W ramach kampanii edukacyjnej „Słoneczny Patrol dla Skóry" firmy Bioderma, w największych miastach w całej Polsce, uruchomione zostały Letnie Poradnie Eksperckie.
Na nadmorskiej plaży bardzo łatwo rozpoznać osoby, które dopiero zaczynają urlop: ich blada skóra wyraźnie kontrastuje z brązowymi, opalonymi ciałami tych, którzy ze słońca korzystają już od jakiegoś czasu. Także spędzając urlop w mieście wolimy prezentować lekko brązową skórę, zamiast straszyć bladością.
W wakacje nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Jak sobie poradzić z jej pielęgnacją, gdy zapomnimy już o lecie?
Lato to dla skóry wielkie wyzwanie - intensywne opalanie, wiatr, słona woda, i klimatyzacja potrafią poczynić prawdziwe spustoszenia w jej zapasach wody. Aby przywrócić cerze dobrą kondycję same kremy i balsamy nie wystarczą. Potrzebujemy czegoś więcej.
Do lata zostało nam jeszcze trochę czasu – oczekując go z niecierpliwością już teraz pomyślmy o swojej urodzie. Zimowe, pozbawione słońca dni nie wpływają dobrze na koloryt naszej skóry – jest blada, zmęczona zimnem i wiatrem. Jak temu zaradzić?
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Najczęściej powstaje w obrębie znamion barwnikowych, nazywanych potoczne pieprzykami. Jeśli czerniak jest wykryty w bardzo wczesnym okresie, może być w pełni wyleczalny. Niestety, w Polsce większość osób zgłasza się do lekarza, gdy zmiany trwają już kilka miesięcy i są bardzo zaawansowane. Dlatego liczba osób umierających z powodu czerniaka jest w naszym kraju bardzo duża.
Dotychczas wiadomo było, iż zbyt długie eksponowanie skóry na działanie promieni słonecznych sprzyja rozwojowi raka skóry, najnowsze badania dowiodły, że promienie słoneczne mogą też zapobiegać chorobom nowotworowym.
Większość Polaków akceptuje opalanie się w stroju topless, przeważają w tej grupie mężczyźni, przeciwni zaś są ludzie starsi. Natomiast nudyzm nie jest akceptowany w Polsce. Mało osób przyznaje się do tego rodzaju opalania. To wyniki sierpniowego badania CBOS.
Wciąż utrzymuje się ogólne przekonanie, że piękna opalenizna jest oznaką zdrowia, a brązowa skóra dodaje nam blasku i urody. Szczególnie kobiety spędzają dużo czasu na słońcu nie zwracając uwagi na konsekwencje intensywnych kąpieli słonecznych. A dermatolodzy nieustannie alarmują o szkodliwym wpływie promieni UVA i UVB na skórę. Okazuje się, że nie tylko powinniśmy ograniczyć korzystanie ze słońca, ale i z solarium.
Z badań opublikowanych w American Journal of Clinical Nutrition wynika, że ryzyko zachorowania na różne typy raka może być zmniejszone u kobiet po menopauzie nawet o 60% dzięki odpowiedniej dawce witaminy D.
Do tak zadziwiającego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Cincinnati. Okazuje się, że jakkolwiek występowanie raka skóry jest rzadsze u ludzi mających ciemną karnację, współczynnik śmiertelności jest o wiele wyższy u nich, niż u osób z jasną karnacją.
O szkodliwych skutkach opalania się wielu już się przekonało, a na pewno każdy choć raz słyszał. Najnowszy wynalazek, jaki ostatnio pojawił się na rynku swymi wymiarami przypomina trochę telefon komórkowy, a funkcjonalnością markowy elektroniczny zegarek na rękę. Służy jednak do zapobiegania oparzeniom słonecznym.
Miłośnicy kąpieli słonecznych powinni zainteresować się nowym gadżetem firmy Oregon Scientific o nazwie Personal UV Monitor, który przypilnuje, aby nie wystawiać ciała na zbyt długie działanie promieni ultrafioletowych.