U ludzi, którzy regularnie korzystają z solarium, notuje się znacznie ryzyko wystąpienia czerniaka złośliwego - wynika z badań. A jednak okazuje się, że to nie ta informacja najbardziej przeraza amatorów sztucznych kąpieli słonecznych.
Słońce jest nam niezbędne - dzięki niemu organizm może syntetyzować potrzebną nam do życia witaminę D. Jest jednak i ciemna strona opalania - poparzenia, fotostarzenie się skóry, a nawet zmiany nowotworowe.
Zbliżają się wakacje i jak co roku rośnie liczba amatorów słonecznych kąpieli. Nie ma co się dziwić - otulone słońcem ciało pięknie się prezentuje, a ciepłe promienie wnoszą wiele radości i życiowej energii. Uważaj jednak, aby nie popaść w pułapkę. Opalanie się skutkuje przedwczesnym starzeniem się skóry i uszkodzeniem jej struktur, co w przyszłości daje o sobie znać w postaci zmarszczek czy przebarwień. Nadmierna ekspozycja na słońce może też doprowadzić do niebezpiecznych oparzeń.
Koniec lata to czas, kiedy wiele osób rozpoczyna proces pozbycia się przebarwień będących efektem zbyt intensywnego korzystania z promieni słonecznych.
Lato to okres, w którym nasza skóra i włosy są szczególnie narażone na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Promieniowanie słoneczne, morska czy chlorowana woda a także suche powietrze stanowią prawdziwe zagrożenie dla cery. Często nie jesteśmy w stanie uniknąć kontaktu z tymi czynnikami bo przecież jak tu sobie odmówić plażowania czy kąpieli w morzu? Warto jednak mieć na uwadze to, co niekorzystnie letnią porą wpływa na cerę i strać się dbać o nią w sposób szczególny.
Przebywanie na słońcu, nawet w godzinach mniejszego nasłonecznienia, może wiązać się z poważnym ryzykiem, jakim jest rak skóry. Komisja Europejska podkreśla, że wiele powodów przemawia za tym, by kosmetyczne produkty ochrony przeciwsłonecznej były tylko jednym ze środków ochrony przed promieniowaniem słonecznym UV.
Piękna opalenizna to powszechny „przedmiot pożądania". Brązowa skóra ładniej wygląda i sprawia, że zwiększa się nasza vis attractiva. Poza tym, kąpiele słoneczne stymulują produkcję endorfin - związków mających wpływ na poprawę nastroju. Równocześnie jednak naukowo potwierdzono związek między intensywną ekspozycją na słońce a starzeniem się skóry oraz ryzykiem zachorowania na nowotwory. Korzystając z dobrodziejstw słońca warto więc przestrzegać kilku zasad, by uniknąć niepożądanych konsekwencji.
Miąższ aloesowy charakteryzuje się jedną z unikalnych w świecie roślinnym cech - pochłaniania część ultrafioletowego promieniowania, stanowiąc doskonały, naturalny filtr słoneczny. Dlatego warto zaopatrzyć się w sok z aloesu przed planowanym urlopem.
Opalona skóra wygląda ładnie - ciemniejsze ciało wydaje się szczuplejsze i tuszuje przebarwienia. Brąz jest obecnie pożądanym symbolem piękna i zdrowia. Kąpiele słoneczne stwarzają jednak pewne ryzyko: narażanie skóry na zbyt długie działanie promieni słonecznych może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych i estetycznych. Jak bezpiecznie cieszyć się słońcem radzi Lesley Dobson z sagazone.
Może ze względu na kształt gwiazdy, szarotka - symbol siły, piękna i doskonałości - wydaje się być rośliną najbliższą słońcu. Opiera się trudnemu środowisku i warunkom klimatycznym, wygląda delikatnie, ale jest silna duchem. Nic więc dziwnego, że jest najlepszym rozwiązaniem dla problemów skórnych związanych ze szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego...
W ramach kampanii edukacyjnej „Słoneczny Patrol dla Skóry" firmy Bioderma, w największych miastach w całej Polsce, uruchomione zostały Letnie Poradnie Eksperckie.
Na nadmorskiej plaży bardzo łatwo rozpoznać osoby, które dopiero zaczynają urlop: ich blada skóra wyraźnie kontrastuje z brązowymi, opalonymi ciałami tych, którzy ze słońca korzystają już od jakiegoś czasu. Także spędzając urlop w mieście wolimy prezentować lekko brązową skórę, zamiast straszyć bladością.
W wakacje nasza skóra jest szczególnie narażona na działanie czynników atmosferycznych. Jak sobie poradzić z jej pielęgnacją, gdy zapomnimy już o lecie?
Lato to dla skóry wielkie wyzwanie - intensywne opalanie, wiatr, słona woda, i klimatyzacja potrafią poczynić prawdziwe spustoszenia w jej zapasach wody. Aby przywrócić cerze dobrą kondycję same kremy i balsamy nie wystarczą. Potrzebujemy czegoś więcej.
Do lata zostało nam jeszcze trochę czasu – oczekując go z niecierpliwością już teraz pomyślmy o swojej urodzie. Zimowe, pozbawione słońca dni nie wpływają dobrze na koloryt naszej skóry – jest blada, zmęczona zimnem i wiatrem. Jak temu zaradzić?