10 października już po raz kolejny obchodzono Światowy Dzień Opieki Paliatywnej i Hospicjów. Pierwsze na świecie hospicjum - Hospicjum Świętego Krzysztofa - powstało w 1967 roku w Londynie.
Jak to było możliwe, że młoda Angielka zrewolucjonizowała medycynę paliatywną dzięki mądrości, wsparciu i miłości trzech polskich imigrantów? A to, że stworzenie jednego miejsca opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi doprowadziło do powstania podobnych miejsc w wielu innych krajach? Trudno także uwierzyć w to, że budowę pierwszego na świecie hospicjum rozpoczęto od... zakupu okna!
Nie podadzą leku i nie zdiagnozują choroby, ale upieką ciasto, przeczytają książkę lub w milczeniu i bez pośpiechu posiedzą przy łóżku. Bez nich hospicjum nie byłoby tak podobne do domu, a tak różne od większości szpitali. Wolontariusze. To dzięki nim o wiele łatwiej o uśmiech w miejscu, w którym kończy się życie.
Premier Donald Tusk wzywając do debaty o eutanazji, otworzył kolejny rozdział dyskusji, która wzbudza większe emocje niż zapłodnienie in vitro. Czy pomyślał o tych, którzy wbrew przysiędze Hipokratesa, która mówi: "nigdy nikomu, ani na żądanie, ani na prośbę niczyją nie podam trucizny", będą musieli zakończyć cierpienia człowieka w przypadku uporczywej terapii?
Po śmierci 38 - letniej Włoszki Eluany Englaro, która od 17 lat była w śpiączce, na całym świecie toczą się dyskusje, czy odłączenie nieuleczalnie chorego od sztucznego odżywiania jest eutanazją. W Polsce na życzenie pacjenta lekarze mogą odstąpić od żywienia go - informuje Radio Zet.
Wiele osób w wieku 40, 50, czy 60 lat staje przed koniecznością pomocy swym sędziwym już wówczas rodzicom. W naszym dość mobilnym społeczeństwie, którego liczni członkowie szukają pracy i lepszego życia nie tylko w różnych częściach kraju, ale i za granicą, często staramy się zapewnić opiekę starszym rodzicom na odległość. Jak sobie poradzić z wyzwaniami tego rodzaju?
Rzecznik Praw Obywatelskich Janusz Kochanowski zwrócił się do Minister Zdrowia Ewy Kopacz o podjęcie działań zapewniających osobom dorosłym odpowiednie standardy postępowania z zakresu opieki paliatywno – hospicyjnej. Chodzi tu głównie o wyeliminowanie dyskryminacji wobec pacjentów umierających z powodu innych schorzeń niż nowotwory.
Od ponad 20 lat Warszawskie Hospicjum Społeczne (WHS) stara się nieść pomoc medyczną i duchową chorym w terminalnym stanie choroby nowotworowej. Co roku kilkudziesięciu mieszkańców Warszawy trafia pod opiekę wolontariuszy tego najstarszego hospicjum w Warszawie.
Choć medycyna coraz lepiej radzi sobie z fizycznym bólem i cierpieniem, nie jest w stanie zwalczyć lęku przed śmiercią. Z pomocą w tym trudnym momencie przychodzą wolontariusze, którzy spędzają z chorymi ostatnie chwile ich życia.
Znana telewizyjna prezenterka, Iwona Schymalla i popularny aktor, Mirosław Baka, wzięli udział w nagraniu spotów reklamujących akcję "1% dla hospicjów=jeden dzień bez bólu" prowadzoną przez Fundację Hospicyjną z Gdańska.
Wiele starszych osób na świecie pozbawionych jest właściwej opieki na starość. Często schorowani i zmęczeni życiem czekają już tylko na śmierć, która wcale nie jest „dobrą śmiercią”.