W ramach obchodów Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej do miasta Kopernika zjadą się autorytety z Polski i Europy, by uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej pt. „Między trzosem a etosem. Opieka długoterminowa wobec potrzeby zmiany systemu organizacji" oraz Sympozjum pt. „Problemy prawne i medyczne zakażeń w zakładach opieki zdrowotnej".
W 2011 roku ma wejść w życie ustawa o pomocy osobom starszym i niesamodzielnym przygotowywana przez Platformę Obywatelską. Według jej założeń wprowadzone zostanie powszechne ubezpieczenie od niedołęstwa, a zniknie wypłacany osobom po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny - pisze „Polska".
9 kwietnia w katowickim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona miejskiemu programowi pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych pod nazwą „Siedemdziesiąt plus", który ruszy w połowie kwietnia tego roku. Jego głównym celem jest podniesienie jakości życia osób starszych.
Poznański Ośrodek Opieki Środowiskowej dzięki współpracy z Centrum Innowacji Społecznej SIC realizuje projekt teleopieki nad pacjentem, w którym wykorzystane zostaną najnowocześniejsze technologie strzegące bezpieczeństwa ludzi chorych i starszych.
Czeskie Przewodnictwo Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 stycznia 2009, na otwartej niedawno stronie internetowej ogłosiło swoje zobowiązanie do poprawy kooperacji i działań mających na celu zaspokojenie potrzeb ludzi starszych.
23 września rozpocznie się 11 edycja Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej. W ramach TDOD odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Opieki Długoterminowej. Wezmą w niej udział liderzy tego obszaru, menedżerowie placówek opiekuńczych, pielęgniarki i opiekunowie z 14 krajów europejskich, m. in. z Niemiec, Holandii, Szwajcarii, Austrii, Francji i z Rosji.
We wrześniu 2007 roku minister zdrowia wpisał do wykazu pracowników medycznych nowy zawód – opiekun medyczny. Do zadań opiekuna będzie należała pomoc pielęgniarce przy wykonywaniu czynności dnia codziennego – ubieraniu, myciu czy karmieniu pacjenta.