Dla jednych sztandarowy przykład warzywa, dla innych – owoc. Podobno potrafi poprawić nasz wzrok, chroni wątrobę i reguluje pracę żołądka. To na niej opiera się wiele diet, a – zdaniem niektórych – systematyczne jej spożywanie gwarantuje udane pożycie seksualne. Co takiego zawiera w sobie niepozorna marchewka, że ma aż tyle zalet?
Jak zabezpieczyć się przed szkodliwymi skutkami promieniowania UV? Co jeść i czego używać, aby po urlopie nie przybyło nam zmarszczek?
W Europie przemysł promujący opalanie może liczyć zyski w milionach euro. Solaria, mimo że wśród dermatologów nie cieszą się najlepszą renomą, nie narzekają na brak klientów. Co roku koncerny kosmetyczne wprowadzają na rynek nowe preparaty do opalania i jednocześnie coraz chętniej angażują się w akcje profilaktyki czerniaka. Nie wszędzie na świecie wygląda to tak samo – w Japonii jednymi z najpopularniejszych zabiegów są te wybielające skórę.
Lato w pełni – pora więc rozprawić się z mitami dotyczącymi opalania. Zastanawiasz się, czy na wakacje zrezygnować z peelingu oraz czy w Mrągowie i na Majorce słońce opala tak samo? Ten poradnik jest dla Ciebie. Wątpliwości wyjaśnia dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm.
Duża ilość tlenu może przyczynić się do ograniczenia powstawania zmarszczek, ponieważ zmniejsza uszkodzenia tkanek spowodowane promieniami UVB, wynika z japońskich studiów.
Słońce przygrzewa, a my myślimy o wakacyjnym wyjeździe. To naturalne, podobnie jak przekonanie, że z wakacji wrócimy z piękną opalenizną. Kładziemy się na gorącym piasku, zamykamy oczy i relaksujemy. Poddajemy się przenikającemu uczuciu ciepła. Poza opalenizną słońce może obdarować nas jednak czymś, czego się nie spodziewamy.
Pierwsze dni lata to wspaniała okazja do odrobiny przyjemności, jaką niezaprzeczalnie jest kąpiel w promieniach słońca. Wiadomym jest, że promieniowanie słoneczne jest bogatym źródłem witaminy D, niezbędnej dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Przebywanie na słońcu jest więc nie tylko możliwością doładowania „naszych akumulatorów", ale również ma korzystny wpływ dla kondycji całego organizmu. Wszystkie dobrodziejstwa związane z plażowaniem są już w zasięgu ręki - jednak, aby móc się nimi cieszyć w pełni, powinniśmy się do tego odpowiednio przygotować.
Naukowcy odkryli, że czynniki genetyczne, opalanie się oraz dieta ogrywają rolę w zagrożeniu danej osoby niedoborem witaminy D. Przeprowadzone badania asocjacyjne całego genomu, które w części zostały sfinansowane ze środków unijnych, ujawniają trzy miejsca genetyczne powiązane ze stężeniem witaminy D. Odkrycia zostały opublikowane w internetowym wydaniu magazynu The Lancet.
Każda pora roku rządzi się swoimi prawami. Jakkolwiek tegoroczna wiosna przysporzyła niemałych kłopotów przynosząc obfite deszcze, pogoda powoli zmienia się na bardziej letnią i słoneczną. To oznacza więcej okazji do spędzania czasu na świeżym powietrzu, dzięki czemu organizm może syntetyzować tak potrzebną dla prawidłowego funkcjonowania organizmu witaminę D. Więcej światła słonecznego to jednak także zagrożenie dla naszego zdrowia - warto chronić się przed jego szkodliwym promieniowaniem.
Ośmiu na dziesięciu Kanadyjczyków uważa, że uszkodzenia skóry na twarzy i rąk jest wynikiem naturalnego starzenia się - ale eksperci mówią, że to błędne przekonanie.
U ludzi, którzy regularnie korzystają z solarium, notuje się znacznie ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego - wynika z badań. A jednak okazuje się, że to nie ta informacja najbardziej przeraza amatorów sztucznych kąpieli słonecznych.
Słońce jest nam niezbędne - dzięki niemu organizm może syntetyzować potrzebną nam do życia witaminę D. Jest jednak i ciemna strona opalania - poparzenia, fotostarzenie się skóry, a nawet zmiany nowotworowe.
Zbliżają się wakacje i jak co roku rośnie liczba amatorów słonecznych kąpieli. Nie ma co się dziwić - otulone słońcem ciało pięknie się prezentuje, a ciepłe promienie wnoszą wiele radości i życiowej energii. Uważaj jednak, aby nie popaść w pułapkę. Opalanie się skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry i uszkodzeniem jej struktur, co w przyszłości daje o sobie znać w postaci zmarszczek czy przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do niebezpiecznych oparzeń.
Koniec lata to czas, kiedy wiele osób rozpoczyna proces pozbycia się przebarwień będących efektem zbyt intensywnego korzystania z promieni słonecznych.
Lato to okres, w którym nasza skóra i włosy są szczególnie narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Promieniowanie słoneczne, morska czy chlorowana woda a także suche powietrze stanowią prawdziwe zagrożenie dla cery. Często nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z tymi czynnikami bo przecież jak tu sobie odmówić plażowania czy kąpieli w morzu? Warto jednak mieć na uwadze to, co niekorzystnie letnią porą wpływa na cerę i strać się dbać o nią w sposób szczególny.