W ciągu kilkudziesięciu lat liczba osób w wieku 65+ podwoi się. Będą oni potrzebowali fachowej opieki i dedykowanych produktów ubezpieczeniowych. Jednak przygotowanie odpowiedniej oferty to nie wszystko. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają przed sobą wiele pracy.
Ośrodek opieki długoterminowej czy wsparcie pielęgnacyjne w domu? Profesjonalna opiekunka czy turnus rehabilitacyjny? – to tylko niektóre dylematy, przed którymi staje rodzina w momencie pojawienia się potrzeby objęcia osoby bliskiej specjalistyczną troską. Co prawda w ostatnim badaniu ARC Rynek i Opinia prawie połowa respondentów zadeklarowała chęć skorzystania z pierwszego rozwiązania, jednak większość Polaków nadal decyduje się zaopiekować bądź zapewnić niesamodzielnym krewnym opiekę w domu. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze opiekuna domowego?
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 marca nastąpiła zmiana sposobu finansowania dotychczasowych świadczeń pielęgniarki POZ - zadaniowej. Zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem opieki zdrowotnej realizacja tych świadczeń będzie się odbywać w ramach realizacji umów pielęgniarskiej opieki długoterminowej w domu pacjenta. Pielęgniarka opieki długoterminowej może objąć opieką sześć osób obłożnie chorych (w POZ było to 8 osób).
Liczby są alarmujące: już ponad milion osób w Niemczech cierpi na demencję i liczba ta z każdym rokiem jest większa. Większość pacjentów mieszka z rodzinami, ale kiedy pamięć krótkotrwała stopniowo zanika, a osobowość bliskiej osoby zupełnie się zmienia, dla członków rodziny jest to bardzo obciążające. Nie tylko psychicznie, taka sytuacja zazwyczaj mocno obciąża także domowy budżet.
Holenderska Partia Socjalistyczna, przy pomocy stale współpracującej z nią agencji Thonik z Amsterdamu, rozpoczęła 14 lutego kampanię "Voor een menselijke thuiszorg", czyli "W imię ludzkiej opieki domowej". Przedsięwzięcie ma na celu zwrócenie uwagi na bardzo ważny problem – poszanowania godności, w tym intymności osób starszych – to wiąże się ze zrozumieniem ich potrzeb i zapewnieniem im należytej opieki.
Podobnie jak inne kraje europejskie, także Hiszpania boryka się z problemem starzejącego się społeczeństwa. Według ostatnich szacunków w 2050 roku Hiszpania będzie krajem o najwyższym na świecie średnim wieku mieszkańców.
Zakres przedmiotowy pomocy dla osób starszych ujęty w federalnej ustawie o pomocy społecznej, obejmuje – obok materialnej - także pomoc niematerialną (usługi osobiste, pielęgnacja chorych, oferta spędzania wolnego czasu). Pomoc taka, mająca na celu zapobieganie, przezwyciężenie lub łagodzenie wszelkich trudności związanych z wiekiem, obejmuje wiele obszarów życia, takich jak: mieszkanie, organizacja opieki i pielęgnacji, udział w imprezach oświatowych, kulturalno - rekreacyjnych, pomoc w prowadzeniu gospodarstwa domowego itp.
We Francji, gdzie 16,3 procent społeczeństwa stanowią osoby w wieku emerytalnym funkcjonują zarówno placówki zapewniające opiekę długoterminową jak i domy dla osób starszych. Część z nich jest finansowana przez francuską opiekę zdrowotną na podobnych zasadach jak świadczenia szpitalne.
Dobre zdrowie i równy dostęp do opieki zdrowotnej każdego obywatela to główne założenia szwedzkiego systemu zdrowotnego. Według międzynarodowych standardów sytuacja w Szwecji wygląda raczej dobrze. Bardzo niska śmiertelność noworodków, 3.4 przypadki śmierci na 1000 w pierwszym roku życia. Średnia życia u kobiet to 81,9 roku a u mężczyzn 77,1. Znacznie wzrasta populacja ludzi starszych w wieku 80 lat i więcej. Szwecja jest uznawana za kraj posiadający najstarszą populację w świecie z 18 procentami ludzi w wieku 65 lat.
Norwegia ma bardzo dobrze rozwiniętą opiekę społeczną. Głównym założeniem jest, aby każdy obywatel miał prawo do opieki społecznej i zdrowotnej bez względu na swoje dochody. Państwo odgrywa główną rolę w finansowaniu i organizowaniu opieki społecznej.
Starsi ludzie, którzy nie mają pomocy przy codziennych czynnościach takich jak ubieranie i kąpanie są bardziej narażeni na hospitalizację z powodu nagłych zachorowań niż ich rówieśnicy, którzy otrzymują tego typu opiekę wykazują badania przeprowadzone, przez Purdue University. Ponadto badania wskazują na to, że zredukowanie kosztów opieki zdrowotnej może być łatwe i nastąpić poprzez zagwarantowanie drobnej pomocy w czynnościach domowych.
8 milionów funtów, mających zasilić nowy program pomocowy dla osób starszych w Szkocji pozwoli seniorom pozostać w domach na stare lata. Według ekspertów, aż 75 tys. osób w podeszłym wieku skorzysta z nowoczesnych alarmów montowanych w domach.