Rozpoczyna Ogólnopolską Kampanię Społeczną poświęconą problematyce odpowiedzialności pracodawców za opiekę zdrowotną pracowników współorganizowana m. in. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.
Grupa Medicover wprowadziła do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenia Medyczne i rozpoczęła ich sprzedaż. Nowa oferta skierowana jest do klientów indywidualnych w Polsce.
Coraz dłużej pacjenci w Polsce muszą czekać na wizytę u lekarza specjalisty – większość medyków przyjmie bowiem pacjentów dopiero za kilka miesięcy z powodu wyczerpania finansowych limitów na usługi medyczne - informuje "Metro". Niektóre placówki zapisują pacjentów na wizyty na przyszły rok.
Przez siedemdziesiąt lat była zamknięta w przeróżnych instytucjach, niesłusznie oskarżono i skazano ją za kradzież niewielkiej sumy pieniędzy – 2 szylingów i 6 pensów.
„Starzenie się populacji - wyzwaniem dla społeczeństwa obywatelskiego” – to temat konferencji zorganizowanej przez Komisję Zdrowia Senatu 18 września br. Celem konferencji było zaprezentowanie przykładów dobrej praktyki działań aktywizujących seniorów bądź wspomagających szeroko rozumianą promocję zdrowia. Zdaniem organizatorów zagwarantowanie zdrowego starzenia się populacji stanowi jedno z najważniejszych wyzwań dla Europy.
Strajk w służbie zdrowia staje się coraz bardziej uciążliwy, w niektórych szpitalach nie osiągnięto porozumienia i wielu lekarzy nie przyszło dziś do pracy. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przystąpiło do wykonywania zawodowych obowiązków zaledwie 25 medyków. Podobny stan rzeczy zaistniał w dwóch pozostałych szpitalach. Władze apelują do lekarzy o powrót do pracy.
Mieszkańcy stolicy wolą się leczyć w prywatnych placówkach – wynika z sondażu przeprowadzonego przez SMG/KRC oraz Ośrodek Konsultacji i Dialogu Społecznego dla Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Zdecydowana większość mieszkańców Warszawy jest przekonana, że prywatne placówki funkcjonują sprawniej niż publiczne.
Resort zdrowia planuje wprowadzić obowiązkowe ubezpieczenie pielęgnacyjne, nowe rozwiązanie ma być wdrożone w 2009 roku. Zgromadzone w ten sposób pieniądze będą przeznaczone na opiekę pielęgnacyjną nad osobami starszymi. Tylko w 2009 roku z nowego ubezpieczenia system lecznictwa może uzyskać 8,4 mld zł.
Polskie ratownictwo medyczne w dalszym ciągu nie dorównuje europejskim standardom, a głównym jego problemem jest brak koordynacji działań wszystkich służb ratowniczych. Pogotowie, straż pożarna i policja nie współpracują bowiem w ramach jednego centrum powiadamiania ratunkowego - podaje "Życie Warszawy".
Eksperci z Centrum im. Adama Smitha uważają, że warto zlikwidować składkę na ubezpieczenie zdrowotne, zaś wszystkie szpitale i przychodnie sprywatyzować poprzez publiczne aukcje. Obywatele mieliby zagwarantowaną podstawową opiekę zdrowotną dzięki wykupieniu abonamentu w firmie ubezpieczeniowej.
Według sondażu przeprowadzonego przez CBOS, Polacy w 2007 roku najbardziej boją się kłopotów zdrowotnych , niemożności zakupienia środków leczniczych i przeszkód w korzystaniu z opieki medycznej.
W szpitalach powiatowych w małych miejscowościach brakuje lekarzy. Tylko w podłódzkim Zgierzu z dnia na dzień podjęto decyzję o zamknięciu oddziału pediatrycznego, po tym jak z pracy odeszło dwóch lekarzy. Niestety taka sytuacja grozi w całym kraju wielu powiatowym placówkom - pisze "Gazeta Wyborcza".
Z najnowszego sondażu TNS OBOP wynika, że 45 procent ankietowanych jest niezadowolona z opieki medycznej. 49 procent Polaków przyznaje natomiast, że jest zadowolona z publicznej opieki medycznej. 32 procent zaś chętnie wyjechałoby na leczenie za granicę, jeżeli Narodowy Fundusz Zdrowia zwróciłby koszty leczenia.
Najnowszej generacji systemy umożliwią monitorowanie zdrowych osób i ostrzeganie ich przed nadchodzącymi chorobami. To jest jednak przyszłość. Obecnie istniejące technologie pozwalają na zdalne leczenie pacjentów.
Tysiące starszych pacjentów publicznej służby zdrowia w Wielkiej Brytanii umiera każdego roku, gdyż nie ma dla niech miejsca w oddziałach intensywnej terapii i pooperacyjnych - alarmują autorzy trwającego 6 lat badania.