Ze względu na starzejące się społeczeństwo będą się rozwijać nowe usługi w służbie zdrowia oraz opiece. Model opieki rodzinnej staje się coraz trudniejszy trudny do zrealizowania, dlatego potrzebne będą zarówno placówki oferujące opiekę specjalistyczną, całodobową lub dzienną, jak i ośrodki rehabilitacyjne. Dziś to dopiero raczkujący segment rynku. To jednak będzie musiało się zmienić.
Ponad 40 proc. Polaków rozważa wybór ośrodka opieki długoterminowej dla swojego niesamodzielnego bliskiego - wynika z badania opinii przeprowadzonego przez firmę ARC Rynek i Opinia na zlecenie MEDI-system. Podejmując tak ważną decyzję, warto wziąć pod uwagę różne czynniki, szczególnie te, które wpłyną na samopoczucie i stan zdrowia bliskiego.
Projekt „ustawy czekowej” jest już gotowy. Jego autorzy mają nadzieję, że jeszcze w tej kadencji Sejmu zostanie on poddany głosowaniu. Jeśli zyska poparcie parlamentarzystów, w przyszłym roku wejdzie w życie, zapewniając opiekę i wsparcie osobom, które nie są zdolne do samodzielnej egzystencji.
Dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów - taki jest temat 21. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku na ulicach pojawią się wolontariusze z puszkami, a w wielu miastach odbędą się imprezy, koncerty, konkursy i licytacje. Finał WOŚP przekroczył także granice Polski i jest obecny w różnych miastach świata. Od lat Orkiestra gra również w Internecie.
XXI Finał WOŚP to zbiórka środków także dla osób starszych. W Finale Orkiestry seniorzy są jednak nie tylko beneficjentami, ale aktywnie angażują się w kwestowanie. Niektórzy "dorastali" razem z WOŚP, inni zaangażowali się w tym roku. Najstarsza grupa wolontariuszy będzie w tym roku kwestować na górskich szlakach...
Po raz pierwszy w swojej historii Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra także dla osób starszych. "Gramy dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów" - takie są cele XXI Finału WOŚP, który odbędzie się 13 stycznia 2013 roku.
Hospicjum, opiela paliatywna, stan terminalny, opieka długoterminowa - nie wszyscy wiedzą, co dokładnie oznaczają te pojęcia. Wyjaśnienia podjęła sie Fundacja Hospicyjna, w ramach trwającej akcji "Hospicjum to też Życie".
Wolontariat, dobre praktyki w opiece długoterminowej i bezpieczeństwo na bloku operacyjnym będą tematami XIV Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej i Ochrony Zdrowia 20-22 września 2011 r.
Podążając za zwyczajem zapoczątkowanym w 1963 roku przez Johna F. Kennedy'ego Barack Obama ogłosił maj Miesiącem Starszych Amerykanów 2011 (Older Americans Month 2011). Inicjatywa ma na celu wyrażenie wdzięczności dla seniorów i wsparcia ich oraz pokazanie sposobów na wzbogacanie i wzmocnienie amerykańskiego społeczeństwa.
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 marca nastąpiła zmiana sposobu finansowania dotychczasowych świadczeń pielęgniarki POZ - zadaniowej. Zgodnie z obowiązującym w Polsce systemem opieki zdrowotnej realizacja tych świadczeń będzie się odbywać w ramach realizacji umów pielęgniarskiej opieki długoterminowej w domu pacjenta. Pielęgniarka opieki długoterminowej może objąć opieką sześć osób obłożnie chorych (w POZ było to 8 osób).
W ramach obchodów Toruńskich Dni Opieki Długoterminowej do miasta Kopernika zjadą się autorytety z Polski i Europy, by uczestniczyć w Międzynarodowej Konferencji Opieki Długoterminowej pt. „Między trzosem a etosem. Opieka długoterminowa wobec potrzeby zmiany systemu organizacji" oraz Sympozjum pt. „Problemy prawne i medyczne zakażeń w zakładach opieki zdrowotnej".
W 2011 roku ma wejść w życie ustawa o pomocy osobom starszym i niesamodzielnym przygotowywana przez Platformę Obywatelską. Według jej założeń wprowadzone zostanie powszechne ubezpieczenie od niedołęstwa, a zniknie wypłacany osobom po 75. roku życia dodatek pielęgnacyjny - pisze „Polska".
9 kwietnia w katowickim Urzędzie Miasta odbyła się konferencja prasowa poświęcona miejskiemu programowi pomocy dla osób starszych i niepełnosprawnych pod nazwą „Siedemdziesiąt plus", który ruszy w połowie kwietnia tego roku. Jego głównym celem jest podniesienie jakości życia osób starszych.
Poznański Ośrodek Opieki Środowiskowej dzięki współpracy z Centrum Innowacji Społecznej SIC realizuje projekt teleopieki nad pacjentem, w którym wykorzystane zostaną najnowocześniejsze technologie strzegące bezpieczeństwa ludzi chorych i starszych.
Czeskie Przewodnictwo Unii Europejskiej, które rozpocznie się 1 stycznia 2009, na otwartej niedawno stronie internetowej ogłosiło swoje zobowiązanie do poprawy kooperacji i działań mających na celu zaspokojenie potrzeb ludzi starszych.
Lek na zmniejszenie wagi zmniejsza ryzyko śmierci z powodu niewydolności serca