Wzrost poziomu życia, postępujące starzenie się społeczeństwa, przystępne ceny ubezpieczenia zdrowotnego oraz niezadowalający dostęp do publicznej służby zdrowia - to czynniki wpływające na dynamiczny rozwój sektora prywatnej opieki medycznej w Polsce.
"Odleżyny" zawdzięczają swoją nazwę obserwacji pacjentów, którzy są obłożnie chorzy i nie mają właściwej opieki, tj. przebywają zbyt długo w pozycji leżącej lub siedzącej. Zgodnie z definicją, odleżyną nazywamy miejscową martwicę tkanek, w wyniku której powstaje owrzodzenie często ulegające zakażeniu. Taka sytuacja dotyczy zwykle tkanek przylegających do wypukłych części układu kostnego.
W czerwcu i lipcu 2009 roku Europ Assistance Group przeprowadziła badanie opinii publicznej na temat stanu służby zdrowia w sześciu krajach europejskich: Niemczech, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Polsce.
Praca na emeryturze? Dotychczas odpowiedź na to pytanie była tylko jedna: „nawet nie ma o tym mowy"! Amerykanie pracowali zwykle do 65. lat, a następnie chętnie zasiadali w swoim ulubionym fotelu i korzystali z uroku zasłużonego odpoczynku. To się jednak zmienia, baby boomers rzadko decydują się na standardową emeryturę, częściej szukają możliwości dodatkowego zarobku.
- Sposób wdrożenia systemu Jednorodnych Grup Pacjentów to skandal, miał być pilotaż i miękkie lądowanie, ale nie było - uważają jedni dyrektorzy szpitali. Zdaniem innych, zdarzył się cud, że w ogóle przeprowadzono w tak szybkim tempie zmianę systemu rozliczeń z płatnikiem. To w końcu cud czy skandal?
Władze Warszawy proponują stworzenie częściowo samofinansujących się podmiotów, świadczących usługi zdrowotne w sposób skoordynowany. To pierwszy polski program konsolidacji szpitali na tak ogromną skalę. Władze Warszawy są zdeterminowane: chcą przekształcić miejskie SPZOZ-y w NZOZ-y oraz wyprowadzić administrację i zarządzanie do spółek. Zarząd stolicy powtarza: to może oznaczać "być albo nie być" dla wielu warszawskich szpitali.
Napięta sytuacja w polskim systemie opieki zdrowotnej, która utrzymuje się od wielu miesięcy, skłania do pytań, w jakim stopniu strajki pracowników służby zdrowia utrudniają życie pacjentom i które formy protestów są społecznie aprobowane. Zbadał to CBOS.
Większość dorosłych Polaków (82,6 proc.) korzysta, z powodu stanu zdrowia własnego lub dziecka, ze świadczeń zdrowotnych (w ramach ubezpieczenia lub na własny koszt). Trzy czwarte pacjentów (75,8 proc.) leczyło się w ramach ubezpieczenia. Z usług prywatnych, odpłatnie, korzystało ponad dwie piąte ogółu badanych (41,4 proc.), co stanowi połowę wszystkich pacjentów. To wyniki badania CBOS.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS wynika, że ponad połowa Polaków (59%) nie chce wprowadzenia częściowego partycypowania pacjentów w kosztach za usługi publicznej służby zdrowia. Obstają przy swoim zdaniu, nawet jeśli takie rozwiązanie poprawiłoby funkcjonowanie opieki zdrowotnej.
Jak informuje TVN24, w Stargardzie Szczecińskim realizowane jest dość oryginalne przedsięwzięcie- buduje się osiedle, którego mieszkańcami mają być seniorzy.
Rozpoczyna Ogólnopolską Kampanię Społeczną poświęconą problematyce odpowiedzialności pracodawców za opiekę zdrowotną pracowników współorganizowana m. in. przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami.
Grupa Medicover wprowadziła do swojej oferty Indywidualne Ubezpieczenia Medyczne i rozpoczęła ich sprzedaż. Nowa oferta skierowana jest do klientów indywidualnych w Polsce.
Coraz dłużej pacjenci w Polsce muszą czekać na wizytę u lekarza specjalisty – większość medyków przyjmie bowiem pacjentów dopiero za kilka miesięcy z powodu wyczerpania finansowych limitów na usługi medyczne - informuje "Metro". Niektóre placówki zapisują pacjentów na wizyty na przyszły rok.
Przez siedemdziesiąt lat była zamknięta w przeróżnych instytucjach, niesłusznie oskarżono i skazano ją za kradzież niewielkiej sumy pieniędzy – 2 szylingów i 6 pensów.
„Starzenie się populacji - wyzwaniem dla społeczeństwa obywatelskiego” – to temat konferencji zorganizowanej przez Komisję Zdrowia Senatu 18 września br. Celem konferencji było zaprezentowanie przykładów dobrej praktyki działań aktywizujących seniorów bądź wspomagających szeroko rozumianą promocję zdrowia. Zdaniem organizatorów zagwarantowanie zdrowego starzenia się populacji stanowi jedno z najważniejszych wyzwań dla Europy.