Co czwarty Polak (26%) deklaruje korzystanie z pomocy finansowej państwa, a 40% badanych jest zdania, że trzeba wykorzystywać system opieki społecznej i pomoc państwa jak tylko się da – tak wynika z badania przeprowadzonego dla serwisu ciekaweliczby.pl na panelu Ariadna.
Badanie przeprowadzone na potrzeby akcji „Wydatki kontrolowane” wskazało, że większość osób trudnej sytuacji finansowej zamierza podjąć dodatkową pracę lub uzupełnić wykształcenie. Jednak spora grupa Polaków, którzy już potrzebują pomocy, wykazuje bierne i roszczeniowe postawy wobec trudności. Za swoje niepowodzenia osoby te obwiniają głównie państwo i warunki ekonomiczne kraju.
Władze Lombardii chcą zmniejszyć problem samotności wśród ludzi starszych - sfinansowały projekt „Pronto Servizio Anziani", w ramach którego seniorzy przez 24 godziny na dobę mogą zadzwonić pod bezpłatny numer i porozmawiać o swoich potrzebach, kłopotach, etc.
Jak informuje Urząd Komunikacji Elektronicznej, Telekomunikacja Polska ma wkrótce wprowadzić tańszy abonament specjalnie dla osób najuboższych. Będą go mogli wykupić ci, którzy otrzymują zasiłki od ośrodka pomocy społecznej.
Podobnie jak inne kraje europejskie, także Hiszpania boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Według ostatnich szacunków w 2050 roku Hiszpania będzie krajem o najwyższym na świecie średnim wieku mieszkańców.
Zakres przedmiotowy pomocy dla osób starszych ujęty w federalnej ustawie o pomocy społecznej, obejmuje – obok materialnej - także pomoc niematerialną (usługi osobiste, pielęgnacja chorych, oferta spędzania wolnego czasu). Pomoc taka, mająca na celu zapobieganie, przezwyciężenie lub łagodzenie wszelkich trudności związanych z wiekiem, obejmuje wiele obszarów życia, takich jak: mieszkanie, organizacja opieki i pielęgnacji, udział w imprezach oświatowych, kulturalno - rekreacyjnych, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego itp.
Starsze, samotne osoby, które ze względu na stan zdrowia nie są w stanie poradzić sobie ze wszystkimi czynnościami powinny zwrócić się z prośbą o wsparcie do Ośrodków Pomocy Społecznej (OPS). Placówki te są w stanie zapewnić pomoc i opiekę, zarówno w domu pacjenta, jak również w klubach samopomocy i domach dziennego pobytu.
Ponad połowa mieszkańców Irlandii ze względu na niskie dochody uprawniona jest do bezpłatnej opieki zdrowotnej, jest to tzw. pierwsza kategoria.Do drugiej zaliczają się osoby, które pokrywają część kosztów związanych ze świadczeniami zdrowotnymi. Osoby starsze, które nie są zdolne do samodzielnego funkcjonowania, w zależności od potrzeb mogą liczyć na miejsce w trzech rodzajach placówek.
We Francji, gdzie 16,3 procent społeczeństwa stanowią osoby w wieku emerytalnym funkcjonują zarówno placówki zapewniające opiekę długoterminową jak i domy dla osób starszych. Część z nich jest finansowana przez francuską opiekę zdrowotną na podobnych zasadach jak świadczenia szpitalne.
Austria liberalizuje przepisy o zatrudnieniu obywateli nowych państw członkowskich UE w sektorze opieki domowej. Nowe przepisy dotyczące legalizacji zatrudnienia w sektorze opieki domowej w Austrii wejdą w życie 1 listopada 2006 r. (rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z 25 października br.).
Dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Według międzynarodowych standardów sytuacja w Szwecji wygląda raczej dobrze. Bardzo niska śmiertelność noworodków, 3.4 przypadki śmierci na 1000 w pierwszym roku życia. Średnia życia u kobiet to 81,9 roku a u mężczyzn 77,1. Znacznie wzrasta populacja ludzi starszych w wieku 80 lat i więcej. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat.
Dwie trecie pokolenia ‘baby-boom’ nie ma wystarczających zasobów finansowych na pokrycie kosztów opieki. Średni koszt opieki w Wielkiej Brytanii wynosi 21 000 funtów rocznie.
Norwegia ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę społeczną. Głównym założeniem jest, aby każdy obywatel miał prawo do opieki społecznej i zdrowotnej bez względu na swoje dochody. Państwo odgrywa główną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki społecznej.
Trzy na każde cztery nowe miejsca pracy w Australii są związane ze zdrowiem i opieką społeczną. Powstają one w odpowiedzi na zapotrzebowanie ze strony starzejącego się społeczeństwa.