz Holendrzy, zaś najbardziej narzekają obywatele Bułgarii, Węgrzy, Grecy i Rumuni.
Ogłoszono wyniki europejskiego rankingu (Euro Health Consumer Index 2009), oceniającego jakoś służby zdrowia. Polska uplasowała się na 26 miejscu, wśród 33 krajów, biorących udział w rankingu. Pierwsze miejsce zdobyła Holandia, za nią w kolejności uplasowały się Dania, Islandia i Austria.
Nieprawidłowa dyslokacja bardzo licznych placówek, duże zróżnicowanie w zakresie infrastruktury i wyposażenia, wieloletnie inwestycje centralne o dużym stopniu autonomii, odpływ personelu medycznego - to główne problemy opieki zdrowotnej na Dolnym Śląsku, wymienione w opracowaniu dostępnym na stronach dolnośląskiego Urzędu Marszałkowskiego.
Czy lecząc się w prywatnym ośrodku można uznać po zakończeniu terapii, że jej koszt jest zbyt wysoki i skierować sprawę do prokuratury? Okazuje się, że można. Tak właśnie postąpiła rodzina pacjenta Prywatnej Indywidualnej Kliniki Medycyny Manualnej i Rehabilitacji Leczniczej w Krakowie.
Ogłoszona w lipcu 2008 dyrektywa UE o opiece transgranicznej wejdzie w życie najwcześniej w 2010 roku - ogłosił 24 marca w Warszawie Dyrektor ds. Zdrowia Publicznego w Dyrekcji Generalnej Zdrowia i Ochrony Konsumentów Komisji Europejskiej Andrzej Ryś.
Jak wynika z badań zrealizowanych przez Europejską Fundację na Rzecz Poprawy Warunków Życia i Pracy (Eurofound) nadal istnieją poważne różnice pomiędzy poszczególnymi krajami Unii Europejskiej.
26 listopada w Pałacu Prezydenckim Lech Kaczyński ogłosił swoją decyzję odnośnie tzw. pakietu ustaw zdrowotnych.
Pisarz Ken Garfield apeluje – istnieje paląca potrzeba zobaczenia procesu starzenia się w nowym świetle, warto przewartościować powszechny pogląd na starość.