Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS, Polacy w 2007 roku najbardziej boją się kłopotów zdrowotnych , niemożności zakupienia środków leczniczych i przeszkód w korzystaniu z opieki medycznej.
W szpitalach powiatowych w małych miejscowościach brakuje lekarzy. Tylko w podłódzkim Zgierzu z dnia na dzień podjęto decyzję o zamknięciu oddziału pediatrycznego, po tym jak z pracy odeszło dwóch lekarzy. Niestety taka sytuacja grozi w całym kraju wielu powiatowym placówkom - pisze "Gazeta Wyborcza".
Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że 45 procent ankietowanych jest niezadowolona z opieki medycznej. 49 procent Polaków przyznaje natomiast, że jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. 32 procent zaś chętnie wyjechałoby na leczenie za granicę, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zwróciłby koszty leczenia.
Najnowszej generacji systemy umożliwią monitorowanie zdrowych osób i ostrzeganie ich przed nadchodzącymi chorobami. To jest jednak przyszłość. Obecnie istniejące technologie pozwalają na zdalne leczenie pacjentów.
Tysiące starszych pacjentów publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii umiera każdego roku, gdyż nie ma dla niech miejsca w oddziałach intensywnej terapii i pooperacyjnych - alarmują autorzy trwającego 6 lat badania.
Zgodnie z wyliczeniami amerykańskiego odpowiednika GUS - US Census Bureau - najszybciej powiększającą się grupą wiekową w Stanach Zjednoczonych są osoby po 65 roku życia. Ich liczba ma wzrosnąć z obecnych 35 do 85 milionów w 2050 roku.
Polskie szpitale już dziś cierpią na niedobór pielęgniarskiego personelu. Okazuje się jednak, że sytuacja może być jeszcze trudniejsza - według rządowych prognoz - niedobór pielęgniarek w polskich szpitalach za cztery lata wyniesie aż 61 tysięcy – czytamy w "Gazecie Wyborczej".
Szefowie zwiazków zawodowych w Irlandii podkreślają, że z powodu kryzysu służby zdrowia najbardziej cierpią ludzie starsi. Kryzys opieki medycznej jest głównym przedmiotem zainteresowania ludzi należących do związku i ich rodzin, ale przede wszystkim dotyka on najstarszych, emerytowanych członków.
Dageu to czwarte co do wielkości miasto w Południowej Korei i pierwsze w kraju, które wprowadzi rewolucyjny program opieki medycznej dla osób starszych. "U-Healthcare Service” bo tak się nazywa ów program to przełom w dziedzinie opieki zdrowotnej nad seniorami cierpiącymi na przewlekłe choroby lub tymi niedomagającymi.